Crohn ve Ülseratif Kolit Hastalarında Çinko Eksikliği Daha Fazla Komplikasyona Yol Açıyor

Date:

Crohn ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarında çinko eksikliği yaygındır. Çinko eksikliğinin bu hastalıklara bağlı komplikasyonların nedeni olabileceği gösterildi.

Çinko bağışıklığı destekleyen önemli bir mineral olmasına karşın eksikliği, pestisit ve yapay gübre kullanımıyla toprağın fakirleşmesi nedeniyle çok yaygınlaştı. Çinko vücut tarafından üretilemeyen, vücuda yediklerimizle alınması gereken bir mineral. Bu mineralin Crohn ve ülseratif kolit hastaları için önemi daha da fazla.

Oxford Journal of Inflammatory Bowel Diseases’de (Oxford İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Dergisi) yayımlanan bir çalışma için inflamatuar bağırsak hastalığı olan katılımcılara en az iki kez kanda çinko düzeyine bakılmış. 773 Crohn hastası ile 223 ülseratif kolit hastasının katıldığı çalışmada çinko düzeyi düşük olanlarda daha fazla hastaneye yatış, ameliyat gibi komplikasyonlar daha fazla görülmüş. Çinko düzeyi eksik olanların bir sene sonraki durumlarına bakılmış ve çinko düzeyi normalleşenlerin semptomlarında çinko düzeyi düşük kalanlara göre düzelmeler görülmüş.

Çinkonun beslenme yoluyla alınması gerekiyor. Çinko içeren besinler arasında kiraz, kabak çekirdeği, kayısı, baklagiller sayılabilir.

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Kaynak: https://www.emaxheal

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...