Crohn Beslenme Rehberi

Date:

Crohn hastalığı, bir tür enflamatuar bağırsak hastalığıdır (IBD) . Ne yediğinizi ve içtiğinizi seçme konusunda kesinlikle sorunlara neden olabilir. Durum sadece sindirim sistemi iltihabına ve rahatsız edici semptomlara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun süreli sonuçlar yetersiz beslenmeyi bile içerebilir.

Diyet alışkanlıklarınız durumları daha karmaşık hale getirerek semptomları kötüleştirebilir. Crohn’un şu an için bilinen hiçbir tedavisi yok ama diyet olmasa da, belirli yiyecekleri yemek ve kaçınmak alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Tahıllar yaygın diyet lifleridir. Kepekli tahıllar genellikle lif ve besin açısından yüksek oldukları için en fazla diyet faydası sağladığı söylenir. Yüksek lifli bir diyetin IBD geliştirme riskini azaltabileceği önerilmektedir.Ancak bir IBD teşhisi aldığınızda ve hastalık aktif olduğunda, lif faktörü sorunlu olabilir. Meyve ve sebze kabuklarında, tohumlarda, koyu yapraklı sebzelerde ve tam buğday ürünlerinde bulunan çözünmez lif, sindirim sisteminden bozulmadan geçer. Bu da ishal ve karın ağrısını artırabilir. Bununla birlikte, tahıldaki diğer maddeler de gluten veya fermente edilebilir karbonhidratlar (FODMAP’ler) gibi suçlanabilir.

Kaçınılması gereken tahıllar:

Tam buğday ekmeği
Kepekli makarna
Çavdar ve çavdar ürünleri
Arpa
Bunun yerine şunu deneyin:

Pirinç ve pirinç makarnası
Patates
Mısır unu ve polenta
Yulaf ezmesi
Glutensiz ekmek
Bireysel semptomlarınıza bağlı olarak, doktorunuz düşük lifli bir diyet önerebilir. Bu, yediğiniz tam tahıl miktarını sınırlamanız gerekeceği anlamına gelir. Amerika Crohn ve Kolit Vakfı’na (CCFA) göre, Crohn’lu insanlar ince bağırsak daralması veya akut semptomları yönetmeye yardımcı olmak için düşük lifli, az kalıntı içeren bir yemek planından yararlanabilir. Bu diyet türü, geride kalan ve bağırsakları tahriş edebilecek lif ve “kırıntı” miktarını azaltır.

Bununla birlikte, devam eden araştırmalar, Crohn hastalığının yönetiminde düşük lifli diyetlerin yararlılığını sorguluyor. 2015 yılında yumurta, süt, balık ve lif içeren ileriye yönelik bir diyet kullanan küçük bir çalışma, iki yıl boyunca yüksek oranda remisyon gösterdi. Genel olarak, araştırmacılar diğer çalışmaları da gözden geçirdi ve bitki bazlı diyetlerin bağırsak iltihabını azaltmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı. Araştırmacılar, daha yüksek lif alımının olumsuz semptomlara veya sonuçlara yol açmadığını bildirdiler.

Sayısız faydaları nedeniyle, meyve ve sebzelerin Crohn’lu insanlar tarafından kaçınılması gerektiğini düşünmek utanç vericidir. Gerçek şu ki, pişmemiş ürünler tam tahıllarla aynı nedenden dolayı sorunlara sebep olabilir: yüksek oranda çözünmez lif içeriği.

Mutlaka her meyve ve sebzeyi diyetinizden çıkarmak zorunda değilsiniz, ancak bazı meyve ve sebzeler, ister lif ister FODMAP içeriği nedeniyle olsun, Crohn hastalarının sindirim sisteminde son derece zor olabilir.

Hangi meyvelerin ve sebzelerin sınırlanması muhtemeldir:

Kabuklarıyla elma
Brokoli
Lahana
Karnıbahar
Enginar
Kirazlar
Şeftaliler
Erik
Bunun yerine şunu deneyin:

Elma püresi
Buğulanmış veya iyi pişmiş sebzeler
Soyulmuş salatalık
Biber
Muz
Kavun
Kabak
Bal kabağı
Meyve ve sebzelerden tamamen kaçınmak yerine, yine de bazı faydalarını farklı şekilde işleyerek elde edebilirsiniz. Örneğin, meyve ve sebzeleri pişirmek ve buharda pişirmek onları daha kolay sindirilebilir hale getirebilir.

Yine de, bu işlem bazı önemli besinlerini, özellikle suda çözünen vitaminleri ve enzimleri kaldırabilir. Eksiklikleri önlemenin yolları hakkında doktorunuzla ve diyetisyeninizle konuşmak isteyebilirsiniz.

Protein ve et
Crohn’un alevlenmeleri söz konusu olduğunda, protein seçimleriniz yağ içeriğine dayanmalıdır. Daha yüksek yağ içeriğine sahip etlerden kaçınılmalıdır. Düşük yağ içeren proteinleri seçmek daha iyi bir seçimdir.

Kaçınılması veya sınırlandırılması gereken proteinler:

kırmızı et
Sosisler
koyu et kümes hayvanları
Bunun yerine şunu deneyin:

yumurtalar
balık
kabuklu deniz hayvanı
domuz bonfile
fıstık ezmesi
beyaz et kümes hayvanları
tofu ve diğer soya ürünleri

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...