Reklam Bölümü
Çeviriler

IBD hastaları muhtemel hastalık davranışlarını tahmin etmek için test edilecek

Doğru tedavi planına girmek bazı insanlar için uzun bir süreç olabilir – genetik bir deneme bunu değiştirmeyi umuyor.

Enflamatuvar Bağırsak Hastalığından (IBD) etkilenen birçoğunuz için, genlerinizin IBD’nizin davranışını öngörebildiği bir dünya – bu nedenle en iyi tedavinin teşhis açısından başlatılabilmesi yaşamı değiştirecektir. Yeni bir klinik araştırma, bu heyecan verici araştırmayı teste tabi tutacak.

James Lee , Cambridge Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde danışman gastroenterolog ve Wellcome Trust Intermediate Clinical Fellow üyesidir.

2008’de Crohn ve Colitis UK, James ve ekibinin Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit’te Gen Ekspresyon Profillemesi başlıklı üç yıllık bir çalışmayı tamamlamalarını sağlayan £ 81,981 hibe verdiler.

Araştırma, hastalarda, hastalıkların farklı davranış gösterebilecek bazı genlerin bulunup bulunmadığını araştırmayı amaçlıyordu. Bu daha sonra hastalığın ciddiyetini öngören bir test geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bu önemli araştırma, hastalığın ilerlemesini öngörebilen ve şiddette bir artış ihtimalini belirleyebilen bir gen imza saptamasına yol açtı.

Bu araştırmanın sonucunda hayır kurumu, James’e ve ekibe 107,680 £ olan ikinci bir bağış verdi. Crohn Hastalığında Prognoz Genetiği, hastalık davranışındaki bu tür farklılıkların neden ön planda olduğunu belirlemeyi amaçlıyordu.

Bu, Crohn Hastalığının seyrini değiştiren ve şimdi daha iyi tedaviler geliştirmek üzere araştırılan birçok genetik risk faktörünü başarıyla tespit etti.

James ilk önce beyaz kan hücrelerinin bir alt grubu arasında bir “gen işareti” tanımladığını anlatarak, çok başarılı olduğunu belirtiyor. James sözlerini söyle sürdürüyor:

“Bunu bir hastadan alınan bir kan örneğinde aradıysanız, muhtemelen tüm beyaz kan hücrelerinin birlikte karıştırılacağından bunu bulamazdınız” diye ekliyor.

Ekip, gen kanı içinde tespit edilebilen gen imza için bir “vekil” bulmaya çalışan bir kaç yıl geçirdi ve James, yeni denemenin onlara aynı bilgileri verecek kişiselleştirilmiş IBD tedavilerine neden olacağını umuyor.

“Şu an yaptığımız bir şey bu biyolojik işareti ülke çapında bir araştırmada kullanacağız” diyor James. “Biyomarkeri kullanarak, teşhis noktasında, bir kişinin Crohn’s’ın agresif bir rotasını çalıştırıp çalıştırmayacağını söyleyecek bir test yapabileceğiz. Bu nedenle, semptomlar aşamalı olarak yükselirken hastalığın daha zayıf tedavilere yanıt vermeyi başaramayacak aylar (muhtemelen yıllar) önlemek için baştan itibaren daha güçlü bir tedavi başlatabiliriz.

“Ayrıca Crohn’s hastalığına sahip oldukları için düşünülebilecek ilaçlardan gereksiz yan etkilere maruz kalmalarını önlemek için oldukça hafif tedavilerle tedavi altına alınabilen hastaları saptamak istiyoruz.”

James Lee.
Crohn ve Colitis UK tarafından sağlanan fon desteğiyle bu araştırmayı yapamadık, hiç kimse daha önce şiddete genetik katkı olup olmadığını ve yardım çalışmalarını finanse etmek için hayır işi görüp görmediğini gerçekten çok fazla düşünmemişti. Bu deneme başarılı olursa, IBD’ye nasıl davrandığımızda devrim yaratabilir.

James Lee, Cambridge Araştırma Enstitüsü
Duruşma, İngiltere çapında 50 NHS hastanesinde yeni teşhis edilen hastalarla gerçekleştirilecek. İşe alım süreci iki yıl sürecek ve araştırmaya katılan hastalar muhtemel hastalık davranışlarını öngörmek üzere test edilecek ve sonuçlarına göre en uygun tedaviyi verilecektir.

Daha sonra bir yıl boyunca takip edilecek ve bundan sonra doktorlar, tedavilerini kişiselleştirmenin iyileşmiş bir sonuca yol açıp açmadığına karar verecekler. Duruşma Wellcome Trust tarafından finanse edilir.

“Sonuçta kişiselleştirilmiş tedavilere doğru ilerlemek istiyorum” dedi James. “Bunu değiştirebilirsek – ki çok agresif olabilir – IBD’niz hafifleşir ve hayatınız üzerinde çok fazla etkisi olmaz böylece bu fark yaratabilir. Bir tedavimiz yok, ancak nasıl tedavi edildiğini geliştirebiliriz.

 

Kaynak: https://www.crohnsandcolitis.org.uk/news/patients-to-be-tested-to-predict-their-likely-disease-behaviour

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close