Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığı için Doğal Tedaviler

Genel bakış

Crohn hastalığı için ilk tedavi yöntemi tipik olarak ilaçtır, ancak daha fazla insan semptomlarını hafifletmek için doğal tedaviler aramaktadır. Doğal tedavilere bazen alternatif, tamamlayıcı veya bütünsel tedavi de denir.

Her üç terim de genellikle tipik ana ilaç dışında bir tedaviye atıfta bulunurken, terimler aslında farklı şeyleri ifade eder.

 • Alternatif tıp, geleneksel, kanıta dayalı bir ilaçtan ziyade bir hastalığı tedavi etmek için ana akım olmayan, geleneksel olmayan bir yaklaşım kullandığınız anlamına gelir.
 • Tamamlayıcı tıp, geleneksel terapiyle birlikte ana akım olmayan bir yaklaşım kullandığınız anlamına gelir.
 • Bütünsel tıp, ana akım olmayan bir tedavi ve geleneksel bir tedaviyi tamamlayıcı bir şekilde kullandığınız anlamına gelir.

İşte Crohn hastalığı için altı doğal tedavi.

Probiyotikler

Gastrointestinal sisteminiz, sindirime yardımcı olan ve “kötü” bakterilere karşı koruma sağlayan “iyi” bakteriler içerir. Antibiyotik aldıysanız veya bir hastalığınız varsa, iyi bakteriler için yeterli miktarda kaynağınız olmayabilir.

Probiyotikler tüketebileceğiniz canlı mikroorganizmalardır. Bazı gıdalarda bulunurlar veya probiyotik takviyeleri alabilirsiniz. Bağırsaklarınızdaki iyi bakteri gibi davranırlar. Probiyotikler, hastalığınızın konumuna ve evresine bağlı olarak az çok faydalı olabilir. Bazı suşlar bir kişi için işe yarayabilir, diğerleri için çalışmayabilir.

Yoğurt en yaygın probiyotik kaynaklarından biri olmasına rağmen, Crohn hastalığı olan birçok insan süt ürünlerine duyarlıdır. Probiyotik içeren diğer gıdalar şunları içerir:

 • Lahana turşusu
 • Bir çeşit yöresel Kore yemeği
 • Kefir
 • Kombucha

Probiyotikleri denemeye karar verirseniz, önce doktorunuzla konuşun.

Prebiyotikler

Prebiyotikler, probiyotikler ve bağırsak bakterileri için besindir. Diyetinize prebiyotik eklemek normal bağırsak bakterilerinizin işlevini iyileştirebilir. Probiyotiklerle birlikte prebiyotik kullanmak probiyotikleri daha etkili hale getirebilir.

Prebiyotikler, aşağıdaki gibi şeylerde bulunan sindirilemez karbonhidratlardır:

Balık Yağı

Balık yağı uzun zamandır kolesterol sağlığını desteklemek için kullanılmıştır, ancak Crohn’lu olanlar için de faydaları olduğu ileri sürülmüştür. Balık yağında bulunan Omega-3 yağ asitleri, anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilir ve yardımcı olabilirCrohn semptomlarını azaltır.( Güvenilir Kaynak). Bir çalışma , balık yağı alan hastaların plasebo alanlara göre iki kat daha fazla remisyonda kaldıklarını buldu.

Balık yağı takviyesine başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Yüksek dozda balık yağı almak veya kan inceltici ilaçlarla birlikte almak kanama sorunlarına yol açabilir.

Akupunktur

Akupunktur, vücudunuzdaki belirli noktalara yerleştirilmiş ince iğneler kullanan eski bir uygulamadır. Bunun beyninizi endorfin salmaya teşvik ettiği düşünülmektedir. Endorfinler ağrıyı engelleyen kimyasallardır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilirler.

Biofeedback

Biofeedback bir tür relaksasyon tedavisidir. Bir makinenin yardımıyla vücudunuzun acıya nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz. Ayrıca, yanıtlarınızı nasıl kontrol edeceğinizi de öğrenebilirsiniz:

 • vücut ısısı
 • terleme seviyesi
 • kan akışı
 • beyin dalgaları

Fazla mesai, kas kasılmalarınızı ve ağrınızı yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

Bitkisel ve botanik tedaviler

Crohn hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı bitkisel ve botanik tedaviler vardır. Bunlar:

Yine, herhangi bir bitkisel veya botanik tedaviyi denemeden önce doktorunuzla konuşun. Bazıları aldığınız ilaçlarla tehlikeli bir şekilde etkileşime girebilir. Ayrıca istenmeyen yan etkileri de olabilir.

Her zaman olduğu gibi, düşündüğünüz diğer tedaviler hakkında doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Bazı tedaviler, şu anda kullandığınız tıbbi tedavilerle birlikte iyi çalışabilir. Diğerleri tıbbi tedavilerinizle tehlikeli etkileşime girebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası