Depresyon Tedavisinde Yeni Umut

Date:

WASHINGTON — 

Bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılan bazı ilaçların, depresyonu da tedavi edebildiği açıklandı. Yeni araştırmaya göre inflamasyon giderici ilaçlar depresyon tedavisinde geleneksel tedavilerle birlikte kullanılmaya başlanabilir.

Araştırma sedef, romatoid artrit, Crohn hastalığı gibi otoimmün bozuklukları olan hastalar üzerinde yapılan ilaç çalışmalarında, depresyon belirtileri gösterenlerde de düzelme olduğunu ortaya koydu.

Otoimmün hastalıklarda akyuvarlar fazla çalışır. Sadece bakterilere ve virüslere saldırmak yerine, bağışıklık sistemi vücudun sağlıklı bölgelerine de saldırır.

İnflamasyon giderici ilaçlar, bağışıklık sistemini, sitokin denen bir protein salgılayarak baskılıyor.

Az miktarda inflamasyon, bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşması için gerekli. Ancak Cambridge Üniversitesi’nden Golam Khandaker, fazlasının da zarar olduğu uyarısı yaptı.

Khandaker, “İnflamasyonun artması fiziksel olduğu kadar psikiyatrik bazı durumlar da yaratabilir. Mesela beyinde depresyon riskini artırabilir. Aynı şekilde vücutta kalp hastalıkları, inme ve şeker hastalığına yol açabilir,” dedi.

Tip 1 diyabet dahil otoimmün hastalıkları olanlar, sıklıkla depresyon belirtileri de sergiliyor. Önceleri kronik bir hastalığa sahip olmanın, depresyona yol açtığı sanılıyordu. Ancak bu yeni araştırma, aslında vücuttaki inflamasyonun beynin kimyasını da değiştirdiğini bu nedenle psikiyatrik bozukluğa yol açtığını gösteriyor.

İnflamasyon giderici ilaçlardan farklı olarak antidepresanlar, beyin nöronları arasındaki kimyasal taşıyıcıların işlevini düzeltiyor. Ancak bazı depresyon hastaları bu ilaçlara yanıt vermiyor.

Nature Moleküler Psikiyatri dergisinde yayınlanan analizde Khandaker ve ekibi, 20 hasta üzerinde çalıştı. Daha önce tedavisi zor depresyona sahip olduğunu söyleyen hastalar, inflamasyon giderici ilaçların kullanımı sonrası, depresyon belirtilerinde azalma olduğunu kaydetti.

Bu buluş, depresyon şikayeti olan hastalara yönelik kan testlerinin kullanılmasını sağlayabilir; hatta ileride antistokin de denen inflamasyon ilaçlarının depresyon tedavisinde kullanılmasını sağlayabilir.

https://www.amerikaninsesi.com/a/depresyon-tedavisinde-yeni-umut/3557888.html
Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...