Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn ve Ülseratif Kolit Hastalarında Çinko Eksikliği Daha Fazla Komplikasyona Yol Açıyor

0 77

Crohn ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarında çinko eksikliği yaygındır. Çinko eksikliğinin bu hastalıklara bağlı komplikasyonların nedeni olabileceği gösterildi.

Çinko bağışıklığı destekleyen önemli bir mineral olmasına karşın eksikliği, pestisit ve yapay gübre kullanımıyla toprağın fakirleşmesi nedeniyle çok yaygınlaştı. Çinko vücut tarafından üretilemeyen, vücuda yediklerimizle alınması gereken bir mineral. Bu mineralin Crohn ve ülseratif kolit hastaları için önemi daha da fazla.

Oxford Journal of Inflammatory Bowel Diseases’de (Oxford İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Dergisi) yayımlanan bir çalışma için inflamatuar bağırsak hastalığı olan katılımcılara en az iki kez kanda çinko düzeyine bakılmış. 773 Crohn hastası ile 223 ülseratif kolit hastasının katıldığı çalışmada çinko düzeyi düşük olanlarda daha fazla hastaneye yatış, ameliyat gibi komplikasyonlar daha fazla görülmüş. Çinko düzeyi eksik olanların bir sene sonraki durumlarına bakılmış ve çinko düzeyi normalleşenlerin semptomlarında çinko düzeyi düşük kalanlara göre düzelmeler görülmüş.

Çinkonun beslenme yoluyla alınması gerekiyor. Çinko içeren besinler arasında kiraz, kabak çekirdeği, kayısı, baklagiller sayılabilir.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynak: https://www.emaxheal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.