Reklam Bölümü
Crohn Nedir?Crohn ve BeslenmeCrohn ve Yaşam

Crohn ve D Vitamini

Yapılan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre gıda takviyelerinde bulunan D vitamini, Crohn hastalığı’nın semptomlarını hafifletiyor. Mc Gill Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde görevli bir endokrinolog, D vitamini ve Crohn hastalığı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmasının sonuçlarını “Journal of Biological Chemistry” adlı bilimsel dergide yayınladı.

Mc Gill Üniversitesi Fizyoloji Bölümü’nde profesör olan Dr. White konuyla ilgili şunları söylüyor: “Elde ettiğimiz bulgularla ilk defa D vitamini eksikliğinin Crohn hastalığının semptomlarını güçlendirici etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Özellikle kuzey ülkelerinde yaşayan ve yeterli güneş ışığı almayan kişilerde şiddetli D vitamini eksikliği görüldüğü için, Crohn hastalığına yakalanma riskleri daha yüksek olabilir.”

D vitamininin aktif formu olan 1,25 dihidroksivitamin D, vücuttaki hücrelerde kendi reseptörlerine bağlanarak iş gören bir tür hormondur. Ülkemizde de pek çok kişide D vitamini eksikliğinin görülmesi, yeterli güneş ışığı alınmaması nedeniyledir. Bilhassa kış mevsiminde güneş yetersizliği ve iç mekanlarda kalma sonucunda bu eksiklik görülmektedir. Çünkü yediğimiz gıdalarla D vitaminlerinin öncüllerini almamıza karşın, güneşe çıkmadıkça bu öncüllerin D vitamininin aktif formuna dönüşmesi ve işlev görmesi mümkün değildir. Üstelik D vitamini eksikliği sadece Crohn hastalığına yakalanma oranlarını arttırmakla kalmayıp immün sistemin işlevlerini tam olarak yerine getirememesine ve osteoporoz başta olmak üzere birçok kas ve kemik hastalığına zemin hazırlamasına neden olmaktadır.

Son olarak söylemek gerekir ki Crohn hastalığından şikayetçiyseniz, özellikle D vitamini oranlarınızın eksik olup olmadığıyla ilgili bir test yaptırabilir ve eksiklik mevcutsa, hastalığın semptomlarını azaltmak için bir gıda takviyesi kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.mcgill.ca/newsroom/node/13764?hc_location=ufi

 

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close