Crohn Hastalığı Komplikasyonlarında Ne Yapmalı

Date:

Crohn Sadece Kalın Bağırsağınızı Etkilemekle Kalmaz

Crohn hastalığı sindirimi etkilemesinin yanında kemik kaybına, göz problemlerine, sırt ağrısına, artritlere, karaciğer, safra kesesi taşları ve cilt problemlerine neden olabilmektedir. Fakat hayat tarzı seçimlerinde akıllıca davranmak bu sorunları azaltabilir ve atak ihtimalini azaltır.

Kemiklerinizi Güçlü Tutun

Mutlaka yeterli kalsiyum ve D vitamini alın. Crohn hastalığı kemik kaybı ve osteoporoz riskinizi yükseltir. Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılan kortikosteroitler kemik kaybı tehlikesini arttırmaktadır. Birçok uzman günde en az 1,500 mg kalsiyum ve 800 uluslararası birim (IU) D vitamini önermektedir.

Gözlerinizi Ve Görüşünüzü Koruyun

Bulanık görme, göz kızarıklığı ve kuruluk gibi göz problemlerinin farkına varırsanız hemen doktorunuza haber verin. Crohn gözün birçok bölgesini korneayı, gözyaşı kanallarını ve göz akının dış katmanını etkileyebilir. Crohn atağı kontrol altına alındığında göz problemleri de iyileşme göstermektedir.  Eğer sorunlar sürekliyse, doktorunuz size steroit damlalar önerebilir?

Eklem Ağrısını Azaltın

Crohn hastalığı olan her dört insandan birinde artrit, yani eklem iltihabı görülmektedir. Genellikle dirseklerde, bileklerde, dizlerde ve ayak bileklerinde ağrı olur. Doktorunuz eklem ağrılarını azaltmak için ilaçlar önerebilir. Neyse ki bu tip artritler kalıcı hasara yol açmamaktadır. Crohn belirtilerinin kaybolmasıyla birlikte genellikle ağrılarınız da kaybolur.

Crohn Safra Taşına Sebep Olabilir

Crohn hastalığının neden olduğu ince bağırsak hasarı sizi safra kesesi taşları geliştirme riskine sokabilir. Crohn hastalığı olan insanların yüzde 13 ila 14”ünde safra kesesi taşları görülür. İnce bağırsak hasar gördüğünde vücudunuz daha sonra safra kesesi taşı haline gelen artıkları parçalamak için gerekli tuzları alamaz. Safra kesesi taşları karnın üstü kısmında ani sancı ve bulantı gibi belirtilere sahiptir. Ameliyattan ilaç tedavisine kadar birçok tedavi seçeneği mevcuttur.

Crohn Hastalığının Cilt Problemleri

Cildinizdeki değişimleri izleyin. İltihabi bağırsak hastalığı olan insanların yaklaşık % 5”inde cilt bozuklukları görülür. En yaygın cilt bozuklukları şunlardır:

  • Eritema nodosum – hastalık atağı sırasında ortaya çıkan kırmızı şişlikler
  • Pyoderma kangrenosum – en yaygın olarak ayak bileklerinde ve kaval kemiği üzerinde görülen yaralar
  • Enterekutan fistüller – bağırsaklardan cilde uzanan anormal kanalllar

Crohn Hastalığının Karaciğer Hasarının İşaretleri

Eğer kendinizi normalden yorgun hissediyor, kaşıntı, sarılık veya karnınızın üst bölgesinde baskı yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşünüz. Bunlar Crohn hastalığının karaciğerinizi etkilediğini gösteren işaretler olabilirler. Karaciğer iltihaplanması genellikle Crohn hastalığının başarılı bir şekilde düzenlemesiyle iyileşmektedir.

Sırt Ağrısına Dikkat

Crohn hastalığıyla ilişkilendirilen bir artrit biçimine de aksiyal artrit denir. Bu rahatsızlık bel kısmında ağrı ve sertlik olarak kendini gösterir. Sırt ağrınız varsa doktorunuza bunu anlatmanız gerekir. Bazen aksiyal artrit, kemikler birbirine kaynadığı vakit omurgada kalıcı hasara yol açabilir. Esneme egzersizleri yapmak ve sırta nemli sıcaklık uygulamak genellikle rahatsızlığın azalmasına yardımcı olur.

Depresyonla Mücadele

Crohn hastalığı birçok ciddi kronik hastalık gibi depresyona ve anksiyeteye neden olabilir. Depresyon ve anksiyete de belirtileri azdırarak iyileşmeyi engelleyebilir. Terapi ve antireprasanlar birçok insana depresyonu yenmede yardımcı olmuştur.

Doktorunuzu Düzenli Olarak Ziyaret Edin

Kişisel doktorunuzun ve midebağırsak hastalıklarınızla ilgilenen doktorun gözetiminde yapılan düzenli kontroller Crohn hastalığının başarılı bir şekilde yönetilmesi için şarttır. Randevularınıza mutlaka gidin. Bu süre içinde sağlığınızdaki değişmeleri, aldığınız ilaç ve takviyeleri doktorunuza mutlaka bildirin.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...