Reklam Bölümü
Bağırsak HastalıklarıBasındanOtoimmün Hastalıklar

Bağırsak bakterileri ve MS hastalığı bağlantısı

MS (multipl skleroz) hastalarından alınan dışkı örneklerinin analiz edilmesi, sağlıklı bir kontrol grubuna kıyasla farklı bir mikrobiyal topluluk profilini ortaya koydu.

MS hastalarının dışkı örneklerinde özelliklePsuedomonas, Mycoplana, Haemophilus,Blautia, ve Dorea genera mikroorganizma türlerinin fazla olduğu belirlendi.

Öte yandan sağlıklı bireylerde ise Parabacteroides, Adlercreutzia ve Prevotella genera türlerinin fazlalığı dikkat çekti.

Bu bulgulara ulaşan araştırmacılar, belirli bakterilerin takip ettiği mekanizmaların vücut için olumlu veya olumsuz etkileri olup olmadığını tespit etmek istedi.

Araştırmacılar yaptıkları gözlemlerin etken mi etki mi olduğunu söyleyemese de, gelecekte yapılacak çalışmalar bu soruya cevap bulabilir ve MS hastalığı tedavisi için bir odak noktası sağlayabilir.

Araştırmanın başındaki isim, Iowa Üniversitesi‘nde patoloji alanında yardımcı doçent olan Dr Ashutosh Mangalam, çalışma sonuçlarının daha büyük bir hasta grubunda teyit edilmesi gerektiğini, gıda takviyesi veya bakteri grubu naklinin MS hastaları için potansiyel bir tedavi teşkil ettiğini ortaya koydu.

kanser-arastırmalari-gidahatti

MS hastalığı nedir?

Beyin ve omurilikte etkili olan bir otoimmün hastalık olan MS hastalığı, nörolojik bir bozukluk olarak kabul ediliyor. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin kendi vücudundaki hücreleri tanıyamaması, yabancı madde olarak görerek yok etmeye çalışması ve bu yolla vücuda zarar vermesi olarak tanımlanıyor.

MS hastalığına neyin yol açtığı tam olarak bilinmese de, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu düşünülüyor. Hastalık, bağışıklık sisteminin sinir dokusunu saran miyelin proteininin ortadan kaldırması ile ilerliyor.

noron-gidahatti

MS hastalığı görülme sıklığı

Batılı topluluklarda, MS hastalığının da dahil olduğu otoimmün veya alerjik hastalıkların sayısının arttığı biliniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Multipl Skleroz Federasyonu (MSIF) ortak çalışması ile hazırlanan MS Atlası‘na göre, MS hastalığının en sık görüldüğü yer Avrupa.

MS hastalığının Avrupa’daki görülme sıklığı 100.000 kişide 80.

Mevcut çalışmada, Iowa Üniversitesi araştırmacıları 31 MS hastasının dışkı mikrobiyotasını, yaş ve cinsiyet kriterine göre eşleştirilen 36 sağlıklı kontrol ile kıyasladı.

bakteri-gidahatti

Mikroorganizmalar nasıl etki gösteriyor?

Araştırmacılar, bağırsak mikrobiyomunun bağışıklık tepkisini düzenleyerek otoimmün hastalıklar üzerinde etki gösterebileceği yönünde bir mekanizma olabileceğini düşünüyor.

Mangalam sözlerine şunları ekledi: “Bu hipotez doğru bir bağışıklık sistemi geliştiremeyen mikroorganizmasız farelerden elde edilen veriler tarafından da destekleniyor.

Mikrobiyom ve mikrobiyoma ait metabolitleri, sağlıklı durumdayken bağışıklık dengesini düzenleyebiliyor. Öte yandan disbiyoz, bu dengeyi bozuyor ve MS gibi otoimmün hastalıklarının gelişimi için zemin hazırlıyor.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close