Reklam Bölümü
Crohn Tanı Yöntemleri

Beyin-Bilinç İlişkisinde Yeni Bir Adım

Bir beynin sinaps sinaps haritası

Teknolojik kısıtlamalar nedeniyle, elektron mikroskobu ile tüm beyinleri görüntülemek ve bu tür veri kümelerinden devreleri yeniden yapılandırmak zor olmuştur. Tam sinaptik çözünürlüklü bağlantılar şimdiye kadar sadece birkaç yüz beyin nöronuna sahip üç organizma için haritalanmıştır. Winding ve arkadaşları, larva meyve sineği beyninin üç boyutlu elektron mikroskobu tabanlı rekonstrüksiyonunu tanımlamaktadır. Drosophila larvasının beyni büyüklük sırasına göre daha fazla nörona, daha da büyük ölçekte sinapslara ve karmaşık bir beyin organizasyonuna sahiptir. Bu böcek beyin bağlantısı, çok sayıda teorik ve deneysel takip çalışması için bir temel sağlayarak kalıcı bir kaynak olacaktır. -PRS

Özet:

Beyin çapında, sinaptik çözünürlüklü bir bağlantı haritası (connectome), beynin davranışı nasıl ürettiğini anlamak için gereklidir. Ancak teknolojik kısıtlamalar nedeniyle tüm beyinleri elektron mikroskobu (EM) ile görüntülemek ve bu tür veri setlerinden devreleri yeniden yapılandırmak zor olmuştur. Bugüne kadar, her biri birkaç yüz beyin nöronuna sahip sadece üç organizma için tam bağlantı haritaları çıkarılmıştır: nematod C. elegans, deniz bücürü Ciona intestinalis larvası ve deniz annelid Platynereis dumerilii. Böcekler, balıklar ve memeliler gibi daha büyük beyinlerin sinaps çözünürlüklü devre diyagramlarına, belirli alt bölgelerin izole olarak ele alınmasıyla yaklaşılmıştır. Bununla birlikte, sinirsel hesaplamalar uzamsal olarak dağınık ancak birbirine bağlı beyin bölgelerini kapsar ve herhangi bir hesaplamayı anlamak, tüm girdi ve çıktılarıyla birlikte tam beyin bağlantı haritasını gerektirir.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close