Crohn Tedavisinde Yeni Bir Umut Işığı

Date:

Ulusal Maynooth Üniversitesi’nden Araştırmacılar Crohn Hastalığı’nda Bir Dönüm Noktasında Olduklarını Açıkladı

Araştırmacılar Crohn hastalığı gibi hastalıklar ile verdikleri mücadelede dönüm noktasında olduklarını açıkladılar.  Ulusal Maynooth Üniversitesi bilim adamları, bağırsaklardaki istenmeyen iltihaplanmayı kontrol altına almada proteinin kritik rolü olarak tanımladıkları bir keşifte bulundular.

Araştırma ekibi başkanı Profesör Moynogh, protein pellino 3’ün tespit edilmesinin, tedavisi olmayan Crohn hastalığının gelişimini önleyebileceğini açıkladı.

“Umuyorum ki bu bulguları daha ileriye taşıyıp, Pellino 3’ü crohn hastalığının tanı ve teşhisi için kullanabilir ve bunun izinden giderek yeni bir ilaç üretimi yapabiliriz”

“Ulusal Maymooth Üniversitesinde yürüttüğümüz çalışmaların amacı, bu bulguları daha ileri düzeye taşımak ve gelecek yıllarda bağışıklık bilimi alanında yeni gelişmelere imza atmaktır,” dedi.

Biyoloji bölümü başkanı ve Bağışıklık Bilimi Enstitüsü direktörü Profesör Maynogh araştırmaların bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Araştırma ekibi pellino 3 seviyelerinin Crohn hastalarında fark edilir derecede düşük olduğunu keşfetti.

Şimdi ise bu bulgular, proteinin Crohn hastalığının tanısında bir temel olarak kullanılacak ve hastalığı tedavi edebilecek ilaçların üretimine katkıda bulunacak.

Avrupa genelinde 2 milyondan fazla kişi iltihabi barsak hastalıklarından mustarip.

İltihaplanma vücudun hastalık üreten mikroorganizmalara tepkisi olarak ortaya çıkar ki bu da enfeksiyon kapmış dokudaki damarlardan akyuvarların çekilmesine sebep olur.

Bu da iltihaplanan bölgeye bağlı olarak semptomlar gösteren kronik iltihaplı hastalıklara sebep olur.

İltihaplanma ince barsaklarda meydana gelmişse iltihaplı bağırsak hastalıklarına sebep olur; Crohn hastalığı ise bunun tipik bir örneğidir.

Hastalığın bazı semptomları karın ağrısı ve ishal olarak görülebilir. Ayrıca hastaların safra taşı üretme olasılığı da çok yüksektir.

Dublin Trinity Koleji ve College Cork Üniversitesinin de işbirliği ile araştırma bulguları onaylanmış ve The Nature Immunology (Doğal Bağışıklık Bilimi) dergisinde yayınlanmıştır.

Ulusal Maynooth Üniversitesi Rektörü Philip Nolan da bu araştırmanın belli başlı güçlüklere cevap ve çözüm bulmak üzere yapıldığını söyleyerek,  “Bağışıklık bilimi İrlanda’nın güçlü olduğu bir alan ve böyle gelişmeler bizim bu alanda dünyanın sayılı uluslarından biri olmamızı sağlayacak. Profesör Moynogh buluşları ile pek çok hayat üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır” dedi.

Kaynak: http://www.breakingnews.ie/ireland/maynooth-researchers-claim-crohns-disease-breakthrough-602006.html

 

İngilizceden Çeviri: Ece Telli

http://ingilizcecevirmen.org

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...