Crohn hastalığı tedavisi

Date:

Crohn hastalığı için bir tedavi şu anda, ancak tedavi semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tedavinin ana amaçları şunlardır:

 • semptomları azaltmak remisyon indükleyici olarak bilinen (remisyon belirti olmadan bir dönemdir)
 • remisyon dönemi

Çocuklarda tedavi de sağlıklı büyüme ve gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Sizin tedavi genellikle uzmanı (örneğin gastroenterolog veya cerrahi gibi) doktor, pratisyen ve uzman hemşireler olmak üzere sağlık çalışanları, bir dizi tarafından sağlanacaktır.

Semptomlarını azaltmada

Crohn hastalığı ve orta ya da şiddetli belirtilere neden oluyor, bu “aktif hastalığı” olarak bilinir. Crohn hastalığı için tedavi genellikle ilaç içerir, ancak ameliyat bazen en iyi seçenektir.

Ilk tedavi

Çoğu durumda, sunulan ilk tedavi steroid ilaçlar (bir kortikosteroid inflamasyonu azaltmak için). Crohn hastalığı için kullanılan kortikosteroid örnekleri, tabletler veya prednisolon hidrokortizon enjeksiyonları içerir.

Bu ilaçlar çoğunlukla Crohn hastalığının semptomlarını azaltmada etkilidir, ancak bu gibi önemli yan etkilere sahip olabilir:

 • kilo alımı
 • yüzün şişmesi
 • enfeksiyonlara karşı savunma
 • incelmesi ve kemiklerin zayıflaması (osteopeni ve osteoporoz )

Belirtileri geliştirmek başladığınızda, çünkü bu olası yan etkileri, sizin dozu kademeli olarak azalacaktır.

Eğer tercih ederseniz, alternatif bir başlangıç ​​tedavisi olarak budesonid adlandırılan daha hafif bir steroid ya da (örneğin mesalazinin gibi) 5-aminosalicylate denilen ilaç bir tür olması tercih etmek mümkün olabilir. Bu ilaçlar daha az yan etkilere sahip, fakat daha az etkilidir.

Çocuklar ya da büyüme ve gelişme ile ilgili endişeleri vardır gençlere, özel bir sıvı diyet ilk tedavi olarak tavsiye edilebilir.Bu element veya polimerik diyet olarak bilinen ve bu size ihtiyacınız olan tüm besinleri almak sağlarken sindirim sistemi kurtarmak için izin vererek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Ek tedavi

Eğer belirtiler 12 ay boyunca iki kez veya daha fazla parlama ya da steroid dozu azalır dönerseniz, daha ileri tedavi gerekli olabilir.

Bu gibi durumlarda, bağışıklık sistemi (bağışıklık bastırıcı) bastırmak için ilaçlar ilk ilaç ile kombine edilebilir.Azatioprin veya merkaptopurin denilen ilaçlar en sık kullanılanlardır.

Bu ilaçlar herkes için uygun değildir, bu yüzden bir  kan testi bunları kullanabilirsiniz olmadığını kontrol etmek için yapılmalıdır. Bu uygun değilse, metotreksat adı verilen alternatif bir bağışıklık bastırıcı ilaç kullanılabilir.

Bu immunsupresanların yan etkileri şunlardır:

 • mide bulantısı ve kusma
 • enfeksiyona karşı artan hassasiyeti
 • neden olduğu, yorgun nefes ve zayıf bir duygu anemi (kırmızı kan hücrelerinin sayısında bir azalma)
 • karaciğer sorunları

Ilaç sırasında ciddi yan etkileri kontrol etmek için düzenli kan testleri olacak.

Immünosupresanlar azatioprin ve merkaptopurin gebelik ve emzirme güvenli kabul edilir. Bir aile ve gebelik sırasında başlatmak için çalışırken kadınların bu ilaçları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu ilaç doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir Ancak, metotreksat, bir bebek için denemeden önce en az altı ay boyunca alınmamalıdır. Bu, erkekle ve kadınlar için de geçerlidir. Emzirme sırasında da kaçınılmalıdır.

Crohn hastalığı için tedavi kurs sırasında hamile kalırsanız bir hamilelik planlıyorsanız veya eğer bu doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Şiddetli Crohn hastalığı

Kortikosteroidler ve immünsüpresifler uygun olmayan veya etkisiz ise Crohn hastalığının şiddetli belirtilerle kötü genel sağlık insan için, biyolojik tedaviler olarak adlandırılan ilaçlar semptomları azaltmak için kullanılabilir.

Biyolojik tedaviler bu antikorların ve enzimler gibi doğal olarak oluşan, biyolojik maddeler, kullanılarak oluşturulan güçlü bir bağışıklık baskılayıcı ilaç türüdür.

İngiltere’de Crohn hastalığı tedavi etmek için kullanılan iki ilaç infliksimab ve adalimumab denir. Bunlar, Crohn hastalığı ile bağlantılı iltihabı sorumlu olduğu düşünülmektedir, tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-alfa) olarak adlandırılan bir proteinin, hedef çalışır. İnfliksimab altı yaşındaki çocuklar ve yetişkinler için de kullanılabilir, ancak adalimumab sadece yetişkinler için kullanılmalıdır.

Infliksimab hastanede (infüzyon olarak da bilinir) kolunuzdaki bir damara bir damla olarak verilir. Adalimumab bir enjeksiyon olarak verilir, ve sen, bir aile üyesi ya da bir arkadaşınız size her tedavi için hastanede ziyaret etmek gerekmez vermek nasıl öğretilmesi için mümkün olabilir.

Bu ilaçların erken bu daha etkili olma durdurmak sürece Tedavi genellikle, en az 12 ay sürecek. Bu süre sonra, durumu daha tedavinin gerekli olup olmadığını belirlemek için değerlendirilecektir.

Gibi belirtilere neden olabilir alerjik bir reaksiyon neden bu ilaçların riski vardır:

 • kaşıntılı deri
 • Bir yüksek sıcaklık
 • eklem ve kas ağrısı
 • ellerde ve dudaklarda şişme
 • sorunlar yutma

Bu belirtileri yaşarsanız, derhal tıbbi yardım almalısınız.Daha sonra ay oluştuğu bilinmektedir, ancak işleme reaksiyonlar durur sonra bile, tedaviden hemen sonra ortaya çıkabilir.

Cerrahlık

Sağlık ekibi faydaları risklerden daha fazla hissediyorum Cerrahi semptomları azaltmak için tavsiye edilebilir.

Birçok durumda, cerrahi bir tür rezeksiyon kullanılır adı. Bu, bağırsak iltihaplı alan kaldırma ve birlikte sağlıklı bölümleri dikiş içerir.

Bazı durumlarda, doktorunuz bir denilen bir işlem önerebilirileostominin  o iyileşmek için bir şans vermek için geçici olarak uzak iltihaplı kolon (kalın bağırsak) sindirim atıklarını aktarmak için.

Bu işlem sırasında, ince bağırsak (ileum) uç kolon bağlantısının kesilmesi ve bir stoma olarak bilinen karın yapılan bir delik yoluyla yeniden yönlendirilir. Harici bir torba atık ürünleri toplamak için açıklığına takılır.

Kolon yeterince kurtarıldı sonra – genellikle birkaç ay sonra – ikinci bir operasyon stoma kapatmak ve ince bağırsak kolon yeniden takmak için gerekli olacaktır.

Remisyon bakımı

Eğer herhangi bir belirti yok ya da belirtiler hafif olduğu remisyon bir dönemdir. Bu dönemlerde, bu korumaya yardımcı olmak için ilaç kullanmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Eğer ileri tedavi için karar verirseniz, düzenli takip randevuları katılıyor ve hangi belirtiler için dışarı bakmak için hakkında tavsiye edilmelidir. Bu belirtiler istenmeyen kilo kaybı, karın ağrısı ve ishaldir.

Eğer tedavi seçerseniz, bu genellikle immunosuppressanları içerecektir. Kortikosteroidler remisyon korumak için tavsiye edilmez.

Komplikasyonlar

Böyle fistüller veya intestinal (darlık) daralması (iki sindirim sistemi bölümleri arasında geliştirmek kanal) gibi Crohn hastalığının komplikasyonları, geliştirmek, bu da tedavi edilmesi gerekir. Cerrahi Bu vakaların çoğunda gerekli olacaktır. 

Bkz Crohn hastalığının komplikasyonları  , bu konuda daha fazla bilgi için.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...