Reklam Bölümü
Basından

Tayland’da ciddi sağlık sorunu olanlara ücretsiz kenevir yağı dağıtılmaya başlandı

Esrarın tıbbi amaçlı kullanımına onay veren Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da bir klinik, özellikle kanser hastalarının ağrılarını gidermesi için ücretsiz kenevir bitkisi yağı sunmaya başladı.

Bangkok’ta yeni açılan kliniğe serebral palsi, kanser, epilepsi gibi ciddi birtakım rahatsızlıkları bulunan yüzlerce kişinin ücretsiz kenevir yağı almak için akın ettiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Anutin Charnvirakul, Tayland’da daha sağlıklı nesiller için çalıştıklarını belirterek, “Bugün hem Taylandlıların sağlığı hem de ülkenin ekonomisi için önemli bir gün” ifadesini kullandı.

Tayland hükümeti böylelikle, devlet denetiminde yetiştirilecek olan esrarın, ülkenin ana tarım ürünlerinden biri olacağını da düşünüyor.

Kimyasal ilaçların yerine kullanılan kenevir yağının, çeşitli nedenlerden ağrısı olan hastalarda daha iyi uyku sağladığı ve ağrıyı hafiflettiği belirtiliyor.

Tayland 2018 yılında tıbbi esrarı yasallaştıran ilk Güneydoğu Asya ülkesi oldu

Kolombiya’dan Kanada’ya bazı ülkelerde tıbbi kullanımı yasal olan esrar (kenevir) özellikle Güneydoğu Asya’da yasa dışı ve tabu olarak kabul ediliyor. Hatta bu bölgedeki bazı ülkelerde uyuşturucu kanunu ihlallerine sert cezalar veriliyor.

1934 yılına kadar esrarın tıbbi amaçlı kullanımı yasal olan ve geleneksel tıpta keneviri birçok alanda kullanan Tayland, yasaklı geçen uzun bir aranın ardından 2018 yılında esrarı tekrar yasallaştıran ilk Güneydoğu Asya ülkesi oldu.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2020/01/07/tayland-da-ciddi-saglik-sorunu-olanlara-ucretsiz-kenevir-yagi-dagitilmaya-baslandi?fbclid=IwAR3xFjK0dLIYUyGUUkVZfni7b9XGFI4bwhZuOCk8TczIWehe-tE0sJiaZDU

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close