Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Araştırmacılar Çocuklardaki Crohn Hastalığı için Dönüm Noktası Niteliğindeki Klinik Çalışmanın Bulgularını Açıkladı – Nisan 2023

0 93

Crohn hastalığı, sindirim sistemi zarında şişme ile karakterize, şiddetli ishal, karın ağrısı ve rektal kanamaya neden olan, ömür boyu süren inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır (IBD). Pediatrik hastalar için hastalığın tedavisi daha zordur. Tedavi edilmediği takdirde büyümeyi, psikososyal gelişimi ve ergenliği olumsuz etkileyebilir.

UNC Tıp Fakültesi’nde pediatri profesörü olan Michael Kappelman, MD, MPH yönetimindeki önemli bir klinik çalışma, tümör nekroz faktörü inhibitörü adalimumab ile birlikte ikinci bir immünosupresan olan düşük doz metotreksat alan hastaların, tek başına adalimumab ile tedavi edilenlere göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, başka bir tümör nekroz faktörü inhibitörü olan infliksimab başlanan hastalar, metotreksat ile veya metotreksat olmadan benzer sonuçlara sahipti.

Araştırmacıların bulguları gastrointestinal hastalıklar alanında önde gelen bir dergi olan Gastroenterology’de yayımlandı.

İlgilenilen temel ilaçlar olan adalimumab ve infliximab, anti-inflamatuar tümör nekroz faktörü (TNF) inhibitörleri olarak adlandırılan bir ilaç sınıfına aittir. Bu ilaçlar, enflamatuar olaylar sırasında beyaz kan hücreleri tarafından üretilen bir protein olan TNF’ye karşı vücudun doğal tepkisini bastırır. Adalimumab, Crohn hastalığı olan pediatrik hastalarda tedavi için 2014 yılında Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanırken, infliximab 2006 yılında onaylanmıştır.

Kappelman, “Hem adalimumabın hem de infliksimabın etkili ve güvenli olduğunun kanıtlandığını biliyoruz” dedi. “Ayrıca tüm hastalarda işe yaramadıklarını ve sonsuza kadar işe yaramadıklarını da biliyoruz. Anti-TNF’yi tek başına veya metotreksat ile birlikte karşılaştıran bu önemli çalışma, hasta bakımını hemen etkileyebilecek net sonuçlar sağlamıştır.”

Klinik araştırma on yıldır üzerinde çalışılan bir konuydu. Hangi araştırma sorusunun en acil ve acil ihtiyaç olduğuna dair önemli bir kararla başlayan Kappelman, daha sonra araştırma ve kalite iyileştirme, psikososyal işlevsellik ve ruh sağlığına destek ve eşitsizlikleri, eşitliği ve kapsayıcılığı ele almak için artan girişimler yoluyla bakımı ilerletmek için tıp uzmanlarını, hastaları ve aileleri bir araya getiren uluslararası bir pediatrik ağ olan ImproveCareNow ile işbirliği yaparak kilit paydaş gruplarını dahil etti.

UNC Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde tıp profesörü olan David Wohl, oğluna dokuz yaşında pediatrik Crohn hastalığı teşhisi konulduktan kısa bir süre sonra ImproveCareNow’a katıldı. Tedavi kararlarının arkasında ne kadar az kanıt olduğunu görünce şaşırmış.

Wohl, “Benim gibi ebeveynlerin cevap bulmak için dolaşmak zorunda kaldığı ‘veri çölü’ hakkında sesimi yükseltmeye başladım” dedi. “Hemen bir veli temsilcisi olarak katıldım ve organizasyonda ve UNC tesisimizde aktif hale geldim. Benim süper gücüm sadece İBH’li bir çocuğun ebeveyni değil, aynı zamanda bir klinisyen-araştırmacı olmaktı.”

Wohl’un oğlu klinik bakım için Kappelman’ı görmeye başladıktan sonra, daha iyi klinik araştırma verilerine duyulan ihtiyaç hakkında konuştular. Kappelman daha sonra Wohl’a bir fikirle yaklaştı ve bu fikir daha sonra dönüm noktası niteliğindeki klinik çalışma haline geldi. Daha sonra Wohl, Nevada’dan Lisa Pitch ve ImproveCareNow aracılığıyla diğer ebeveynlerle birlikte hasta ve ebeveyn katılımı ve kaydında öncü bir rol üstlendi.

Wohl, “Çalışmanın Crohn’lu çocuklarda hangi ilaçların en iyi sonucu verdiğine dair net bir yanıt verdiğini görmek inanılmaz derecede sevindirici” dedi. “Bu gerçekten oyunun kurallarını değiştiren bir gelişme.”

UNC-Chapel Hill’in öncü merkez olduğu Kappelman ve ekibi, Hasta Merkezli Sonuçlar Araştırma Enstitüsü’nden (PCORI) 8 milyon dolarlık bir fon ödülü ve The Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust’tan önemli bir eş finansman elde etmeyi başardı. Ülke çapında otuzdan fazla merkezde hastaları işe aldılar ve takip ettiler, verileri titizlikle topladılar, kalite kontrolünden geçirdiler, analiz ettiler ve sonuçları sentezlediler. Bu merkezlerden ikisi Kuzey Carolina’da bulunuyordu: biri UNC Çocuk Hastanesi’nde, diğeri ise Charlotte’taki Levine Çocuk Hastanesi’nde.

Kappelman, “Fon sağlayıcılarımıza ve bu projeyi başarıya ulaştırmak için çok çalışan ülke genelindeki yüzlerce doktor ve personele minnettarız” dedi. “En önemlisi, bu çalışmanın bir parçası olmak için cesurca ve cömertçe gönüllü olan tüm hastalara ve ailelere teşekkür etmek istiyoruz.”

Sonuçlar ayrıca Amerikan Gastroenteroloji Derneği tarafından düzenlenen prestijli bir toplantı olan Sindirim Hastalıkları Haftası’nda da sunulacak.

Michael Kappelman, MD, MPH, tek başına veya ikinci bir bağışıklık baskılayıcı ilaçla birlikte anti-TNF biyolojik tedavilerine yanıt olarak durumlarının nasıl değiştiğini değerlendirmek için Crohn hastası yaklaşık 300 çocuğu takip eden klinik çalışmanın baş yöneticisiydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.