Bilim İnsanları İBH’de Enflamasyona Neyin Sebep Olduğunu Keşfettiler

Date:

Sanford Burnham Prebys (SBP), La Jolla, CA’daki Medikal Keşif Enstitüsü ve Haifa’daki Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bağırsaklara giren hücrelerde bol miktarda bulunan RNF5 adlı bir proteinin rolünü belirlediler.

RNF5’in hali hazırda iltihap promotörü olarak bilinen bir protein olan S100A8’in aktivitesini kontrol ettiğini keşfettiler .

Farelerde RNF5 genini manipüle ederek , bilim insanları, RNF5’in bağırsak astarı hücrelerinde S100A8’in sabit kaldığını ve bunun bulunmamasının S100A8’in pro-enflamatuar gücünü serbest bıraktığını keşfetti.

Araştırmacılar, yeni bulgularını Cell Reports dergisinde yer alan bir çalışma makalesinde bildirirler .

İnflamatuar barsak hastalığı (IBD), gastrointestinal sistemi veya bağırsağı ısrarla infilak eden hastalıkların toplanması için kullanılan genel terimdir.

İki ana IBD türü vardır: Crohn hastalığı , ağız ve anüs arasındaki bağırsağın herhangi bir bölümünü alevlendirebilir; ve esas olarak kolonu etkileyen ülseratif kolit.

Yeni IBD tedavileri için ‘acil ihtiyaç’

IBD sırayla rahatsızlık, ağrı ve sıkıntıya neden olan semptomlara neden olabilir. Bunlara şunlar dahildir: ishal , kabızlık , rektal kanama, karın ağrısı ve kramp ve banyoya gitmek için ani ve acil bir ihtiyaç.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, ABD’de yaklaşık 3 milyon yetişkin IBD teşhisi aldığını bildirmiştir.

Mevcut tedaviler her durumda işe yaramaz ve zamanla daha az etkili olabilirler.

SBP’deki NCI tarafından belirlenen Kanser Merkezinde profesör olan kıdemli araştırmacı Ze’ev A. Ronai, “IBD’li insanlar yeni tedavilere acil ihtiyaç duyuyor” diyor.

Bir süredir, inflamatuar proteinlerin IBD’ye karıştığı bilinmesine rağmen, altta yatan sürüş mekanizması bir gizem olarak kalmıştır.

Son bulgular bu gizemin büyük bir bölümünü çözmede yardımcı oldu ve şimdi daha tutarlı hedefli tedavilere yol açmalı.

RNF5 pro-inflamatuar S100A8’i yönetmektedir

Ronai ve ekibi, RNF5 geninden yoksun farelerin çok az bağırsak iltihabı olduğunu fark ettiler . Bununla birlikte, inflamasyona neden olan bir bileşik olan dekstran sodyum sülfata maruz kaldıklarında akut kolit geliştirmişlerdir. Bu test, RNF5’in iltihabı durdurmada kilit bir rolü olabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar daha sonra, RNF5’in kontrol altında tutabileceği pro-enflamatuar proteinleri araştırdı ve en muhtemel adayın, zaten birkaç enflamatuar koşullara bağlı olan ve aynı zamanda IBD teşhisine yardımcı olmak için bir biyobelirteç olarak kullanıldığına karar vermesine karar verdi.

RNF5 -silinmesi fareler de kanlarındaki ve bağırsaklar kaplayan hücrelerde, S100A8 daha yüksek seviyelerine sahip olmuştur. Farelere S100A8-nötralize edici antikorların verilmesi, akut kolit semptomlarını da durdurarak, proteinin iltihaplanmadaki rolünü doğrular.

“Bulgularımız” diyor Prof. Ronai, “RNF5’in kilit bir enflamatuar proteini kontrol altında tutan kilit olduğunu belirtti.”

Kilidi kırmak gibi “Pandora’nın kutusu” açmak gibi ve ekliyor ve sonuçta “S100A8 iltihaplanmaya neden olmak üzere serbest bırakılıyor.”

Sonuçlar insan örneklerinde doğrulandı

Son bir deney grubunda, araştırmacılar bulgularını insan bağırsak örneklerinde doğruladılar. Ülseratif kolitli 19 kişinin bağırsaklarından alınan doku örneklerini test etmiş ve sonuçları sağlıklı doku üzerinde yapılan testlerle karşılaştırmışlardır.

Testler, düşük RNF5 ve yüksek S100A8 seviyelerinin, RNF5 ile silinmiş farelerin bulgularını yansıtan hastalık şiddetiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu .

Prof. Dr. Ronai, sonuçlar, IBD’nin S100A8’i devre dışı bırakan veya RNF5’i düzenleyen ilaçlara cevap verebileceği fikrine uyuyor.

“RNF5, ayrıca hastalık şiddetinin potansiyel bir öngörücüsü olarak görünmektedir ve tanısal bir belirteç olarak kullanılabileceği sonucuna varmıştır.

“S100A8’i bağırsaklara bağlanan hücrelerde RNF5 tarafından düzenlenen bir protein olarak tanımladığımızda, IBD’de önemli bir oyuncu tanımladığımızı fark ettik.”

Ze’ev A. Ronai

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323111.php?iacp


Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...