İBH Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

0
2.250 okundu

Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit, belirtilerin kişiden kişiye değiştiği kronik (devam eden ve ömür boyu sürebilen) hastalıklardır. Bunlar hafif ila şiddetli arasında değişik düzeylerde seyredebilir.

Belirtilerin az olduğu veya hiç olmadığı durumlarda (iyileşme) belirtileriniz daha aktif olduğunda (tekrarlama veya “kızışmalar”) zamanla iyi sağlıklı dönemlerde de değişebilir.

İşte iltihaplı Bağırsak Hastalığının (IBH) ortak belirtileri için bir kılavuz:

Crohn ve Ülseratif Kolit (İBH) başlıca semptomları:

  • İshal: Bu bazen kan, mukus ve irin ile birlikte seyredebilir.
  • Karında ağrı ve kramplar: Bunlar çok ağır olabilir ve çoğunlukla dışkılama geçmeden önce ortaya çıkabilir.
  • Yorgunluk ve bitkinlik: Bu durum, hastalığın kendisinden, anemiden (aşağıda detaylandırılmıtır) İBH için kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden, gece ağrısı veya ishal ile ayakta kalmanız durumunda uyku eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
  • Genel Bir  Kendini İyi Hissetmeme Hali: Bazılarıda yüksek ateş olabilir.
  • İştah kaybı ve kilo kaybı . Kilo kaybı, bağırsaktaki iltihap nedeniyle yediğiniz besin maddelerinin emilimindeki yetersizlikten kaynaklanabilir.
  • Anemi (az sayıda kırmızı kan hücresi). Çok miktarda kan kaybediyorsanız ve fazla yemek yemiyorsanız, anemi olabilirsiniz. Bunun için kontrole gitmeniz gerekmektedir.
  • Ağız yaraları: Bazı insanlarda aft denilen ağız yaraları oluşabilir.
Önceki İçerikIBD hastaları muhtemel hastalık davranışlarını tahmin etmek için test edilecek
Sonraki İçerikCrohn hastalığının nedenlerine dair yeni bir keşif
Editör
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz