Reklam Bölümü
Bağırsak Sağlığı

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN 9 ALTIN ÖNERİ

Bağırsak sağlığı genel sağlığımızın bir göstergesi olduğundan vücudumuz için çok önemli görülüyor. İyi bir bağırsak sağlığı için aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

1- Fermante yiyecekler tüketin: Turşu, boza, şıra, tarhana pestili ve fermante süt ürünlerinin bağırsak probiyotik bakterilerine olumlu etkileri vardır.

2- Polifenol bileşikleri olan gıdalar yiyin: Bu gıdalar bağırsak probiyotik bakterilerinin sayısını ve aktivitesini artırır. Polifenol bileşikleri ‘berry’ cinsi meyvelerde, yeşil çay, filtre kahve (işlenmemiş kahve) ve sızma zeytinyağı gibi gıdalarda bol bulunur.

3- Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının: Gereksiz antibiyotik, bağırsak mikrobiyotasında faydalı probiyotik bakterileri öldürür. Eğer mutlaka antibiyotik kullanılacaksa yanında uygun probiyotik takviyelerini doktorunuza sorarak almanız gerekir.

5- Prebiyotikten zengin lifli gıdalar yiyin: Karahindiba ya da radika, yerelması, pırasa, sarımsak, soğan, enginar, muz ve baklagiller gibi besinlerin bağırsak probiyotik bakteriler üzerine faydalı etkileri bulunur.

6- Tatlandırılmış gıdalardan uzak durun: ‘Fruktozdan zengin mısır şurubu’ ile tatlandırılmış gıda ve içeceklerin bağırsak mikrobiyotası üzerine olumsuz etkileri vardır.

7- Omega-3 alın: Omega-3 takviyeleri veya Omega-3’ten zengin balık gibi gıdalar bağırsak mikrobiyotamızı güçlendirir.

8- D vitamini seviyenize baktırın: D vitamini seviyesini ihmal etmeyip doktor kontrolünde takviye yaptırmanın bizi bağırsak polip ve kanserlerinden koruduğunu unutmayın.

9- Sağlıklı bağırsaklar için mide sağlığınızı ihmal etmeyin: Midedeki asit ortam, gıdalarla aldığımız hastalık yapıcı (patojen) bakterilerin bağırsaklara geçip orada yerleşmesini önler. Bu, filtre göreviyle sızdıran bağırsak sendromunu önlemeye yardımcı olur.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close