Düzenli Aspirin Kullanımı, Crohn Hastalığı Riskini Arttırıyor

Date:

East Anglia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, bir yıl ya da daha uzun süredir düzenli aspirin kullanan kişilerin Crohn hastalığına yakalanma risklerinin, kullanmayanlara oranla daha yüksek olduğu tespit edildi.
Üniversitenin tıp fakültesinde yürütülen ve Dr. Andrew Hart tarafından yönetilen çalışmanın sonuçları ilk defa, New Orleans’ta düzenlenen “Sindirim Sistemi Hastalıkları Haftası’nda tartışıldı.
Crohn hastalığı, İngiltere’de yaklaşık 60.000 kişiyi ve Amerikada ise 500.000 kişiyi etkileyen ciddi bir bağırsak hastalığıdır. Sindirim sistemindeki herhangi bir bölgede enflamasyon ve şişme ile karakterizedir. Bu zayıf düşürücü hastalık, hastanın ömür boyu ilaç kullanmasını zorunlu kılabilir. Üstelik bağırsak kanseri riskini de arttırdığı için bazı hastaların cerrahi operasyona ihtiyaçları olabilir.
Crohn hastalığının pek çok nedeni olabilmekle beraber, yapılan bu son araştırma düzenli aspirin kullanımının da hastalığı tetikleyebileceğini ortaya koymuştur. Düzenli aspirin kullanıcıları ve Crohn hastalığının görülme sıklığı arasındaki ilişkiyi araştırmak için yaklaşık 200.000 gönüllü inceleme altına alınmıştır. Gönüllüler ise İngiltere, İsviçre, Danimarka, Almanya ve İtalya gibi farklı ülkelerden seçilmiş olup, bu sayede bahsedilen ilişki farklı genetik popülasyonlar üzerinde de incelenebilmiştir. EPIC çalışması 1993-1997 yılları arasında devam etmiştir.
2003 yılında gözleme dahil edilen gönüllülerin tümü sağlıklı olmasına karşın, 2004 yılında katılımcılardan küçük bir kısmı Crohn hastalığına yakalanmıştır. Crohn hastalığına yakalanan kişiler incelendiğinde ise araştırmacılar 1 yıl ya da daha uzun süreden beri düzenli olarak aspirin kullanan kişilerin, kullanmayanlara oranla tam 5 kat daha fazla Crohn hastalığına yakalanma riski taşıdığını keşfetmiştir. Bununla beraber araştırmaya katılanlar üzerinde yapılan incelemeler sonucu, aspirin kullanımının ülseratif kolite yakalanma riskini arttırmadığı da gözlenmiştir.
Dr. Hart ise araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söylemektedir: “Şimdiye kadar yapılan pek çok bilimsel araştırma sonucunda düzenli aspirin kullanımının kalp krizleri ve inme gibi hayati tehdit yaratan hastalıklara karşı önleyici olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle özellikle bahsedilen hastalıklara yakalanma riskleri diğer kişilere göre daha yüksek olan kişilerin aspirin kullanmalarını bırakmamalarını öneriyorum. Kaldı ki aspirin kullanımı Crohn hastalığına yakalanma riskini arttırmasına karşın aspirin kullanan her 2000 kişiden sadece 1 kişi Crohn hastalığına yakalanmaktadır.”
Yapılan araştırma sonucu Crohn hastalığı ve aspirin kullanımı arasında bir ilişki olduğu ortaya konmasına rağmen, bu araştırmanın daha geniş bir popülasyonda ve özellikle farklı ırklarda da yapılmasının gerekli olduğu düşünülmektedir.
Kaynak: http://www.alternatifterapi.com/icerik/duzenli-aspirin-kullanimi-crohn-hastaligi-riskini-arttiriyor
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...