Bağırsak Sağlığı Uyku Düzeni ve Hafızayı Etkiliyor

Date:

Bazı kişiler mükemmel bir hafızaya sahip, bazıları 100 yaşına kadar hayatta kalıyor, bazı kişiler ise dondurma yemesine karşın kilo almıyor. Yeni yapılan bir araştırma tüm bunların bağırsak sağlığıyla ilgili olduğunu ortaya koydu. ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları vücuttaki hücrelerin yüzde 57’sini oluşturan mikrobiyomların uyku düzeninden beyin sağlığına her şeyi etkilediğini tespit etti. Ama bu ‘Eğer dünyadaki insanların hepsi sebze ve probiyotik zengini beslenirse iyi hafızaya sahip olur’ anlamına da gelmiyor. Bazı kişiler pilav yiyerek bu sağlığa sahip oluyor. Kaliforniya Üniversitesi’nden pediatri profesörü Dr. Rob Knight, Amerikan Bilimsel Gelişme Derneği’nin iki gün önce San Diego’da düzenlediği konferansta verdiği bilgiye göre bağırsak sağlığını etkileyen yiyecekler kişiden kişiye göre değişiyor.

Dr. Knight, bir kişideki bağırsak bakteri florasındaki değişikliklerin kim olduğumuzu nasıl etkilediğini netleştirdiğini açıkladı. Örneğin sezaryen ya da normal doğumla dünyaya gelmeniz, kulak enfeksiyonu geçirmeniz, çocukken antibiyotik kullanıp kullanmamanız gibi bir dizi etken bakteri oluşumunu etkiliyor. Yetişkinler olarak ne yediğimiz, ne içtiğimiz, nerede yaşadığımız ve nefes aldığımız hava bile bağırsak bakterilerini etkiliyor. En göze çarpan yeni ayrıntılardan biri, bakterilerin şimdiye kadar olduğundan daha fazla hafızamızı etkileme biçimleri. Washington eyaletindeki Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı’ndaki biyoloji biliminin direktörü Janet Jansson, bu durumu pratiğe dökmenin pek kolay olmadığını söyledi. Bu arada insanın bağırsak sağlığına neyin iyi geldiğinin tespitinin sadece bir testle yapıldığı, o testin de İsrail’de olduğu belirtiliyor.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...