Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

CROHN HASTALIĞI AKTİVİTE İNDEKSİ (CDAI)

0 571
Crohn hastalığında hastalığın ciddiyetine göre tedaviler ile yaklaşımlar değişeceğinden dolayı Crohn Hastalığı aktivitesi hesaplanır. Bu hesaplama için Crohn disease activity index (CDAI)  denilen bir hesaplama birde Harvey breadshow indeks denen (HBI) denilen ikinci bir indeks kullanmaktadır. CDAI de 100 puanlık bir düşüş HBI da 2- 3 puanlık bir düşüşe tekabül eder.  CDAI de  150 nin altında klinik remisyon kabul edilir.  HBI de 4 ün altıdır bu. Klinik remisyon olarak kastedilen şey cerrahi veya ilaç tedavi sonrasında CDAI nın 150nin altına düşmesidir. Bu durum steroid kullanarak sağlanıyor ise buna klinik remisyon denmez ancak, steroid bağımlı Crohn Hastalığı hastalığı denir.
Hafif, orta crohn hastalığında CDAI 150-220 arasındadır bu hastalar ayaktan hastalardır. Kendi işlerini kendileri görürler. Ve oral diyeti tolere ederler. Dehidratasyon, toksisite, batında hassasiyet, kitle, obstrüksiyon yoktur ve kilo kayıpları %10 dan fazla değildir.
Orta şiddetli Crohn Hastalığında CDAI 220 ila 450 arasındadır. bu hastalar  hafif-orta hastalığı olup tedaviye cevap vermeyenler veya hafif- orta hastalığın üzerine ateş, kilo kaybı, karın ağrısı, hassasiyet, aralık bulantı ve kusmaları ve anemisi olan hastalardır.
Şiddetli, ölümcül Crohn Hastalığında CDAI 450 nin üzerindedir. Konvansiyonel glukokortikoid veya biyolojik ajanları almanlarına rağmen  yakınmaları olan hastalardır. Ateş, sebat eden kusma,  intestinal obstrüksiyon, ciddi peritoneal bulgular, kaşeksi ve apse bulgusu olanlar bu gruptadır.

Kaynak: http://www.saglikdanis.com/vizitsorugoster.asp?id=787

Crohn hastalığı aktivite indeksi (CDAI) hesaplayıcısının amacı CROHN hastası olan bir insanın hastalığının ilerlemesi veya yok olmasının takip edilmesidir. Bu hesaplamanın çıkartıldığı bilimsel çalışmaya göre CDAI sonucu 150 nin altı hastalığın remisyon sürecinde olduğunu göstermektedir. Eğer CDAI puanı 150 nin üstündeyse hastalık aktif dönemde demektir.
Bu hesaplayıcı yardımıyla bir haftadan diğer haftaya durumunuzdaki değişimleri takip edebilir ve iyi veya daha kötü durumda olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.
Buradan hesapladığınız sonuç durumunuz hakkında size gerçek bir değerlendirmede vermeyebilir. Çünkü Crohn hastalığının seyri ve belirtileri hastadan hastaya değişmektedir. Buradaki sonuç ancak durumunuz hakkında genel bir değerlendirme yapmanızı sağlayabilir.

1. Bir haftadır sıvı veya çok yumuşak dışkılama sayısı :
Bir hafta içinde bu şarta uyan günlerin toplam sayısı X 2

2. Son yedi günlük karın ağrısı durumu:
(0=yok, 1=hafif, 2=orta, 3=şiddetli)
Son yedi günün ortalaması X 5

3. Son yedi günlük genel iyilik durumu:
(0=iyi, 1=ortalamanın biraz altı, 2=kötü, 3=çok kötü, 4=berbat)
Son yedi günün ortalaması X 7

4. Crohn hastalığı ile ilgili olduğu varsayılan aşağıdaki hastalık belirti veya semptomlarından herhangi birisi sizde varmı
a-Eklem problemleri(Artrit veya artralji)
b-Göz problemleri (İris veya üveitis iltihaplanması)
c-Cilt veya deri sorunları
d-Anal fissür, fistül veya perirektal abse(makat absesi)
e-Bağırsakla ilişkili diğer fistül oluşumu
f-Son bir hafta içinde ateşin 37 C nin üstünde artmış olması
Hiçbiri yoksa 0 puan Herbir var olan şık için 20 puan

5. Son bir haftadır ishal için lomotil veya benzeri ishal kesici ilaçlar alındımı
Hayır ise 0 puan Evet ise 30 puan

6. Batında(karın bölgesi) anormal kütle varlığı
(0=yok; 0.4=emin değilim; 1=var)
yok ise 0 puan emin değilim ise 4 puan var ise 10 puan

7. Eğer bir hafta içerisinde kan hemogram testi yapıldı ve Hematokrit değeri (HTC) ölçüldüyse bu soruya cevap verin yapılmadıysa bu soruyu geçiniz.
Normal ortalamalar: Erkek için HTC= 47 Kadın için HTC= 42

[ (Normal ortalama HTC değeri – Şuanda ölçülen HTC değeri) x 6 ]

8. Not : Standartlarınızdaki sağlıklı bir insanın kilosundan fazlaysanız bu soruyu atlayınız.
Standartlarınızdaki sağlıklı bir insanın kilosu ortalama olarak boyunuzun son iki rakamına denk gelen rakamdır .Örneğin boyunuz 180 cm ise Standartlarınızdaki sağlıklı bir insanın kilosu 80 Kg dır

100 x [(Standartlarınızdaki sağlıklı bir insanın kilosu –Sizin kilonuz) / Standartlarınızdaki sağlıklı bir insanın kilosu]

CDAI değeriniz= Her bir soru için çıkan puanlarınızı toplayınız

 

Kaynak: http://www.barsakforum.com/crohn-hastaligi-aktivite-indeksi-cdai-vt951.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.