Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Tedavisinde Talidomid Etkili Oluyor

0 33

Birçok yeni vaka raporları ve klinik çalışmalar talidomid’un dirençli Crohn hastalığı olan seçilmiş hastaların tedavisinde etkili bir alternatif olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Talidomid etkisi, en azından kısmen, tümör nekroz faktörü (TNF)-a, güçlü bir proinflamatuar sitokin down-regülasyonu ile aracılık eder. Bununla birlikte, talidomid’un anjiyogenezi inhibe ettiği bilinmektedir ve çeşitli diğer iyi tarif edilen bağışıklık düzenleyici özellikleri vardır. Klinik çalışmalar önceden dirençli Crohn hastalarının talidomid’e yanıt verdiğini doğruladı ve birçok klinik çalışmada remisyona girildiği gözlenmiştir.

Etki süresi 4 hafta içinde ortaya çıkar. Thalidomide da steroid-koruyucu özelliklere sahiptir, ve Crohn hastalığında ortaya çıkan ağız ve fistül komplikasyonlarının tedavisinde özellikle faydalıdır. Genellikle tolere edilebilir olsa da, dikkatli izlenmesi, doğum kusurları ve periferik nöropati gibi toksisiteleri önlemek için tavsiye edilir. Bu yorumla Crohn hastalığı için talidomid tedavisi kullanımı ile ilgili bugüne kadar literatürde ayrıntılı bir özetini sağlar. Özel dikkat tarihçesi, mekanizmaları ve önerilen rolü yöneliktir. Talidomid analogları son gelişmeler de kısaca ele alınmıştır.

Bilim adamları  bir zamanlar yaygın doğum kusurları ile ilgili bir ilaç olan talidomid’un, Crohn hastalığı olan çocuk ve ergenlerin remisyona yardımcı olduğunu söylüyorlar.

Uzmanlar, Avrupa’da en fazla 1.2 milyon kişinin ve ABD’de bir buçuk milyon insanın Crohn hastalığı, kronik sindirim sistemi inflamasyon hastalığından mustarip olduğunu söylüyor.

Crohn hastalığı olanların yaklaşık yüzde 25’i çocuk ve gençler ve bu durumlarda olan insanların yetişkinliğe ulaştıktan sonra  daha şiddetli olma eğiliminde olduğu bildirilmektedir. Çocuklar çok iyi tedaviyi tolere edemedikleri için ya da tedaviye karşı direnç geliştirmek için ek olarak, nadir değildir. Tüm çocukluk vakaların yaklaşık yüzde 18 hastalık başladığında beş yıl içinde cerrahi kullanımını gerektirecektir.

Kaynak: http://guardianlv.com/2013/11/thalidomide-helps-children-with-crohns-disease/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.