Crohn Hastalığına Alışılmadık Tedavi: Dışkı Nakli

Date:

Crohn hastalığı adıyla anılan kronik bağırsak iltihabı, ileride kalın bağırsak kanserine yol açacak kadar tehlikeli bir hastalık. Ancak uzmanların fareler üzerinde yaptıkları bir deneme, bu hastalıktan rahatsız birçok insana umut aşılayacağa benziyor

Sağlıklı insanların dışkılarında yararlı bakteri bulunduğu bilinen bir gerçek. Sağlıklı bireyden alınan dışkı, zararlı bakterilerin bulaştığı Crohn hastalarının boşaltım sistemlerine nakledildiğinde, yararlı bakteriler bu hastaların bağırsaklarında dengeyi yeniden sağlamaya başlıyor.

Doktorların fareler üzerinde gerçekleştirdiği dışkı nakli, bağırsaklardaki Clostridium difficile gibi şiddetli enfeksiyonlarında da olumlu sonuçlar verebiliyor.

Uzmanlar ayrıca sağlıklı dışkı naklinin kalınbağırsakta otoimmün hastalığını da gerilettiğine dikkati çekiyor.

Crohn hastalığı insanları yaşam boyu etkiliyor ve hastalık şiddetli ishal, kramp ve kanamaya yol açıyor.

Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarından Profesör June Round, Crohn hastalığının gittikçe daha az lifli gıda ve daha çok Batı tarzı yağlı yiyecekler tüketilmesinden dolayı tüm dünyada arttığına dikkati çekiyor. Ayrıca uzman, yoğun antibiyotik kullanımını da bu hastalığın gerekçeleri arasında sayıyor.

“Mikroplar vücudumuzda doğal ortamlarında yaşıyor” diye konuşan Round, antibiyotiklerin yararlı yararsız tüm mikropları öldürdüğünü belirtiyor. Uzmana göre özellikle Batılı ülkelerde antibiyotik kullanımının yaygınlaşması, otoimmün hastalıklarının artmasında önemli bir etken.

Crohn gibi hastalıkların mevcut tedavi yöntemi, daha çok semptomları azaltma yönünde. Hastalığın tamamen tedavisiyle ilgili bu son gelişme, oldukça ilgi çekici görünüyor.

Crohn hastası fareler üzerinde gerçekleştirilen dışkı nakli deneylerinde, hasta farelerin sindirim ve boşaltım sistemindeki sağlıklı bakteri altyapısının yeniden oluştuğu, bağırsak faaliyetlerinin neredeyse normale döndüğü gözlendi.

Ancak bu dışkı naklinin nasıl yapıldığı basit olduğu kadar mide bulandırmaya yeter. Dışkı bir boru yardımıyla hastanın midesine naklediliyor. Profesör Round, uzmanların şimdi bu sağlıklı dışkıda bulunan bakteriyi hap haline getirmenin yollarını incelediğini belirtiyor.

Crohn hastalığının yeni tedavi yöntemiyle ilgili son bilgiler Cell Host and Microbe adlı tıp dergisinde yayınlandı.

Kaynak: http://www.amerikaninsesi.com/a/cohn-hastaligina-alisilmadik-tedavi-diski-nakli/2609626.html

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...