Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Depresyon ve İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı (IBH)

Size veya yakınlarınızdan birine Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi kronik bir sindirim sistemi hastalık teşhisi konulduğunda, fiziksel semptomların ötesinde farklı zorluklar da gündeme gelebilir. Ruh sağlığınıza dikkat etmek ve korumak, fiziksel sağlığınıza dikkat etmek kadar önemlidir. Antalya Ruhbilim Okulu, gastroenteroloji uygulamalarında, hastaları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını sadece fiziksel semptomları değil, duygusal belirtileri de değerlendirmeleri için teşvik ediyor.

Crohn hastalığı veya ülseratif kolit hastalarında depresyon oranları, diğer hastalıklar ve genel popülasyona göre daha yüksektir. Depresyon, günlük görev ve sorumluluklarla uğraşmayı zorlaştırabilir. Yine kronik bir hastalığın yarattığı ek sorunlar yaşamı daha da zorlaştırabilir. Ek olarak, IBH tanısı konulduktan sonra veya hastalık komplikasyonları görülürken depresyon belirtileri görülebilir. Bununla birlikte bu semptomlar fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda da bu belirtiler yükselebilir. IBH’nin yarattığı karmaşıklıklarla uğraşırken, insanların kendilerini öfkeli, sinirli veya üzgün hissetmeleri anlaşılabilir.

Depresyon, üzüntülü durumlara, kendinizi kötü hissetmenize yol açan duygulara ve yaşama karşı ilgi kaybına neden olan ciddi bir duygudurum bozukluğudur. Tedavi edilmezse genellikle durum daha da kötüleşir. Depresyon belirtilerini tanımak ve yardım için nereye başvuracağınızı bilmek, deprsyonunuzla başa çıkmak için önemli adımlardır.

Depresyonun Tanımı

Ruh sağlığı uzmanlarının çoğu, iki haftadan daha uzun bir süre boyunca bu belirtilerin beş veya daha fazlasını yaşıyorsanız, kalifiye bir profesyonelden bir değerlendirme almanız gerektiği konusunda hemfikirdir.

  • Kalıcı üzüntü, endişe veya “boş” ruh hali
  • Umutsuzluk duyguları, olumsuzluk
  • Suçluluk, değersizlik, çaresizlik duyguları
  • Bir zamanlar zevk veren hobiler ve aktivitelere karşı ilgi ve zevk kaybı
  • Azalmış enerji, yorgunluk, “yavaşlatılmış” olmak
  • Karar verme, hatırlama, karar verme güçlüğü
  • Uykusuzluk, sabah erken uyanma veya aşırı uyku hali
  • İştah ve / veya kilo kaybı veya aşırı yeme ve kilo alımı
  • Huzursuzluk, sinirlilik

Depresyon tedavi edilebilir

Bu belirtilerle karşılaşırsanız ya da genel olarak günlük yaşamın yükleri bunaltıcı hale gelirse, tedaviye başlamanızın zamanı gelmiştir. Bazen IBD’nin fiziksel semptomları – karın ağrıları, ishal, yorgunluk ve azalan enerji – depresyon belirtileri de olabilir. Kronik hastalığa yakalanan kişilerin tedavisinde deneyim sahibi bir danışman bulmak önemlidir. Antalya Ruhbilim Okulu‘nu ve Dr. Murat Kemaloğlu‘nu depresyon tedavisinde öneriyoruz.

Depresyonun iyileşmesi zaman alabilse de, uygun tedaviyi araştırmak ruh halini, yaşam kalitesini ve IBD ile nasıl başa çıktığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası