Crohn ve Ülseratif kolit hastalığı tedavisi

Date:

Diyet değişiklikleri İBH (İrritabl Bağırsak Hastalıkları) tedavisinde yararlı olabilir. Bağırsak tıkanıklığı haricinde bol miktarda lifli gıdaların alınması, süt ve süt ürünlerinin azaltılması İBH (İrritabl Bağırsak Hastalıkları) tedavisinde etkili bir yaklaşımdır.
Düzenli olarak egzersiz yapılması halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve eklem yakınmalarının tedavisinde etkilidir. Egzersiz bağışıklık sistemini düzenleyerek vücudun direncini arttırmaktadır. Ayrıca kişinin psikoloji durumuna göre destek alınması, stres yönetimi ve depresyon yakınmalarının giderilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle yoga ve gevşeme teknikleri stresi azaltmada, iltihabi bağırsak hastalıklarının ataklarının azaltılmasında ve yaşam kalitesinin arttırılmasında çok yararlıdır.
Doğal ve bütünsel tedavi yaklaşımları İBH’ na bağlı yakınmaların giderilmesinde, ilaçların ciddi yan etkileri olmadan bitkisel ve homeopatik ürünlerin kullanılmasını içermektedir.
Zencefil (ginger), Bitkinin kökleri tedavide kullanılmaktadır. 16. yüzyıldan beri Ayurvedik tıpta ve geleneksel Çin tıbbında mide-bağırsak yakınmalarının tedavisi için kullanılmaktadır. En önemli kullanım sahası bulantı ve kusmanın tedavisi, ishal, mide ve bağırsak gazı, hazımsızlık, kasılma tarzı ağrıların giderilmesi, iştah açıcı, idrar miktarının arttırılması, eklem kireçlenmesi (artroz), romatoid artrit ve kanser tedavisidir. Eklemlerde ağrı ve şişlik yakınmalarının giderilmesinde ağız yolu ile olduğu kadar kompres olarak haricen uygulanması da yararlıdır. Toz halinde birer tatlı kaşığı zencefil kaynamış bir bardak suda 15 dk demlenerek sabah ve akşam aç karna içilmesi faydalıdır. Tadı acı olduğu için birer çay kaşığı bal ve limon dilimi ile tatlandırılabilir.
Akgünlük (Boswellia serrata) Hindistan, Afrika’nın kuzeyi ve Asya’nın ortasında yetişen bir ağaçtır. Ülkemizde de bulunmaktadır. Ağacın kabuğunun soyulması ile elde edilen reçine tedavi için kullanılmaktadır. Bu reçinenin özütlerinin eklem iltihabını azaltıcı, iştah açıcı, uyarıcı, balgam sökücü ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır. Artritlerde (eklem iltihaplarında), ülseratif kolit, crohn hastalığı, öksürük, ağrı, yılan ısırması ve astım gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. İçinde bulunan boswellic asit başta olmak üzere çeşitli maddeler iltihabi yanıtı baskılamakta ve bronşları büzen maddelerin yapılmasını engellemektedir. Klasik ağrı kesiciler uzun süreli kullanıldığında eklemde ve midede hasara neden olabilirken akgünlük özütünün böyle bir yan etkisi olmadığı saptanmıştır. Klinik çalışmalarda eklem kireçlenmesi (artroz), ülseratif  kolit, Crohn hastalığı ve astım tedavisinde  akgünlük kullanılmasının en az ilaçlar kadar etkili olduğu ve yan etkilerin ilaçlardan daha az olduğu gösterilmiştir
Fitonatural Akgünlük Zencefil Sıvı Özütü, özellikle ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, eklem kireçlenmeleri (artroz) ve iltihapları (artrit), kanser hastalıklarının tamamlayıcı tedavilerinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Detaylı bilgiyi www.fitonatural.com.tr sitesinde bulabilirsiniz.
Biberiye, içinde bulunan antioksidan maddeler nedeni ile zararlı serbest radikallerin hücreye zarar vermesi azaltılmaktadır. Biberiye aynı zamanda antioksidan olan E vitaminini de bol miktarda içermektedir. Biberiye, kanser gelişiminin önlenmesinde yararlı olduğu gösterilmiş bitkilerin başında gelmektedir. Yapılan çalışmalarda biberiyenin ağız yolu ile alınmasının meme, karaciğer, mide, melanom, akciğer ve kalınbağırsak kanserleri ile lösemilerin gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir. Özellikle ülseratif kolitte bağırsak kanseri riskinin artması nedeni ile biberiyenin mutlaka tüketilmesi gereklidir.
Zerdeçal, acılı hint yemeklerinde kullanılan hint safranı veya curcumin (turmeric)  olarak isimlendirilen baharattan elde edilmektedir. Curcumin baharata altın sarısı rengi veren temel bileşendir ve polifenoldür. İnsanlarda iltihabi bağırsak hastalığında (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı), zihinsel bozuklukların engellenmesinde ve Alzheimer’ s hastalığında yararlı doğal tedavilerdendir. Güçlü iltihap giderici ve antioksidan olduğu gösterilmiştir. Hindistan ve Asya’ da iltihap, cilt yaralarının ve tümörlerinin tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Yeni yapılan çalışmalarda zerdeçalın, normal olmayan hücrelerin ve kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği gösterilmiştir. Özellikle kanser hücrelerinde ölümsüzlüğü sağlayan telomeraz aktivitesini azalttır. İnsanlarda kanser tedavisinde etkinliği bilinmemekle birlikte kanser hücre kültürü ve hayvan çalışmalarında cilt, meme ve mide-barsak sistemi tümörlerinde etkili olduğu saptanmıştır. İnsanlarda ağızdan emiliminin kötü olması nedeni ile sıvı özütlerinin kullanımı daha yararlı olmaktadır. Bağırsaklardan çoğunun değişmeden atılması nedeni ile kalınbağırsak kanserinin gelişiminin engellenmesinde yararlı olabilir. Özellikle ülseratif kolit ve FAP gibi kalınbağırsak kanseri riski yüksek insanlarda koruyucu amaçla kullanılmasının yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Fitonatural 5 Sıvı Özütü içinde sağlık için çok yararlı olan biberiye, çin geveni, karahindiba, meyankökü ve zerdeçal bitkilerinin özütünü içermektedir ve bu bağlamda üstün formülasyonu ile benzersiz bir  destek ürünüdür. Özellikle ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, eklem kireçlenmeleri (artroz) ve iltihapları (artrit), bağışıklık sisteminin uyarılması, kanser hastalıklarının tamamlayıcı tedavilerinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Detaylı bilgiyi www.fitonatural.com.tr sitesinde bulabilirsiniz.
Alman papatyası yatıştırıcı, spazm giderici ve mide koruyucu özellikleri ile faydalı bir bitkidir. Erkeç sakalı da (diğer isimleri çayır melikesi, keçi sakalı) bağırsak damarlarının büzülmesini uyararak ishali azaltmakta, aspirine benzer etki ile kas – eklem ağrılarını azaltmakta, mide üzerine koruyucu ve aşırı asit salgısını azaltıcı özellikleri ile İBH tedavisinde yararlı olmaktadır. Erkeç sakalının toprak üstü kısımları kurutularak kullanılmaktadır. Kurutulmuş bitkiden 1-2 tatlı kaşığı bir bardak kaynamış suda 15 dk demlenir ve süzüldükten sonra günde üç defa içilir.
Sutherlandia frutescens bitkisi, Afrika’ da AİDS ve kansere karşı geleneksel tedavilerde kullanılan bir bitki olup araştırmalarda iltihabi yanıtı baskılayıcı, vücut direncini arttırıcı olduğu gösterilmiştir. İBH’ na bağlı mide ve bağırsak yakınmalarını azaltabileceği ileri sürülmektedir. Bu konuda insan çalışmaları yoktur.  Günde iki defa 400 mg kapsül kullanılmasının iyi tolere edildiği ve ciddi bir yan etkisinin bulunmadığı gösterilmiştir. Bununla birlikte ilaçların metabolizmasını değiştirebildiği için ilaçlar ile birlikte kullanılması sakıncalıdır.

 

 

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...