Reklam Bölümü
İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Psikolojik faktör en büyük İBH tetikleyicisi

Psychological factors common trigger for IBD Published date :May 3, 2010
MedWire News: Perceived stress, negative mood, and major life events are significantly associated with inflammatory bowel disease (IBD) flares, show study results.

Charles Bernstein (University of Manitoba, Winnipeg, Canada) ve arkadaşları 704 İBH’lı hasta üzerinde bir araştırma yapmışlar. (278 ulcerative colitis; 426 Crohn’s )
1 yıl boyunca hastaların aktifleşmeleri takip edilmiş özellikle
-aldıkları ilaçlar
-infeksiyonlar
-stress
-yaşamda meydana gelen önemli olaylar
– pozitif ve negatif duygulanımlar
bu etkenlerden sadece stress ve negatif duygu durumları hastalığın tetiklenmesi ile direk ilişkili bulunmuş (yaklaşık 2.5 kat fazla).Buna karşılık antibiyotik,ağrı kesici ve diğer geçirilen enfeksiyon hastalıklar stress kadar etkili bulunmamış.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close