Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalıgi nedir nasil tedavi edilir

Crohn hastalığı genellikle sağlıklı doku ile çevrili yamalar, bağırsağın herhangi bir yerinde olabilir ve dokuların derinliklerine yayılabilir. Belirtileri kronik kanlı veya sulu ishal, karın ağrısı, ateş ve iştah kaybıdır. Belirtileri gelip hastalığın kişinin ömrü boyunca birkaç kez aktif hale veya remisyona gitmek eğilimindedir.

Crohn hastalığı bağırsak tıkanması, ülserler (çoğunlukla ince bağırsak, kalın bağırsak, veya rektum alt bölümünde), fistül (başka bağırsağın bir bölümü ikinci oyuk pasajlar), ve anal fissüre (bir çatlağa yol açabilir ) yol açabilir anüs etrafında anüste bu şikla görülür
Crohn hastalığının tedavisi yoktur. İlaç ve diyetler durumu kontrol etmek ve bazen uzun süreli remisyon oluşmasını sağlamak gerekir. Crohn hastalığı olan bazı insanlar hayatlarının bir noktasında sindirim sisteminin bir parçası çıkarmak için ameliyat gerektirir. Ancak, cerrahi müdehale hastalığın tedavisi değildir.
Belirti ve Semptomlar:
Crohn hastalığının en sık görülen belirti ve semptomlar içinde ishal ve karın ağrısı vardır. Belirtileri hafif ya da şiddetli olabilir.
İshal (kan olan veya olmayan)
Karın ağrısı ve şişkinlik
Yorgunluk
İştahsızlık
Kilo kaybı
Ateş
Bulantı ve kusma
Yüzer dışkı (yağ kötü sindirim neden olduğu)
Crohn hastalığı da diğer tıbbi artrit gibi osteoporoz, göz enfeksiyonları, kan pıhtıları, karaciğer hastalığı ve deri döküntüleri ile ilişkili olabilir.
Nedir Nedenleri?:
Kimse Crohn hastalığının neden olduğunu bilmemektedir veya emin değildir.
Risk Faktörleri:
(- Genel nüfusa oranla 6 kat daha fazladır ) Yahudi kökenli olmak
Avrupa (özellikle İskandinav) kökenli olmak
Inflamatuvar barsak hastalığı aile öyküsü
Sigara içimi
(Özellikle kentsel alanda) sanayileşmiş bir ülkede yaşamak
Şeker ve doymuş yağ oranı yüksek ve meyve ve sebzeler düşük bir diyet yemek
Modern tıptan beklenilerimiz neler:
Doktorunuz tam bir fizik muayene yanı sıra, Crohn hastalığı teşhis etmek için bir dizi test gerçekleştirir. Kan testleri anemi (kan önemli bir kaybı nedeniyle) ve yüksek beyaz kan hücre sayımı (yere vücutta inflamasyonun bir işareti) gösterebilir. Dışkı örnekleri kolon veya rektum kanama ya da enfeksiyon olup olmadığını gösterebilir.
Aşağıdaki prosedürler doktor ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve diğer inflamatuar durumlar arasında ayrıma yardımcı olabilir.
Kolonoskopi ve sigmoidoskopi – Kolonoskopi, bir kamera ile uzun, esnek, ışıklı tüp kolon fotoğraf çekmek için kullanılır. Bu resimler tüm kolon duvarı boyunca herhangi bir inflamasyon, kanama ya da ülser ortaya çıkarabilir. Hasta işlem sırasında sedatize edilir. Bir sigmoidoskopi benzer, ancak rektum ve kolonun alt incelemek için kullanılır. Bu sedasyon olmadan yapılabilir, ancak kolon veya ince bağırsakta iltihap yüksek kaçırabilirsiniz.
Kapsül endoskopi – Bu testte, bunu bir kamera ile küçük bir kapsül yutmak ve sindirim sisteminin uzunluğu geçerken kamera fotoğraf çeker. Kapsül sonra dışkı yoluyla vücut dışına geçer. Test genellikle güvenli olduğunu, ancak bir bağırsak tıkanıklığı varsa kapsül tuzak olabilir. Doktorunuz size bu yordamı gerçekleştirmeden önce, bir engel yok emin olmak için diğer testler olacaktır.
Baryum lavman – Bu prosedür bir x-ray ile kalın bağırsak bakar. Bu hangi kat da kalın bağırsak ve rektum astar bir lavman olarak baryum (bir boya) verilmektedir içerir. Genellikle bir kolonoskopi kadar güvenilir değildir.
CT taramaları – Bu görüntüleme tekniği doktorunuz tüm bağırsak bakmanız için olanak sağlar ve barsak tıkanmaları veya fistüller bulmanıza yardımcı olabilir.
Koruyucu Bakım:
Crohn hastalığı önlemek için bilinen bir yol olmmasına rağmen, insanlar genellikle ilaç, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile durum yönetebilirsiniz. Egzersiz sıklıkla Crohn hastalığı eşlik stres ve depresyonu önlemeye yardımcı olabilir ve sigarayı bırakma semptomları azaltabilir. Meyve ve sebze açısından zengin bir diyet yemek de kolaylığı belirtileri yardımcı olabilir.
Tedavi Seçenekleri:
Crohn hastalığı tedavisinde birincil hedef hastalığın akut fişekleri kontrol etmek ve mümkün olduğunca uzun süre için remisyon korumaktır. Tedavinin belirli tip belirtileri çoğu zaman ne kadar şiddetli bağlıdır. Örneğin, orta belirtiler hafif olan kişiler genellikle şişliği azaltmak ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ile tedavi edilir. Daha ciddi vakalarda cerrahi tedavi gerekebilir.
Inflamatuar bağırsak hastalıkları olan birçok kişi reçeteli ilaçların yanı sıra tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar kullanabilirsiniz. Ön çalışmalar, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet değişiklikleri (örneğin, meyve ve sebze zengin yeme ve doymuş yağ ve şeker kaçınarak gibi), ve özel otlar ve ek tedavi için yararlı eklemeler olabileceğini düşündürmektedir.
Yaşam
Stres
Stres belirtileri daha kötü hale getirdiğini Crohn hastalığı raporu olan birçok kişi. Yoga, tai chi ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri ve zihin / beden egzersizleri, tedavi diğer formları ile kullanılan, özellikle dikkate değer. Ayrıca, araştırmalar hipnozun, bağışıklık fonksiyonu, artış gevşeme geliştirmek stresi azaltmak ve kaygı duyguları azaltabilir öneririz.
Egzersiz
Egzersiz sağlık bakımı ve stres azaltılması açısından hem de, Crohn hastalığı olan insanlara yardımcı olur. Egzersiz Crohn hastalığı olan insanlar için güvenli olarak kabul edilir, ancak kronik bir hastalığı olan herkes yeni bir egzersiz ve fitness rejim başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Daha önce su içmek için Crohn hastalığı olan ve dehidratasyonu önlemek için egzersiz sırasında insanlar için özellikle önemlidir. Egzersiz sırasında vücut ısısı aşırı değişiklikler yapmaktan kaçının.
Sigara içme
Sigara içmek bu belirtileri kötüleştirebilir olduğunu göstermiştir Crohn hastalığı ve çalışmaları için bir risk faktörüdür. Eğer sigara içiyorsanız, sen bırakmak gerekir. Yardım için doktorunuza danışın.
İlaç Tedavileri
Ilaçlar Crohn hastalığı tedavi edemez rağmen, semptomları azaltmak ve size durumu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bazen, bir süre için hastalığın remisyon getirebilir. Genellikle Crohn hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçları içerir:
Sülfasalazin (Azulfidine) – Akut flare up sırasında iltihabı azaltır ve genellikle folik asit ile alınır yaşlı bir ilaç. Yan etkiler abdominal rahatsızlık, bulantı, ve indirdi sperm sayısını içerir. Sülfasalazin etkili olabilir, ama yeni ilaçlar mevcuttur.
Mesalamin (Asacol, Rowasa) – Bu ilaç akut alevlenmelere sırasında iltihabı azaltır ve nüks önlemeye yardımcı olur. Bu, genel olarak daha az yan etkisi olduğunu sülfasalazin sahiptir.
Kortikosteroidler (örneğin prednizon budesonid, ve prednizolon gibi) – Bu ilaçlar vücutta inflamasyonu azaltmak ama sivilce dahil birçok yan etkileri, ve artmış enfeksiyon riski, osteoporoz, yüksek kan basıncı, aşırı kıllanma, şeker var, ve glokom ve katarakt dahil göz bozuklukları. Budesonid (Entocort) daha az yan etkileri olabilir. Kortikosteroidler aynı zamanda hormon kortizol vücudunuzun üretimini baskılamak ve aniden durdu olamaz. Bunlar, uzun süreli kullanım için değil, fakat fişekleri kontrol etmek için kullanılabilir.
Bağışıklık sistemi bastırıcılar – Bu ilaçlar baskılayarak bağışıklık sistemi tarafından inflamasyonu azaltmak. Bazen steroid ilacın dozu azaltmak için steroidler ile kombinasyon halinde kullanılır. Bu ilaçlar çalışmak için birkaç ay sürebilir ve tüm önemli yan etkileri olabilir. Uyuşturucu azatioprin (Imuran), metotreksat (Rheumatrex), infliksimab (Remicade), adalimumab (Humira), certolizumab pegol (Cimzia), natalizumab (Tysabri) ve siklosporin içerir.
Antibiyotikler – Antibiyotikler tedavi fistül ve ülser yardımcı olmak için reçete edilebilir. Ciproflaxin (Cipro) ve metronidazol (flagyl) en sık kullanılan.
İshal ilaçlar (örneğin difenoksilat loperamide veya Psyllium gibi) – ishal tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece doktor gözetiminde ve çok dikkatli kullanılması gerekir. Onlar gastrointestinal sistemin normal hareketleri yavaşlatabilir ve ciddi vakalarda, toksik megakolon olarak bilinen bir hayatı tehdit eden bir komplikasyondur neden olabilir.
Cerrahi İşlemleri
Ameliyat Crohn hastalığı, 3 tedavi olmaz olsa – koşulu ile 4people sonunda fistül kapatılması veya bağırsağın bir ağır hasar parçası kaldırmak için rezeksiyon (kaldırılan kolonları parçaları) sahip olacaktır. Bazı durumlarda, laparoskopik cerrahi (daha küçük bir kesi kullanır) daha az komplikasyon ve daha kısa hastanede kalış yol yapılabilir. Bağırsak yara dokusundan çok dar hale geldi bir balon içine yerleştirilir ve bağırsak genişletilmiş olan Striktüroplasti, bazen yapılır.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler
Crohn hastalığı olan kişiler genellikle bağırsak hasarı nedeniyle vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besinleri absorbe edemez. Yoksa karın ağrısı ve bulantı zor onları yemek için yapabilir. Bazı ilaçlar da vücutta önemli besin düşürebilir. Örneğin, sulfasalazin folat absorbe ve kortikosteroidler kalsiyum seviyelerini azaltabilir vücudun yeteneğini azaltır. Eğer yeterli besinleri almak emin yapma Crohn hastalığının tedavisinde önemli bir parçasıdır. Önemli beslenme bozukluğu, şiddetli semptomlar veya insanları bekleyen cerrahi olan insanlar parenteral (intravenöz) beslenme gerekebilir.
Beslenme
Diyet neden olabilir ya da Crohn hastalığı tedavi edemez, ancak bazı çalışmalarda doymuş yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklere veya işlenmiş gıdalar yiyen insanlar hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir olabileceğini düşündürmektedir. Bazı gıdalar da semptomları azaltmak ve hastalığın nüks daha az olası hale getirebilir.
, Meyve ve sebze yemek yağ düşürücü ve şeker ortadan Crohn hastalığı yakalanma riskini azaltabilir. Düşük lifli diyet Crohn hastalığı gelişimi için risk faktörlerinden biri olmasına rağmen, Crohn hastalığı olan bazı insanlar lif belirtiler daha kötü yapar bulabilirsiniz. Lif seni rahatsız ediyorsa, buhar ya da daha doğrusu onları çiğ yemek daha da sebze fırında ve elma gibi yüksek lifli meyve, kaçının.
Genellikle, süt ürünleri, yağ ve baharatlı gıdalar – Bazı gıdalar Crohn hastalığı belirtilerini kötüleştirebilir. Crohn hastalığı olan kişiler bu gıdalar kaçınmak isteyebilirsiniz.
Meyveler (örneğin yaban mersini, kiraz ve domates gibi) ve sebzeler (kabak ve biber gibi) dahil olmak üzere, antioksidan yiyecekler yiyin.
İşlenmemiş tahıllar (lif tarafından rahatsız değilse), koyu yeşil yapraklı sebzelerde (ıspanak ve lahana gibi) ve deniz sebzeleri gibi B vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum, yüksek gıdalar yiyin.
, Beyaz ekmek ve makarna gibi rafine gıdalardan kaçının.
5 Eat – 6 iç çamaşırları bir gün.
Kafein, alkol ve tütün kaçının.
Ağır semptomları olan ilkel bir diyet tavsiye edilebilir. Elemental formüller gıda sadece temel yapı taşlarını içeren ve sindirim sistemi boyunca daha küçük maddelere bölünebilir gerekmez sıvı diyetler vardır. Bazı insanlar bir elemental diyet sopa için zor, ama bir süre sonra, genellikle diğer gıdalar yeniden girmesini olabilir. Bir çalışma elemental diyet omega-3 yağ asitleri daha ekleyerek besin içeriği artırmak ve Crohn hastalığı olan insanlar bunu sopa ile olacağı daha olası hale olabileceğini düşündürmektedir. Elemental diyetler sadece bir doktor gözetiminde taahhüt edilmelidir.
Vitaminler ve Mineraller
Iştah azalması, malabsorpsiyon, kronik ishal, ilaç yan etkileri ve bağırsak parça cerrahi olarak çıkarılması nedeniyle, Crohn hastalığı olan pek çok kişi yeterince bazı vitamin ve minerallerin alamadım. Özellikle, Crohn hastalığı olan kişilerde yeterli D vitamini, B12 ve K, artı folik asit, kalsiyum ve çinko eksikliği olabilir. Doktorunuz size günlük bir multivitamin almanızı öneririz.
Çinko (25 mg), folik asit (800 mcg), B12 vitamini (800 mcg) – vücutta bağırsak hücreleri onarmak için bu vitamin ve mineraller kullanır. Buna ek olarak, bu tür sülfasalazin ve metotreksat gibi ilaçlara bırakmak için vücut içinde folik asit seviyelerine neden olabilir, bir ek olacak kadar. Çok Çinko Başlarken uzun süre boyunca yüksek dozlarda immünsüpresif, folik asit olabilir bazı hastalıklar ile ilişkilendirerek bazı tartışmalı raporlar olmuştur. Bireysel durum için uygun tip ve desteğinin seviyesini belirlemek için doktorunuzla konuşun.
D vitamini (günde 1000 IU) – güçlü kemikler korumak için gereklidir. Özellikle Crohn hastalığı olan kişiler, kortikosteroidler almak isteyenler, genellikle D vitamini düzeyi düşük olan ve osteoporoz için risk altındadır.
Kalsiyum (1,000 – günde 1200 mg) – Ayrıca güçlü kemikler için gereklidir. Bir kalsiyum takviyesi gerekiyorsa doktorunuza danışın.
Omega-3, balık yağı (günde 2.7 g) bulunanlar gibi yağ asitleri, – iltihapla mücadele yardım ve nüks olasılığını azaltmak, ancak çalışmalar karışık olabilir. “Enterik kaplı serbest yağ asit formunda” – – ticari olarak satılan değil balık yağı özel bir türü kullanılan en olumlu sonuçları ile çalışma. Bazı araştırmacılar yağ asitleri farklı kan düzeylerini ölçmek balık yağı yararlı olacağını belirlemek yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Eğer kan inceltici ilaç alırsan bir balık yağı takviyesi yüksek doz almayınız.
Probiyotikler, özellikle Saccharomyces boulardi (günde 250 mg günde 3 kez 500 mg günde 4 kez) – Küçük bir çalışmada “dost” bakterilerin bu tür Crohn hastalığı olan kişilerde ishal vakalarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ancak, diğer çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir. Maya alerjisi olan kişiler Saccharomyces boulardi kaçınmalısınız. Çok zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler probiyotikleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
N-asetil glukozamin (NAG) – Ön araştırma N-asetil glukozamin takviyeleri veya lavman inflamatuvar barsak hastalığı belirtileri artırabilir göstermektedir, ancak daha fazla çalışma glukozamin Crohn hastalığı üzerinde herhangi bir etkisi olacağını bilmek için gereklidir. NAG diyabetli hastalarda kan şekerini yükseltebilir ve astım semptomları kötüleştirebilir bazı endişeler vardır. NAG gibi Warfarin (Coumadin) ve bazı kanser ilaçları gibi kan inceltici ilaçlar ile etkileşime girebilir.
Glutamin (günde 400 mg 4 kez) – düzgün bir şekilde bağırsak işlev yardımcı olur vücut içinde bulunan bir amino asittir. Glutamin özellikle Crohn hastalığının belirtileri azaltmaya yardımcı dair hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, bu genel bağırsak sağlığı için iyi olabilir. Glutamin iyi aç karnına alınır. Glutamin almayın şeker hastası iseniz veya nöbet zorluk düşünme ya da kafa karışıklığı ile mani, şiddetli karaciğer hastalığı nöbetleri muzdarip olan veya monosodyum glutamat (MSG) duyarlı olup olmadığını.
Otlar
Çünkü iltihap ve hastalığın doğasına varlığı, Crohn hastalığı tek başına otlar ile tedavi edilmemelidir. Bununla birlikte, bitki geleneksel tıbbi tedavi için yararlı bir tamamlayıcı olabilir. Otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer otlar, ek veya ilaçlar ile etkileşime girebilir unutmayın. Bu nedenlerden dolayı, bir sağlık kuruluşu gözetiminde, bakım otlar almalıdır.
Crohn hastalığı tedavi etmek için otlar kullanarak kanıtlar çoğunlukla eksiktir. Sindirim sistemi içinde iltihabı tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır otlar arasında şunlar vardır:
Kaygan karaağaç (Ulmus fulva) bir yatıştırıcı (tahriş olmuş dokuları korur ve onların şifa teşvik eden bir madde) ‘dir. 60 – Take günde 320 mg. Bir çay kaşığı. günde 4 kez – toz su ve sarhoş 3 ile karıştırılabilir. En az bir saat diğer ilaçlar aldıktan sonra kaygan karaağaç atın.
Zefir (Althaea officinalis) bir yatıştırıcı ve yumuşatıcı (mukoza yatıştırır bir madde) ‘dir. Çayı günde 3 kez bir fincan içiniz. Çay yapmak için, dik 2 – kurutulmuş yaprak ya da bir su bardağı kaynar suda 5 gr kurutulmuş kökü 5 gr. Gerilme ve serin. Eğer şeker hastalığı varsa hatmi kaçının. Zefir lityum ile etkileşime girebilir. Ayrıca ağızdan alınan ilaçlar ile etkileşime girebilir. Oral ilaçlar aldıktan sonra Zefir en az bir saat al.
Kurkumin veya zerdeçal (Curcuma longa, 1 – Günde 2 g) – test tüplerinde anti-inflamatuar özellikleri gösterir. Küçük bir çalışmada curcumin aldı inflamatuvar barsak hastalığı olan kişilerin semptomları ve ilaç gereksinimini azaltmak bulundu. Ancak çalışmanın ön, ve daha çok kanıt ihtiyaç duyulmaktadır. Kurkumin safra kesesi hastalıkları daha kötü yapabilir ve kan inceltici ilaçlar ile etkileşime girebilir.
Kedi pençesi (Uncaria tomentosa, günde 250 mg) mücadele inflamasyon yardımcı olabilir. Kedi pençe, lösemi gibi otoimmün hastalıklar yapmak daha da kötüsü, ve düşük kan basıncı daha da kötüye olabilir.
Boswellia (Boswellia serrata kadar 8 hafta için günde 1200 mg günde 3 kez) anti-inflamatuar özellikleri vardır, ve birkaç küçük çalışmalar Crohn hastalığı tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, daha çok araştırma emin olmak için gereklidir. Boswellia, diğer ilaçlar ve besin takviyeleri ile etkileşim bu yüzden almadan önce doktorunuzla konuşun olabilir.
Homeopati
Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelenmiş olmasına rağmen, profesyonel homeopatlar bilgi ve deneyime dayalı Crohn hastalığı belirtileri (ishal gibi) tedavisi için aşağıdaki çözüm düşünebilirsiniz. Fiziksel, duygusal ve psikolojik makyaj – bir çare önermeden önce, homeopatlar dikkate kişinin anayasa tipi alır. Her kişi için en uygun tedavi belirlenmesinde deneyimli bir homeopat tüm bu faktörleri değerlendirir.
Mercurius – tam boşaltamama hissi eşlik kan çizgiler olabilir kötü kokulu ishal için. Bu ilaç bitkin sonrasında bağırsak hareketleri, vücut ısısı deneyimi dalgalanmaları, sıklıkla terleme hissediyorum eğilimindedir bireyler için en uygun olduğunu ve soğuk akışkanlar için bir susuzluk var.
Podophyllum – Patlayıcı, fışkıran, ağrısız ishal için bu yeme ve içme sonra kötüleşir. Tükenme sık bağırsak hareketleri izler ve bu ilaç uygun kimin için bireylerin alt bacaklarda ve ayaklarda ağrılı kramplar yaşayabilirsiniz.
Veratrum albüm – mide krampları, şişkinlik karın, kusma, halsizlik, ve üşüme bol, sulu ishal için. Diyare meyve yiyen bir sonucu olarak kötüleşmeye eğilimindedir. Bu tedavi uygun kimin için bireysel soğuk sıvılar istemek eğilimindedir.
Akupunktur
Akupunktur uzun inflamatuvar barsak hastalığı tedavi etmek için Geleneksel Çin Tıbbı olarak kullanılmaktadır. Almanya’da yapılan bir çalışmada, akupunktur ve yakı Crohn hastalığı tedavisinde özellikle etkili olduğunu saptadık. Akupunktur çeşitli meridyen bulunan aşırılıkların ve qi eksikliklerin bir bireysel değerlendirme dayalı inflamatuvar barsak hastalığı olan kişilerin tedavisinde. Yalnız iğneler kullanılarak daha vücudun derinliklerine ulaşmak için bazı düşünülmektedir çünkü Moxibustion (ot pelin özel akupunktur noktaları üzerinde yanmış olan bir tekniktir) bazen kullanılır.

Diğer Hususlar:
Gebelik
Gebelik sırasında remisyonda olan kadınlar genellikle normal gebelik ve sağlıklı bir bebek sahibi. Ancak, aktif hastalığı olan kadınlarda düşükler, kendiliğinden düşükler ve ölü doğumlar daha yatkındır. Semptomlar genellikle hamilelik sırasında kötüleşir. Bu nedenle, ya da hamile kalmayı isteyen aktif Crohn hastalığı olan kadınların doktor gözetiminde ilaç devam etmelidir. Hamile kadınlar vitaminlerin yüksek dozlarda kaçınmalısınız. Bir ebe ve / veya beslenme odaklı doktor gebelik sırasında multivitaminler alarak hakkında ve emzirme sırasında talimatlar sağlayabilir. Emzirme, ancak herhangi bir bitki ya da ilave sadece onun doktor gözetiminde bir emziren anne tarafından kullanılmaları gerekirken Özellikle, otlar kedi pençesi (Uncaria tomentosa) ve zerdeçal (Curcuma longa) asla kullanılmamalıdır.
Prognoz ve Komplikasyonlar
Komplikasyonlara Crohn hastalığı ortaya çıkabilir. Birçok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
Kolon daralması, hangi obstrüksiyona neden olabilir
Kolon perforasyon
Kolon Apse (enfeksiyon irin dolu cepler)
Toksik megakolon (şiş kolon olduğunu rüptüre olabilir)
Fistüller (bağırsağın bir bölümü diğerine, ya da diğer organlara yol anormal oyuk pasajlar)
Kan enfeksiyonu (sepsis)
Kolon kanseri
(Kilo kaybı ve azalmış kas kitlesi dahil) beslenme sorunları
Eklem ağrısı ve artrit
Osteoporoz (kemik kaybı)
Safra taşları
Göz enfeksiyonları / inflamasyon
Ağız ülserleri, dişeti iltihabı ve diş çürükleri
Karaciğer hasarı
Kan pıhtıları
Depresyon ve anksiyete
Anemi
Crohn hastalığı için bir tedavi olmasına rağmen, hastalığı olan birçok insan ilaç ile belirtileri kontrol tarafından aktif bir hayat. Ancak zaman içinde, Crohn hastalığı tedavisine daha az duyarlı. Bu Crohn hastalığı olan kişilerin% 75 sonunda ameliyat olacağı tahmin edilmektedir. Crohn hastalığı için ameliyat oldu insanların yaklaşık% 30’u 5 yıl içinde nüks için başka bir işlem gerektirir. Genel olarak, morbidite ve mortalite oranları etkilenmemiş nüfusla karşılaştırıldığında Crohn hastalığı olan kişiler için daha yüksektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası