Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığı için bir tedavi var mı?

0 24

Crohn hastalığı, ağızdan anüse kadar, sindirim sistemi boyunca herhangi bir yerde tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilen kronik bir hastalıktır . En sık kolon ve ince bağırsakta gelişir.

Amerikan Gastroenteroloji Koleji’ne göre , Crohn hastalığının genetik, çevresel ve bağışıklık sistemi faktörlerinin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkması olasıdır. Bu geniş faktör yelpazesi araştırmacılara bir tedavi arayacakları birçok alan sağlar.

Bu makalede, mevcut araştırmalara şu anda mevcut olan en iyi tedavi seçeneklerinin yanı sıra Crohn hastalığının tedavisine yönelik bir araştırmayı da gözden geçirdik.

Bir tedaviye güncel araştırma

Araştırmacı eldivenli ellerini giyerken panodaki chron tedavisi hakkında not yazıyor.

Araştırmacılar Crohn hastalığı için potansiyel tedavileri araştırıyor.

Bilim adamları şu anda bir Crohn hastalığı tedavisi bulmaya çalışmak için birçok farklı seçeneği araştırıyorlar.

Araştırmacılar Crohn hastalığı ve Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP) adı verilen bir bakteri türü arasındaki bağlantıları araştırıyorlar . Bu bakteriler, insanlarda Crohn hastalığına benzer etkileri olan ineklerde sindirim sistemi kronik bir iltihabı olan Johne hastalığına neden olur.

MAP bakterilerinin, Crohn hastalığı olan kişilerin kan hücrelerinde de bu durumu bulunmayan insanlardan daha fazla bulunması muhtemeldir .

MAP bakterileri insanlarda bağırsak iltihaplanmasına da yol açarsa ve insanların Crohn hastalığı geliştirmelerine neden olabilirse, MAP bakterilerine saldıracak bir antibiyotik oluşturmanın bu hastalığa sahip kişiler için yararları olabilir.

Bazı araştırmacılar bu yaklaşımı RHB-104 adlı yeni bir ilacı incelemek için kullanıyor. Son zamanlarda, Faz 3 çalışmasından RHB-104 ile ilgili bulgular açıklandı. Bu denemede, RHB-104 ile tedavi edilen hastalar 26. haftada üstün bir remisyon oranı gösterdiler. Ek olarak, 16 ila 52. haftalar boyunca uzun süreli remisyonda istatistiksel olarak anlamlı bir yarar da dahil olmak üzere birtakım kilit ikincil son noktalar da karşılandı. Tedavi, RHB-104 kolundaki remisyonun plaseboya uygun olmasına devam etti . 

Daha önce yapılan bir çalışmada, bu antibiyotiği alan Crohn hastalığı olan kişilerin, 18 hafta sonra semptomları üzerinde olumlu bir etki rapor ettikleri, ancak 2 yıl sonra genel olarak hiçbir olumlu değişiklik olmadığı bulundu. Daha fazla araştırma gereklidir, ancak şu ana kadarki sonuçlar potansiyel gösteriyor.

Diğer bilim insanları , insan vücudunda ve özellikle sindirim sisteminde bulunan milyonlarca bakteri anlamına gelen insan mikrobiyomunun ekolojisini araştırıyorlar. Bir teori, bu bakterilerdeki değişikliklerin bağırsaktaki değişikliklerle ilgili olabileceğidir.

Kronik inflamasyon, Crohn hastalığının önemli bir özelliğidir. Sonuç olarak, birçok araştırmacı inflamasyonun vücutta geliştiği farklı yolları araştırmak ve buna karşı koymak için yeni teknikler bulmakla ilgilenmektedir.

Örneğin, vedolizumab adı verilen bir ilaç beyaz kan hücrelerinin bağırsak duvarına saldırmalarını özellikle önleyebilir. Bir çalışmada , araştırmacılar standart bir birinci basamak tedaviden herhangi bir iyileşme görmemiş kişileri tedavi etmek için vedolizumab kullandılar. Sonuçlar, ilacın 6 hafta sonra plasebodan daha iyi olmadığını, ancak bazı faydaların 10 hafta sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Tedavi seçenekleri ve son gelişmeler

Crohn hastalığı için henüz bir tedavi olmadığından tedavi aşağıdakilere odaklanır:

 • semptomları kontrol etmek
 • bu koşulu olan insanlar için yaşam kalitesini yükseltmek
 • komplikasyonları uzak tutmak

Crohn hastalığı için tedaviye tanı konulduktan sonra en kısa zamanda başlamak çok önemlidir. Bu duruma eşlik eden sürekli iltihap, sonunda ilaçları daha az etkili hale getirebilecek bağırsak duvarlarının yaralanmasına neden olur.

Crohn hastalığının kramp, ishal , ateş ve diğer yaygın semptomları vücudun tedavi edilemez inflamatuar tepkilerinden kaynaklanır. Doktorlar, enflamasyonları kontrol altına alındığında bir kişiyi remisyonda olduğunu açıklayacaktır.

Tedavi programlarının çoğunun amacı remisyona ulaşmak ve mümkün olduğunca uzun süre sürdürmektir. Remisyon sadece hastalığın ağrılı, boşalma semptomlarından kurtulma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak duvarlarına iyileşme zamanı verir.

Crohn hastalığı için tedavi planları tipik olarak şunları içerir:

 • Anti-enflamatuar ilaçlar . Sülfasalazin ve mesalamin gibi aminosalisilatlar adı verilen ilaçlar, hastalığın hafif-orta dereceli vakalarını tedavi etmek için uygun olabilir.
 • Kortikosteroidler . Bu ilaçların sadece kısa vadede kullanılması, tüm bağışıklık sistemini baskıladıkları ve kırılgan kemikler gibi yan etkilere neden oldukları için en iyisidir. Bu ilaçların örnekleri arasında prednizon ve budesonid bulunur.
 • İmmünomodülatörler . Siklosporin A ve azatiyoprin içeren bu ilaçlar remisyonun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, vücutta hastalık nedeniyle gelişebilecek anormal geçişler olan fistülleri tedavi edebilirler.
 • Antibiyotikler . Bu ilaçlar, apseleri ve Crohn hastalığının diğer bakteriyel komplikasyonlarını tedavi edebilir.
 • Biyolojik ilaçlar . Diğer ilaçlar işe yaramadığında doktorlar bu pahalı ilaçları kullanma eğilimindedir. Biyoloji, bağışıklık sistemi aktivitesini hedeflenen şekilde engelleyebilir. Örnekler arasında infliksimab ve adalimumab bulunur .
 • Diyet ve beslenme yönetimi . Diyet değişiklikleri yapmak Crohn hastalığını iyileştirmez, ancak insanların yeterli beslenmeyi sürdürmesine ve alevlenmeleri yönetmesine yardımcı olabilir .
 • Cerrahi . Doktorlar, tıkanmalar veya çatlaklar gibi ciddi komplikasyonlar meydana gelirse, bağırsakların hasarlı kısımlarının cerrahi olarak çıkarılmasını önerebilirler. İlaçlar artık etkili olmadığında cerrahi de gerekli olabilir.

Göre Crohn & Kolit Vakfı , Crohn hastalığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 70’inin bir noktada ameliyat gerektirir. Nüks sıktır, ameliyattan sonraki 10 yıl içinde insanların yüzde 60’ını etkiler.En iyi 10 Crohn hastalığı bloguBu durumla ilgili araştırmalar hakkında güncel bilgiler sağlayanlar da dahil olmak üzere, Crohn hastalığı için en iyi blogların bir seçkisini okuyun.ŞİMDİ OKU

Yaşam tarzı ve yönetim ipuçları

Tai chi sınıfı açık havada

Tai chi, Crohn hastalığının semptomlarını yönetmede yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı için henüz bir tedavi olmasa da, bu durumu olan insanlar bazı yaşam tarzı değişikliklerinin semptomlarını daha yönetilebilir hale getirebileceğini görebilir.

Örneğin, stres seviyelerinin düşürülmesi alevlenme sıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir ve insanların hastalıklarıyla yaşamalarını kolaylaştırabilir.

Crohn gibi enflamatuar bir bağırsak hastalığıyla yaşamak bazen zorlayıcı ve stresli olabilir. Sonuç olarak, durumu olan birçok kişi aşağıdakileri içeren çeşitli stres azaltma teknikleri uygular:

Sigarayı bırakmak özellikle Crohn hastalığı olan insanlar için önemlidir, çünkü tütün kullanımı hastalığı daha ciddi hale getirebilecek kontrol edilebilir bir risk faktörüdür .

Crohn hastalığı olan bazı insanlar, özellikle laktoza karşı toleranssızlarsa, süt ürünleri alımını sınırlamayı yararlı bulur.

Aspirin , ibuprofen ve naproksen gibi steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların ( NSAID’ler ) kullanılmasından kaçınmak en iyisidir , çünkü bunlar Crohn hastalığını bazı insanlarda daha da kötüleştirebilir.

Görünüm

Crohn hastalığı kronik bir durumdur. Bu, tedavi edilebilir olmasına rağmen, şu anda hiçbir tedavinin olmadığı anlamına gelir.

Crohn hastalığının teşhisi tipik olarak 15 ila 35 yaşları arasında gerçekleşir . Bu durum genellikle yaşam süresini kısaltmaz ve Crohn hastalığı olan çoğu insan dolu ve ödüllendirici bir yaşamın tadını çıkarır.

Araştırmalar, Crohn hastalığının aktif olduğu vücut bölgelerinin zaman içinde nadiren değiştiğini göstermektedir.

Ancak, hastalığın gelişimi her bireyde farklıdır. Bazı insanlar uzun süre remisyona girebilirken, diğerleri daha sık alevlenme yaşayabilir.

Bir çalışma , yaşamları boyunca Crohn hastalığı olan kişilerin ortalama olarak harcadıklarını buldu:

 • Remisyondaki zamanın yüzde 24’ü
 • Hafif hastalık vakalarında zamanın yüzde 27’si
 • Hastalığın çeşitli ciddi formları ile veya ameliyatta zamanın yüzde 8’i
 • Ameliyat sonrası remisyondaki zamanın yüzde 41’i

Crohn hastalığı için bir tedavi belirsiz kalsa da, araştırmacılar tanıdan bu yana yılda bir kez geçtiğini, çoğu kişinin remisyonda daha fazla zaman geçirmeye başladığını tespit etti. Birçok insan şiddetli alevlenmelerinin sıklığında bir düşüş görüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.