Crohn Hastalığı için 5 Nadir Çözüm

Date:

Crohn hastalığı, karın ağrısı, ishal, yorgunluk ve kilo kaybı gibi semptomlarla belirginleşen inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Bu durum hafif, orta veya şiddetli olabilir. Ve ciddiyetine bağlı olarak, Crohn kilo kaybına sebep olabilir ve yaşam kalitenizi etkileyebilir.

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde ülser ve bağırsak tıkanıklığı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Semptomları kontrol etmek uzun süreli sağlık için önemlidir. Tedavi genellikle anti-enflamatuar ilaçlar ve immünosüpresanlar (bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar) içerir. Bu ilaçlar iltihabı azaltabilir. Antidiyareik ilaç ve ağrı kesiciler de semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Ancak bunlar bu hastalık için yaygın tedaviler olsa da, bunlar sizin için mevcut olan tek seçenek değildir. 

Daha az yaygın birkaç tedavi yöntemi de semptomlarınızı hafifleterek yaşam kalitenizi artırabilir.

1. Farkındalık temelli bilişsel terapi

Stres, Crohn hastalığına neden olmaz. Ancak duygusal stres, kaygı ve depresyon semptomları kötüleştirebilir ve alevlenmelere yol açabilir.

Güvenilir Kaynaklar, farkındalığa dayalı bilişsel tedavi ile inflamatuar bağırsak hastalığı semptomlarının azalması arasında bir bağlantı bulmuştur. Bu teknik, bilişsel davranışçı terapiyi dikkat uygulamalarıyla birleştirir. Bilişsel davranışçı terapi, düşünme şeklinizi değiştirmek için tasarlanmış konuşma terapisidir. Amaç, duygularınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olmaktır.

Ayrıca, depresyonun uyarı işaretlerini nasıl belirleyeceğinizi ve stresi kendi başınıza azaltmak için pratik teknikleri de öğreneceksiniz. Bu teknikler derin nefes egzersizleri ve meditasyonu içerebilir.

Düşünceleriniz üzerinde nasıl kontrol sahibi olacağınızı öğrenmek, Crohn hastalığınızın semptomlarını başarıyla azaltmaya başlayabilir.

2. Bağırsak odaklı hipnoterapi

Hipnoterapi, daha yüksek bir farkındalık durumu oluşturmak için derin rahatlama kullanan alternatif bir tedavidir. Bu terapi çeşitli koşulları tedavi edebilir ve bir kişinin kötü alışkanlıklardan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Farklı hipnoterapi türleri mevcuttur. Bu, sindirim bozuklukları ile ilişkili semptomları hafifletmek için tasarlanmış tedaviyi içerir. Bu bağırsak odaklı hipnoterapi olarak bilinir.

Bu terapi ile terapistiniz derin bir rahatlama durumuna ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Rahatladıktan sonra, bağırsak fonksiyonunu görselleştirme ve görüntülerle nasıl kontrol edeceğinizi öğreteceklerdir.

Bir çalışmada , şiddetli veya çok şiddetli inflamatuar bağırsak hastalığı olan 15 hastaya 12 seans bağırsak odaklı hipnoterapi uygulandı. Beş yıl sonra katılımcıların 12’si “iyi veya mükemmel bir yaşam kalitesine” sahip olduklarını bildirdi. Ayrıca, katılımcıların yüzde 60’ı semptomları için kortikosteroid almayı bırakabildi.

3. Akupunktur

Akupunktur, vücudun belirli noktalarını uyarmak için iğneleri kullanan bütüncül bir tekniktir. Bu teknik ağrıyı hafifletebilir ve Crohn hastalığı gibi durumların şiddetini azaltabilir.

Bu yöntem etkilidir çünkü vücudu sinir stimülasyonu yoluyla doğal olarak iyileştirmeye teşvik eder. Güvenilir Kaynak 92 katılımcının yakı akupunkturu önemli terapötik faydalar sağlamıştır. Yakı bir tür ısı terapisidir. Kurutulmuş bitkiler, chi (enerji) ve kan akışını uyarmak için vücudun belirli noktalarının yakınında yakılır.

4. Balık yağı

Balık yağı, Crohn hastalığının belirtileri için etkili bir ilaç olabilir. Balık yağı, yağlı balık dokusundan gelir ve mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca, bu besin takviyesi başka birçok sağlık yararı sunar. Bir örnek vücuttaki iltihabı azaltmaktır.

Crohn hastalığınız varsa ve hastalık remisyona girerse, balık yağı almak daha uzun süre remisyonda kalmanıza yardımcı olabilir . Balık yağı herkes için uygun değildir, bu yüzden ek almadan önce doktorunuzla konuşun.

5. Glutamin

Crohn hastalığı için nadir görülen bir başka ilaç glutamindir. Bu, bağırsak astarındaki hücreler için bir enerji kaynağı görevi gören bir amino asittir.

Glutamin antienflamatuar özelliklere sahiptir ve gastrointestinal sistemin astarını korur. Sonuç olarak, bu takviye bağırsak yolundaki iltihabı azaltabilir . Daha az iltihaplanma, daha az Crohn hastalığının semptomlarına da yol açabilir. Bu, remisyona ulaşmanıza ve remisyonda kalmanıza yardımcı olabilir. Bir glutamin takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Doktorunuza Danışmadan Harekete Geçmeyin

Reçeteli antienflamatuar ve immünsüpresif ilaçlar Crohn hastalığının semptomlarını azaltabilir. Ancak Crohn hastalığı için daha az bilinen ilaçlar rahatlama sağlayabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir. Doktorunuzla konuşmadan ilacınızı almayı bırakmayın. Olası alternatif tedavileri tartışmak için doktorunuza danışın ve hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verin.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/life-on-the-go-with-crohns/uncommon-remedies#2

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...