Güncel Bilgiler

Crohn ve COVID-19: Bilmeniz gerekenler

COVID-19, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin neden olduğu hastalıktır. Virüs öncelikle enfekte olmuş insanlarla veya yüzeylerle temas yoluyla yayılır. Crohn hastalığı, esas olarak sindirim semptomlarına neden olan inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır (IBD).

İki durum ilgisizdir, ancak Crohn hastalığı olan kişiler COVID-19 ile ilgili belirli faktörlerin farkında olmalıdır.

Bir kişinin genel sağlığı COVID-19 riskinde rol oynayabilir. Ek olarak, immünosupresanlar gibi bazı tedavi seçenekleri COVID-19 gibi bulaşıcı hastalık riskini artırabilir.

Crohn’lu insanlar tedavi seçenekleri hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır, ancak doktor tavsiye etmedikçe herhangi bir ilaç almayı bırakmamalıdır.

Mevcut COVID-19 salgını hakkında canlı güncellemelerden haberdar olun ve önleme ve tedavi hakkında daha fazla tavsiye için coronavirus merkezimizi ziyaret edin .

Hem genel halk hem de enfeksiyon veya komplikasyon riski daha fazla olan kişiler için geçerli olan birkaç önleme ipucu da vardır.

Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Crohn’lu insanlar COVID-19 riskinde daha mı yüksek?

Crohns yüzünden mide ağrısı olan ve COVID-19 varsa semptomlarının daha kötü olup olmadığını merak eden bir kadın
Crohn hastalığı olan bir kişi, ilaçlarının COVID-19 riskini artıp arttıramayacağı konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Crohn hastalığı herkesi aynı şekilde etkilemez. Bu duruma sahip bazı kişiler hafif ila orta şiddette semptomlar yaşayabilirken, diğer durumlarda semptomlar şiddetli olabilir.

Şu anda, şiddetli inflamasyonu olmayan, immünosüpresörleri almayan ve yetersiz beslenmeyen IBD’li kişiler, genel popülasyonla yaklaşık aynı risk seviyesine sahip olmalıdır.

Journal of Crohn’s and Colitis’te yapılan bir çalışma bunu doğrulamaktadır, kanıtlar, IBD’li kişilerin genel popülasyona kıyasla COVID-19 enfeksiyonu riskinde artış olmadığını göstermektedir.

Bununla birlikte, Crohn’lara yönelik bazı tedaviler, bir kişinin riskini artırabilecek bağışıklık sistemini değiştirebilir veya baskılayabilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • prednizon, metilprednizolon ve hidrokortizon gibi steroidler
 • metotreksat, azatiyoprin ve 6-merkaptopürin gibi immünomodülatörler
 • Tofasitinib gibi JAK inhibitör ilaçları
 • infliximab , golimumab ve adalimumab gibi anti-TNF biyolojik ilaçlar
 • vedolizumab ve ustekinumab gibi diğer biyolojikler

İmmünsüpresif ilaçlar alan kişilerde enfeksiyon riski ve enfeksiyonlardan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar olabilir. Bununla birlikte, bu ilaçları alan kişiler, bir doktorun doğrudan rehberliği altında değilse, bunları almayı bırakmamalıdır.

İlaç mesalamin (veya mesalazin) dahil olmak üzere diğer tedaviler bağışıklık sistemini baskılamaz. Araştırma Lancet Gastroenteroloji & Hepatoloji notları meselamin enfeksiyon riskini artırdığı gerektiğini ve bu ilacı insanlar bunu yapmaya devam etmesi gerektiğini.

Bununla birlikte, araştırmacılar, doktorların pandemi sırasında yeni reçeteler yapmasını veya bağışıklık sistemini değiştiren ilaçların dozajlarını artırmasını önermiyorlar.

Semptomlar ve komplikasyonlar

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri COVID-19 ana belirtileri içerdiğini not ateş , öksürük ve nefes darlığı. Bu belirtiler enfeksiyondan 2-14 gün sonra ortaya çıkabilir.

COVID-19 öncelikle solunum yollarını ve solunum sistemini etkiler. Tıkalı veya burun akıntısı ve genel ağrı ve titreme gibi yaygın solunum yolu enfeksiyonlarına benzer diğer semptomlara neden olabilir.

Bazı durumlarda, COVID-19 olan kişilerde bulantı, kusma veya ishal gibi sindirim sorunları görülür . Bunlar IBD belirtilerine benzeyebilir ve bir kişiyi alevlenir gibi hissettirebilir. Diğer belirti ve bulgular bu ikisinin ayırt edilmesine yardımcı olabilir.

COVID-19’un daha ciddi komplikasyonları da mümkündür. Bu belirtiler şunları içerebilir:

 • nefes almada zorluk
 • göğüste ağrı veya baskı
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • odaklanamama
 • başkalarının kişiyi canlandırması zor
 • dudaklarda ve yüzde renk kaybı veya mavimsi renk tonu

65 yaş üstü olanlar ve diğer sağlık durumları olan kişiler de dahil olmak üzere komplikasyon riski daha yüksek olan kişilerde ciddi reaksiyonlar daha olası olabilir:

 • akciğer hastalığı
 • orta ila şiddetli astım
 • kalp hastalığı
 • diyabet
 • şiddetli obezite
 • kronik böbrek veya karaciğer hastalığı

Ek olarak, zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip insanlar enfeksiyon riski daha yüksek olabilir. Bu insanlar sigara içen, bağışıklık yetersizliği olan veya kanser tedavisi görenleri içerir.

Şiddetli semptomlar fark eden herkes derhal tıbbi yardım almalıdır.

önleme

Crohn’lu insanlar da dahil olmak üzere herkes için geçerli olan bir dizi genel önleme yöntemi vardır. Genel önleme ipuçları şunları içerir:

 • ellerin düzenli olarak yıkanması, ılık su ve sabun kullanılması ve en az 20 saniye köpürtülmesi
 • sabun olmadığında en az% 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanmak
 • yıkanmamış ellerle ağız, göz veya buruna dokunmaktan kaçının
 • herhangi bir şekilde hasta olan insanlarla yakın temastan kaçınmak
 • virüsün etkisini azaltmak için fiziksel mesafe uygulamak – bu, halka açıkken diğer insanlardan en az 6 metre uzakta durmayı içerir
 • evde düzenli kullanım gören yüzeyleri ve nesneleri dezenfekte etmek
 • hapşırırken ağzı ve burnu örtmek için bir doku kullanmak ve daha sonra hemen doku atmak

Ek olarak, herhangi bir hastalık belirtisi olan herkes, soğuk algınlığı veya grip gibi yaygın hastalıklar bile evde kalmalıdır.

İçinde yer aldığı Araştırma Nature Gastroenteroloji & Hepatoloji Yorumlar testler COVID-19 olan kişilerin dışkı canlı viral RNA’nın varlığını ortaya çıkarması dikkat notları. Bu nedenle umumi tuvaletleri kullanırken dikkatli olmalarını tavsiye ederler.

CDC şimdi insanlar başka fiziksel uzaklaşma tedbirlere uymak zor olduğu açık durumlarda bez yüz kaplamaları kullanmanız önerilir. Halka açıkken burun ve ağız üzerinde bir bez maskesi takmak SARS-CoV-2’nin bulaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir, ancak fiziksel uzaklaşma ve düzenli el yıkama gibi diğer uygulamaların yerini almaz.

Crohn’lar için belirli ilaçlar alan kişilerin ek önleyici adımlar atması gerekebilir. Örneğin, immünosüpresan alan kişiler, enfeksiyon risklerini aşağıdaki yollarla en aza indirmelidir:

 • mümkün olduğunda evde kalmak
 • ilaçları, yiyecekleri ve diğer malzemeleri bir kerede birkaç hafta yetecek kadar stoklamak
 • kalabalıklardan, halka açık alanlardan ve diğer insanlarla yakın temasta bulunabilecekleri herhangi bir yerden kaçınmak

Önemli olarak, immünosüpresan ilaçlar alan insanlar, bir doktor özellikle bunu yapmadığını söylemedikçe ilaçları almayı bırakmamalıdır.

Bir ilacı aniden durdurmak, bağışıklık sistemi üzerinde ekstra stres yaratabilecek semptomların alevlenmesine neden olabilir. Bir kişi bir doktora danışmalı ve özel talimatlarını uygulamalıdır.

tedavi

Şu anda SARS-CoV-2 virüsü veya COVID-19 için aşı veya tedavi yoktur. Bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için adımlar atmak çok önemlidir.

COVID-19 semptomları olduğuna inanan herkes doktorlarıyla konuşmalıdır.

Çoğu insan hastalığın nispeten hafif bir formunu yaşadığından ve bir hastanede uzman tedaviye ihtiyaç duymadığından, COVID-19’u test etmek ve onaylamak her zaman gerekli değildir. Evde iyileşmek enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Doğrudan tedavi olmamasına rağmen, semptomları kontrol etmek için adımlar atmak hala önemlidir. Şiddetli vakalarda, oksijen tedavisi nefes almakta zorlanan kişilerde diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Şiddetli semptomların solunum yetmezliğine yol açtığı durumlarda, kişinin vücudunda yeterli oksijeni tutmak için mekanik ventilasyona ihtiyacı olabilir.

Araştırmacılar, devam eden klinik araştırmaları kullanarak tedaviler ve aşılar geliştirmek için çalışıyorlar.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

COVID-19 olduklarından şüphelenen herkes ziyaret etmeden önce hastaneyi aramalıdır. Hastane ile bir randevu planlamak, personelin enfeksiyonun yayılmasını önlemek için önlemler almasına izin verir.

Nefes darlığı, göğüste ağrı veya cilde mavimsi bir ton gibi ciddi semptomları olan herkes derhal tıbbi yardım almalıdır.

özet

Birçok durumda, Crohn hastalığı olan kişilerin COVID-19 alma riskinin genel popülasyondan daha fazla olmayacaktır. Bununla birlikte, şiddetli inflamasyonu olan, yetersiz beslenen veya yetersiz otoimmün hastalıklar riski taşıyan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan kişiler daha fazla risk altında olabilir.

Genel olarak, Crohn’lu insanlar için dengeli bir diyet yemek, sigara içmekten veya ikinci el sigara içmekten kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak hala önemlidir.

Herhangi bir tedaviyi değiştirmeden veya durdurmadan önce bir doktorla konuşmak önemlidir. Birçok vaka nispeten hafiftir ve insanlar evde iyileşebilir, ancak ciddi solunum semptomları yaşayan herkes tıbbi yardım almalıdır.

Yeni koronavirüs ve COVID-19 ile ilgili en son gelişmeler hakkında canlı güncellemeler için buraya tıklayın .

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı