Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığı tedavisi cilt kanseri riskini yükseltir mi?

0 76

Crohn hastalığı tanısı varsa, doktorunuza düzenli olarak cildinizi kontrol önemlidir. Yakın zamanda yayınlanan bir bulgu olarak enflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), melanoma riskini artırabilir göstermektedir. Ama ne Crohn tedaviden bir risk olabilir cilt kanseri diğer türleri hakkında?

Melanom riskinin tedavinin ne olursa olsun, IBD ile ilişkili

Derginin Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji olarak 7 Şubat 2014 yayınlanan bulgular, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit (UC) bir yorum 12 kohort çalışmalarda genel nüfusa oranla cilt kanseri yüzde 37 daha yüksek bir şans, ile ilişkili bulunmuştur.

Cilt kanserinin en tehlikeli şeklidir melanom, tedavi edilirse iyi haber erken yüzde 100 tedavi edilebilir olmasıdır.

Mayo Clinic araştırmacıları, Minnesota IBD tedavisinde kullanılan tiopurin tedavi melanom riskini gündeme olmadığını öğrenmek istedim geçmiş çalışmalarda önerdi .

Araştırmacılar melanom ve Crohn ve kolit için biyolojik tedavilerin kullanımı arasında herhangi bir bağlantı bulunamadı. Ancak, çalışma IBD her yıl 12.000 kadın ve erkekleri öldürür ve hatta genç insanlar yükselişi üzerinde cilt kanseri için risk altındaki kişilerin koyar ortaya çıkardı.

Çalışma yazarları Crohn hastalığı veya ülseratif kolit olan hastalarda, non-melanom türü olduğu hatta melanom veya cilt kanseri her türlü geliştirmek için kendi yatkınlık konusunda kendi doktorları ile bir tartışma var öneririz.

Cilt kanseri belirtileri şunlardır:

  • Cildinizdeki herhangi bir değişiklik, özellikle bir köstebek veya herhangi bir yeni büyüme
  • Ölçekleme, sızma veya kanama
  • Kaşıntılı, ihale veya ağrılı bir lezyon
  • Melanom düzensiz, dengesiz sınırları vardır, çeşitli renkleri vardır, değiştirmeye devam ediyor ve bir kalem silgi boyutu daha büyük

Crohn hastalığı cilt kanseri diğer türleri riskini yükseltir mi?

Diğer kanser türleri için cildinizi denetleme da önemlidir. Geçen yıl yapılan bir araştırma, Crohn hastalığı veya kolit var ve thiopurines ile tedavi edilmiş ise melanom dışı deri kanserleri riski olabilir gösterdi. Ancak çalışmalar kafa karıştırıcı hale yetersiz.

60.351 hastayı içeren sekiz çalışmalara bakıldığında Gastroenteroloji Dergisi’nde geçen ay yayınlanan yeni bir çalışmada, İBH tedavisi ile ilişkili melanom dışı cilt kanseri sadece “mütevazı” riski bulundu. thiopurines ile. Örnekler skuamöz ve bazal hücreli karsinom.

Tersine, 2013 Birleşik Avrupa Gastroenteroloji hafta sempozyumda farklı bir bulgu sundu Doç Jess, şunları söyledi: “Bu ajanlar artırmak, çünkü tiopurin-tedavi IBD hastalarda melanom dışı deri kanseri riski de olabilir biyolojik makul olduğunu güneş ışığı ultraviyole radyasyon nedeniyle hasar DNA duyarlılık.

Jess orada da melanom veya melanom dışı cilt tipi kanserlerin önlenmesi için İBH hastaları için özel hiçbir kurallar da immünosüpresif tedavi alan organ nakli aksine, ve yıllık cilt muayeneleri tavsiye edilir açıkladı. Jess Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olanlar için bakımında dermatologların yapmaya zaman olabilir önerdi.

İşte doktor, ideal bir dermatolog, hatta kendini değerlendirmek zor tırnak yatakları ve diğer alanlarda altında, kafa derisi üzerinde meydana cilt kanseri için kontrol etmelisiniz nasıl gösteren bir video:

Crohn hastalığı veya ülseratif kolit ile herkes için eve verilen mesajı düzenli olarak kendi cilt kontrol edin ve. Yıllık bir dermatolog görmeye düşünün etmektir Crohn hastalığı da başka yollarla cilt etkileyebilir her zaman en iyi politika değişiklikleri için erken tanı ve tedavi yapma,. , Güneş kremi kullanın solaryum önlemek ve zaman uygun koruyucu giysi kullanmak için genel nüfus tarafından kullanılan önerileri uygulayın. Yeni bulgu, melanom ne olursa olsun biyolojik tedavi kullanımı, İBH hastalar için bir risk olduğunu göstermektedir.

İlgili: ne, Crohn hastalığı, ülseratif kolit farklı? Crohn hastalığı ile bağlantılı ortak antibiyotikler Crohn hastalığı için önemli D vitamini

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.