Reklam Bölümü
Bağırsak HastalıklarıBasından

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Her geçen gün, pek çok hastalığın sebebinin zarar görmüş bağırsak florası olduğu ortaya çıkıyor. Sağlıklı bağırsak florası sağlam bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor. Bağırsak florasını iyileştirmenin en doğal yolu beslenme tarzınızda değişiklikler yapmak. İşte bağırsak sağlığı için 7 ipucu.

 

Karbonhidrat seçiminizi dikkatli yapın

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Sebze, meyve, kabuklu esmer pirinç, kinoa gibi besinlerde bulunan kompleks karbonhidratlar yüksek miktarda lif içerir. Lif bağırsak florasını oluşturan iyi bakteriler için en önemli besin kaynağıdır.

Turşu, kefir gibi doğal probiyotik besinler tüketin

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Turşu, kefir, yoğurt gibi doğal probiyotik bakteri kaynağı besinler bağırsak florası için çok yararlıdır. Her gün bir miktar doğal probiyotik tüketmeye çalışın.

Daha çok sebze yiyin

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Sebzelerin sindirilemeyen lifleri bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin fermantasyonu için gereken hammaddeyi sağlar. Buna ek olarak çeşitli sebzeler tüketmek bağırsak florasının da çeşitli olmasını sağlar, bu yüzden gün içerisinde birçok çeşit sebze yiyin.

Et tüketiyorsanız ölçülü ve dikkatli olun

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Tabağınızda bağırsak florasına yardımcı besinlerin yeterince yer kaplaması çok önemli. Bu yüzden ana öğün olarak sebze tüketin. Et tüketiyorsanız, sebzenin yanında az miktarda olsun. Yediğiniz etin serbest dolaşan, doğal otlarla beslenmiş hayvanlardan geldiğinden emin olun. Çünkü antibiyotik verilmiş veya mısır ile beslenmiş hayvanlardan elde edilen et bağırsak florasına zarar verebilecek bakteriler üretir.

5
7

Mümkün olduğu kadar taze, hatta toprağı üzerinde besinler tüketin

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Günümüzde, ürünler elimize ulaşmadan önce binlerce kilometre seyahat ediyor. Sebze ve meyvelerin enzim aktivitesi ve besin değeri topraktan söküldüğü an düşmeye başlıyor. En yüksek besin değeri için yeni toplanmış organik veya yerel ürünleri tercih edin. Hatta mümkünse toprağı üzerinde olsun. Ne kadar taze beslenirseniz, bağırsak floranız için o kadar iyi olur.

Şekere hayır deyin

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Şeker bağırsaktaki bakteriler için besin kaynağıdır – ama bunlar bağırsağınızda olmasını istediğiniz türden bakteriler değil. Araştırmalara göre yüksek şeker içeren beslenme, maya bakterilerinin ve diğer zararlı bakterilerin artmasına sebep oluyor. İster azaltın, ister şeker detoksu yapın , sonuç olarak şeker ile beslenen zararlı mikropların sayısı düşecektir ve sizin de canınız şeker çekmemeye başlayacaktır.

Tat duyunuzu eğitin

Bağırsak floranızı sağlıklı tutmanın 7 yolu

Sağlıklı bir bağırsak florasını, her gün yatırım yapmanız gereken bir sağlık sigortası gibi düşünebilirsiniz.Tat duyusunu daha acı sebzelere alıştırmak ve şekeri bırakmak sağlıklı beslenme sigortasının ilk adımlarıdır.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close