Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Depresyon bir bağırsak hastalığı mı?

0 31

Depresyon ve beraberinde yaşanan büyük mutsuzluk aslında bir bağırsak hastalığı mı? Ünlü Profesör Korhan Taviloğlu, depresyona bağırsaklardaki mikroplarının neden olacağını savunurken bir aylık probiyotik tedavisinin depresyon üzerinde etkisinin kanıtlandığını anlatıyor.

Bağırsak ile beyin ilişkisi uzun zamandan beri tıp dünyasında inceleniyor. Özellikle 2000 yılından beri devam eden çalışmalar bağırsakların ‘ikinci beyin’ adlandırılmasına neden oldu.

Beyin ve bağırsak hattında yaşanan rahatsızlıkların özellikle psikolojik, ruhsal, sosyal ve çevresel faktörler etkili olduğu üzerinde duruluyor. Üstelik bağırsaklara yerleşen mikropların depresyonun temellerini atabileceği iddia ediliyor.

Hatta yapılan son çalışmalar salgın gibi artan kronik hastalığın oluşumunda bağırsak bakterilerinin tür ve miktarının ne kadar mühim olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.

Hatta otizimli çocukların bağırsaklarındaki bakteri türlerinin çok daha az olduğu belirlendi.
Otizimin de diğer sinir sistemi hastalıklarının da sadece bir beyin hastalığı olarak görmenin doğru olmadığı her geçen gün ortaya çıkıyor. Peki depresyon gerçekten de beyin yerine bağırsaklarda mı tedavi edilmeli?

Mutsuzluk, ankisiyete ve depresyon ile bağırsaklar arasındaki ilişkiye yönelik çalışmalarıyla tanınan ve Kolorektal Cerrahi ve Proktoloji Uzmanı Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, ‘Huzurlu Bağırsak’ adlı kitabında beyinle bağırsak hattının sinir sistemi, hormonlar ve bağışıklık sistemini direkt etkilediğini açıklıyor. Prof. Dr. Taviloğlu depresyon ve bağırsakla ilgili soruları yanıtladı…

Mutsuzluk, depresyon gerçekten de bağırsak hastalıklarından mı kaynaklanıyor?

İnsan vücudunda 100 trilyon civarında bakteri bulunuyor bunların yüzde 80’i ise bağırsakta yer alır. Bağırsakta yer alan sinir ağı bu nedenle kimi zaman ‘’ikinci beyin’’ olarak adlandırılır.

En sık görülen huzursuz bağırsak sendromu veya istenmeyen bağırsak sendromu her on kişiden birinde görülür ve bu hastaların ortalama yüzde 35’i doktora başvurur.

Bağırsak sendromu hastalarının yüzde 20-30’unda kaygı bozukluğu veya depresyon olduğu saptanmıştır. ABD’de bu nedenle yıllık 30 milyar Dolar sağlık harcaması yapıldığı bildirilmiştir.

Hayvansal veya bitkisel gıdalardan zengin beslenme ile 24 saat gibi kısa bir sürede bile, bağırsak mikroplarının yapısının değiştirebiliyor.

– Ruhsal sorunu olan hastaların mide ve bağırsaktaki bozukluk belirtileri nelerdir?

Yetersiz bağırsak hareketleri hatta çoğu zaman geğirme. Midede ekşime ve yanma ve bulantı ve kusma. Göğüste yanma hissi, karın ağrısı, karında aşırı şişkinlik, gaz, dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler, kabızlık ve bunlara eşlik eden cinsel isteksizliktir.

– Mutsuzluğa çözüm olabilecek bir diyet var mı?

Mutluluk hormonu serotonin’i arttıran triptofan üretimine yararlı olan gıdaları tüketmek gerekir ki bunlar; süt, peynir, yumurta, kırmızı et, badem ve soyadır.

Benzer şekilde serotonin üretimini arttıran; tahıllı gıdalar, ay çiçek, ceviz, bezelye, patates, Brüksel lahanası, muz ve avakado çok yararlıdır. Yaşam değişiklikleri: güneş teması ile D vitamini üretimi ve serotonin salınımı artmaktadır. Masaj, yoga gibi stresi azaltan önlemler de çok yararlıdır.

– Bağırsak tedavilerinde kullanılan probiyotikler depresyon ilacı da sayılabilir mi?

Bağırsak sorunu devam etmekte olan hastalarda, kaygı bozukluğu ve depresyon, hastalıktan bağımsız devam edebilir. Ancak bu konuda yapılan çalışalar kaygı bozukluğu ve depresyon hastalarına 30 gün boyunca probiyotik verildiğinde belirgin düzelme olduğunu saptamışlardır.

Vücutta Laktobacillus ve Bifidobacter adlı bağırsak bakterilerinin üretilmesine olanak sağlayan gıda takviyeleri veya ‘’prebiyotiklerin’’ verilmesi de aynı etkiyi yaratmaktadır. Benzer şekilde, kaygı bozukluğu ile depresyon sorunu olan hastalara 4 hafta süreyle prebiyotik verdiklerinde, yakınmalarda belirgin düzelme olduğunu belirlemişlerdir.

Dışkı nakli prebiyotiklere alternatif olarak geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı bir kişiden alınan dışkı örneğinin mikrofiltrasyon sisteminden geçirildikten sonra; lavman, kolonoskopi, tablet, burundan takılan mide sondası yolu ile bağırsak sorunu olan kişilere verilir.

Dışkı gevşetici ilaçlar, antidepresanlar ya da biofeedback tedavisi etkili olmaktadır. stresin azaltılması, davranış tedavisi, gevşeme ve ağrının giderilmesi hastanın yakınmalarını azaltır veya ortadan kaldırır. Özellikle, kabızlık sorunu olan hastalarda biofeedback tedavisi ile ciddi ilerleme sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.