Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığının nedenlerine dair yeni bir keşif

  • Candida tropicalis diğer iki bakteriyle birlikte bu duruma neden olabilir
  • Birlikte bağırsaklarda bir mikroorganizma tabakası üretmektedirler
  • Bütün bunlar, Crohn hastalığının semptomlarıyla sonuçlanan iltihaplanmaya neden olabilir
Bilim insanlarının yeni bulgularına göre bağırsaklardaki mantar Crohn hastalığının gelişmesinden sorumlu olabilir.

Uzmanlar, Candida tropicalis’in zayıflatıcı bağırsak rahatsızlığına neden olması için diğer iki bakteriyle birlikte çalıştığını belirtti.
Bağırsakta Crohn hastalığının semptomlarına neden olabilen bir mikroorganizma tabakası üretmek için E. coli ve S. marcescens’le birlikte hareket ederler.Uzmanlar, bulguların zayıflatıcı inflamatuvar bağırsak rahatsızlığı için yeni tedavilere  hatta iyileşmelere yol açabilen bir keşif olduğunu düşünüyor.

Crohn hastalığı, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen sindirim sistemindeki iltihaplanmayla seyreden kronik bir hastalıktır.

Bu hastalığın nedeni hâlâ bilinmiyor ve şu an uygulanmakta olan tedaviler herhangi bir  iyileşme sağlayamıyor ancak bazıları beslenme biçiminin önemli bir faktör olduğunu düşünüyor.

Tedavi sürecinde steroidler, bazen de ameliyat önerilir, ancak bağırsak delinmesi de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Genetik faktörler ve beslenme biçiminin yanında bakterilerin de Crohn hastalığının gelişmesine önemli bir rol oynadığı biliniyor.

Hem bakteri hem de mantarlar mikroorganizmalar arasında önemli bazı farklar vardır ve bunlar sadece mikroskopla görülebilir.

Mantarlar ökaryotik hücre yapısına sahip genellikle çok hücreli, çekirdeği olan canlılardır. Öte yandan, bakteriler prokaryotlardır – çekirdeği olmayan tek hücreli yaşam biçimleridirler.

Crohn hastalığı olanların, bu canlılara karşı anormal bağışıklık tepkileri verdikleri ve bağırsaklarında anormalliklere yol açtıkları bilinmektedir.

Cleveland’ın Case Western Reserve Üniversitesi’nden  Mahmoud Gannoum şunları söyledi: “Esasen, Crohn’lu hastaların, tüm insanların bağırsaklarında yaşayan bu bakterilere anormal bağışıklık tepkileri var.

Çoğu araştırmacı araştırmalarını bu bakterilere odakladı ancak çok azı, herkesin bağırsaklarında bulunan mantarların rolünü inceledi.

‘Çalışmamız, neden bazı kişilerde Crohn hastalığının geliştiğini anlamak için önemli yeni bilgiler ekliyor.

Eşit derecede önemli arz eden, Crohn’lu kişilerin yaşam kaliteleri ve niceliksel farklılıkları oluşturma potansiyeline sahip ilaçlar ve probiyotikler de dahil olmak üzere yeni nesil tedavilere yol açabilir. ”

Uluslararası bir araştırmacılar ekibi, Crohn hastaları ve hasta akrabalarının vücudundaki bakteri ve mantar oluşumunu değerlendirdi.

CROHN HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Crohn hastalığının belirtileri sindirim sisteminin hangi bölümünün iltihaplı olduğuna bağlı olarak değişir.
Sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:
Tekrarlayan diyare,
Karın ağrısı ve kramp, genellikle yeme sonrasında daha kötü olur,
Aşırı yorgunluk (halsizlik),
Kilo kaybı
Dışkıda kan, irin ve mukus,
Daha az yaygın belirtiler arasında yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma, eklem ağrısı ve şişmesi, gözlerin tahrişi, ağrılı ve şişmiş cilt bölgeleri ve ağızda yaralar/aftlar olarak görülür.
Bazı insanlar semptomları ağır ve zorlu yaşarlar, ancak bazılarında hafif problemler biçiminde seyreder.

Hastalıklı 20 hastanın dışkı örneklerini ve akrabalarının 28’ini dokuz aileden analiz ettiler.

Ayrıca dört aileden Crohn hastalığı olmayan 21 katılımcıyı değerlendirdiler.

İki bakterinin, E. coli ve S. marcescens ile Candida tropicalis mantarının birlikte hareket ettiğini gözlemledi.

Bu üçlünün varlığı Crohn hastalığı olmayan akrabalarından anlamlı derecede yüksekti – bunların bağırsaklarda birlikte etkileşim kurduklarını düşündürüyordu.

Buna ek olarak, ileri testler, E. coli’nin mantar hücrelerine ve S. marcescens’e bağlandığını ve bunları bir biyofilm üretmek üzere birbirine bağlayan bir köprü oluşturduğunu tespit etti – bağırsakların bir bölümünde bulunabilen ince, süngerimsi bir mikroorganizma tabakası.

Bu, Crohn hastalığının semptomlarına neden olan iltihaplanmaya neden olabilir.

Bu çalışma, daha önceki araştırmalar farelerde yapıldığı için, mantar ve Crohn hastalığı arasında insanlar arasında herhangi bir bağlantı bulan ilk araştırmadır.

Araştırmacılar aynı zamanda bağırsak rahatsızlığı olan hastaların vücutlarında daha düşük seviyede faydalı bakteri bulunduğunu tespit ettiler.

Ancak Crohn hastalığına kesin katkıda bulunan unsurları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bulgular mBio dergisinde yayınlandı.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-3800319/Do-Crohn-s-disease-debilitating-bowel-condition-caused-fungus-intestines.html

Crohn Tedavisi Çeviri Ekibi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası