Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN 9 ALTIN ÖNERİ

Bağırsak sağlığı genel sağlığımızın bir göstergesi olduğundan vücudumuz için çok önemli görülüyor. İyi bir bağırsak sağlığı için aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

1- Fermante yiyecekler tüketin: Turşu, boza, şıra, tarhana pestili ve fermante süt ürünlerinin bağırsak probiyotik bakterilerine olumlu etkileri vardır.

2- Polifenol bileşikleri olan gıdalar yiyin: Bu gıdalar bağırsak probiyotik bakterilerinin sayısını ve aktivitesini artırır. Polifenol bileşikleri ‘berry’ cinsi meyvelerde, yeşil çay, filtre kahve (işlenmemiş kahve) ve sızma zeytinyağı gibi gıdalarda bol bulunur.

3- Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının: Gereksiz antibiyotik, bağırsak mikrobiyotasında faydalı probiyotik bakterileri öldürür. Eğer mutlaka antibiyotik kullanılacaksa yanında uygun probiyotik takviyelerini doktorunuza sorarak almanız gerekir.

5- Prebiyotikten zengin lifli gıdalar yiyin: Karahindiba ya da radika, yerelması, pırasa, sarımsak, soğan, enginar, muz ve baklagiller gibi besinlerin bağırsak probiyotik bakteriler üzerine faydalı etkileri bulunur.

6- Tatlandırılmış gıdalardan uzak durun: ‘Fruktozdan zengin mısır şurubu’ ile tatlandırılmış gıda ve içeceklerin bağırsak mikrobiyotası üzerine olumsuz etkileri vardır.

7- Omega-3 alın: Omega-3 takviyeleri veya Omega-3’ten zengin balık gibi gıdalar bağırsak mikrobiyotamızı güçlendirir.

8- D vitamini seviyenize baktırın: D vitamini seviyesini ihmal etmeyip doktor kontrolünde takviye yaptırmanın bizi bağırsak polip ve kanserlerinden koruduğunu unutmayın.

9- Sağlıklı bağırsaklar için mide sağlığınızı ihmal etmeyin: Midedeki asit ortam, gıdalarla aldığımız hastalık yapıcı (patojen) bakterilerin bağırsaklara geçip orada yerleşmesini önler. Bu, filtre göreviyle sızdıran bağırsak sendromunu önlemeye yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası