Crohn Hastalığında Bağırsak Darlığını Anlamak

Date:

Crohn hastalığının en yaygın komplikasyonlarından biri bağırsak darlığının gelişmesidir. Bağırsak darlığı, bağırsakta yiyeceklerin geçmesini zorlaştıran bir daralmadır. Bazen bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Crohn hastalarının en az üçte biri tanının ilk 10 yılında bir darlık geliştirecektir.

Crohn hastalığınız varsa, kendinizi geliştirmeniz durumunda bağırsak darlığı belirtilerini tanımak iyi bir fikirdir. Darlıklara neyin sebep olduğunu, bazı semptom ve risk faktörlerini ve mevcut tedavilerin neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Nedenler

Bağırsak darlıkları için iki ana sınıflandırma vardır: enflamatuar ve fibrotik. Enflamatuar darlıklara, Crohn’un alevlenmesine eşlik eden sindirim sisteminin iltihabı neden olur. Fibrotik darlıklar, uzun süreli inflamasyon nedeniyle bağırsakta skar dokusunun oluşmasının sonucudur.

Crohn hastalığından kaynaklanan bağırsak darlıklarının çoğu, bu iki sınıflandırmanın bir kombinasyonudur. Ağırlıklı olarak fibrotik olan darlıklar daha şiddetli olma eğilimindedir ve tipik olarak daha invaziv tedavi formları gerektirir.

Belirtiler

Bağırsak darlığının belirtileri, tıkanıklığın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Hafif ila orta şiddette darlıklar için semptomlar tipik olarak şunları içerir:

 • karın krampları
 • karın ağrısı
 • şişkinlik
 • iştah kaybı
 • yorgunluk

Daha ciddi vakalarda semptomlar şunları içerebilir:

 • şiddetli karın ağrısı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • kabızlık
 • karın şişkinliği ve şişkinliği

Daha şiddetli semptomlardan herhangi birini yaşadığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Risk faktörleri

Birkaç risk faktörü Crohn ile ilişkili bağırsak darlığı geliştirme olasılığınızı artırabilir. Örneğin:

 • 40 yaşından önce Crohn hastalığı tanısı alırsanız
 • İlk Crohn alevlenmeniz sırasında steroid tedavisine ihtiyacınız varsa
 • Tanı anında perianal hastalığınız varsa
 • Tanıdan önce apandisit ameliyatı geçirdiyseniz

Bazı genetik faktörler sizi bağırsak darlıklarına karşı daha duyarlı hale getirebilir. Ailenizin tıbbi geçmişinin riskinizi artırıp artırmadığını doktorunuza danışın.

Sigara içmek de bir risk faktörüdür. Eğer sigara içiyorsanız, en kısa sürede bırakmak için gerekli adımları atın.

Tedavi

Bağırsak darlıklarının tedavisi, darlığın tipine, uzunluğuna ve yerine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Esas olarak iltihapla ilgili darlıklar bazen steroidler, immünomodülatörler ve anti-TNF ajanları gibi reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir. Bununla birlikte, Crohn ile ilgili darlıkların çoğu enflamatuar ve fibrotik bir karışım olduğundan, bu tedaviler her zaman kendi başlarına etkili değildir.

İlaca cevap vermeyen bağırsak darlıkları için endoskopik tedavi ameliyatı geciktirmenize veya önlemenize yardımcı olabilir. Endoskopik balon dilatasyonu (EBD), bir balonun bağırsağın dar kısmını genişletmek için kullanıldığı zamandır. Endoskopi ile erişilebilen ve komplikasyon içermeyen tek, kısa darlıkların tedavisinde etkilidir. Ne yazık ki, bağırsak darlıklarının nüks oranı oldukça yüksektir. Beş yıl içinde başka bir EBD’ye ihtiyaç duyma şansınız da var.

İlaca cevap vermeyen veya endoskopi ile ulaşılamayan bağırsak darlıkları genellikle ameliyatla tedavi edilir. Kısa, basit darlıklar için, striktureplasti adı verilen bir bağırsak koruyucu prosedür uygulanabilir. Bu prosedürde, bağırsağın hasarlı kısmı kesilir ve yeniden şekillendirilir. Darlıklar daha uzun ve daha karmaşık olduğunda, rezeksiyon cerrahisi yapılır. Bu, bağırsağın hasarlı kısmının tamamen çıkarılmasını içerir.

Diyet değişiklikleri

Bağırsak darlığınız varsa, bağırsağınızın daralmış kısmını tıkamaktan kaçınmak için diyetinizi geçici olarak değiştirmeniz gerekebilir. Küçük, sık yemek yemeye çalışın ve yutmadan önce yemeğinizi iyice çiğnediğinizden emin olun. Ayrıca, sindirimi zor etler, kuruyemişler, kabuklu yemişler, tohumlar, meyve ve sebze kabukları ve fasulye gibi sindirimi zor gıdalardan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bazı şeyleri kesmek, semptomlarınızı daha da kötüleştirebilecek vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilir.

Paket servisi

Her ne kadar bağırsak darlıkları Crohn hastalığı olan insanlar arasında oldukça yaygın olsa da, tedavi edilmezse hayatı tehdit eden sorunlara neden olabilirler. Crohn ile ilgili bir darlığa sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/crohns-disease/intestinal-stricture#takeaway

Çeviri: Crohn Tedavisi ekibi.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...