Reklam Bölümü
Ülseratif Kolit

Yeni Geliştirilen Jel Ülseratif Kolit Sorunlarını Azaltabilir

Araştırmacılar, etkilenen dokuyu “yapışkan” bırakan ve zamanla yavaş yavaş ilaç veren bir jelin bazı iltihaplı bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ülseratif kolitli hastalar genellikle lavmanla birlikte verilen ilaca güvenmek zorundadır, ancak rahatsız edici, dağınık ve nahoş olabilir.

Şimdi ABD’li bir ekip ülserlere bağlanan ve onlara yardımcı olacak bir ilaç bırakan bir hidrojel geliştirdi.

Erken bulgular Science Translational Medicine dergisinde duyuruldu.

Yatıştırıcı

Ülseratif kolit enflamatuar bağırsak hastalığının en yaygın şeklidir ve esas olarak gençleri etkiler.

Rektum ve kolonun iç astarında iltihaplanma ve ülserasyona neden olur.

Semptomlar şunları içerir:

  • kanlı ishal
  • şiddetli karın krampları
  • iştah kaybı
  • kilo kaybı

Ağızdan alınan ilaçlar, etkilenen bölgeye ulaşmadan önce çoğunlukla parçalanır.

Düzenli olarak yapılması gereken bir lavman yoluyla yatıştırıcı ilaçların daha doğrudan verilmesi de hastalar için zor ve rahatsızlık verebilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, ABD’li araştırmacılar, insanlarda kullanım için onaylanmış ve güvenli olan askorbil palmitat adlı bir jel ürtetti.

Farelerde yapılan testlerde ve hastalığa yakalanmış hastalardan alınan bağırsak dokusunda, jelin iltihap alanlarına seçici olarak bağlandığı gösterildi.

Jel ayrıca iltihabı tedavi etmek için kullanılan bir kortikosteroid ilaç ile de yüklenebilir.

İlaçları, jel enflamasyonlu dokuda bulunan enzimlerle parçalanana kadar yerine konacak şekilde tasarladılar.

Deneyler, ilacın iltihaplanma bölgelerinde salındığını ve farelerde günlük yerine iki günde verilebileceğini gösterdi.

Ekip ayrıca, geleneksel lavmanlara kıyasla kan akışındaki ilacın daha düşük konsantrasyonlarını kullanarak vücudun diğer bölgelerindeki maruz kalmayı ve muhtemel yan etkileri azalttı.

Brigham ve Boston’daki Kadın Hastanesi’nden araştırma lideri Dr. Jeff Karp, bir sonraki adımın klinikte yaygın olarak kullanılan farklı bir ilacı test etmek olduğuna ve bunun birkaç yıl içinde insanlarda denemelere başlanması için iyi gittiğini söyledi.

“Bu teknolojiyle, hastaların her günden ziyade haftada bir kez ve hastalığa sistemik yan etkileri veya lavman tutma ihtiyacı olmadan bir lavman almalarını sağlayacağımızı umuyoruz, zira jel hızla ülsere tutunarak sonuçta yaşam kalitelerini iyileştiriyorlar. “dedi.

Enflamatuar bağırsak hastalıkları uzmanı Danışman Ayesha Akbar ve İngiliz Gastroenteroloji Derneği sözcüsü, ilginç ve heyecan verici bir konsept olduğunu söyledi.

“Fikir özellikle ülseratif kolitli hastalar için mantıklı geliyor” dedi.

Etiketler

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close