Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Tayland’da ciddi sağlık sorunu olanlara ücretsiz kenevir yağı dağıtılmaya başlandı

0 15

Esrarın tıbbi amaçlı kullanımına onay veren Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da bir klinik, özellikle kanser hastalarının ağrılarını gidermesi için ücretsiz kenevir bitkisi yağı sunmaya başladı.

Bangkok’ta yeni açılan kliniğe serebral palsi, kanser, epilepsi gibi ciddi birtakım rahatsızlıkları bulunan yüzlerce kişinin ücretsiz kenevir yağı almak için akın ettiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Anutin Charnvirakul, Tayland’da daha sağlıklı nesiller için çalıştıklarını belirterek, “Bugün hem Taylandlıların sağlığı hem de ülkenin ekonomisi için önemli bir gün” ifadesini kullandı.

Tayland hükümeti böylelikle, devlet denetiminde yetiştirilecek olan esrarın, ülkenin ana tarım ürünlerinden biri olacağını da düşünüyor.

Kimyasal ilaçların yerine kullanılan kenevir yağının, çeşitli nedenlerden ağrısı olan hastalarda daha iyi uyku sağladığı ve ağrıyı hafiflettiği belirtiliyor.

Tayland 2018 yılında tıbbi esrarı yasallaştıran ilk Güneydoğu Asya ülkesi oldu

Kolombiya’dan Kanada’ya bazı ülkelerde tıbbi kullanımı yasal olan esrar (kenevir) özellikle Güneydoğu Asya’da yasa dışı ve tabu olarak kabul ediliyor. Hatta bu bölgedeki bazı ülkelerde uyuşturucu kanunu ihlallerine sert cezalar veriliyor.

1934 yılına kadar esrarın tıbbi amaçlı kullanımı yasal olan ve geleneksel tıpta keneviri birçok alanda kullanan Tayland, yasaklı geçen uzun bir aranın ardından 2018 yılında esrarı tekrar yasallaştıran ilk Güneydoğu Asya ülkesi oldu.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/01/07/tayland-da-ciddi-saglik-sorunu-olanlara-ucretsiz-kenevir-yagi-dagitilmaya-baslandi?fbclid=IwAR3xFjK0dLIYUyGUUkVZfni7b9XGFI4bwhZuOCk8TczIWehe-tE0sJiaZDU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.