Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

İBH kaynaklı göz sorunları: Crohn hastalığı ve ülseratif kolitte Keratopati

0 218

Keratopati nedir?

Keratopati, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerde ortaya çıkabilen nadir bir göz belirtisidir. Genellikle gri noktalar (infiltratlar) şeklinde ortaya çıkan kornea hastalığıdır. Bu infiltratların nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Genellikle daha önce İBH teşhisi konmuş kişilerde görülür, ancak bazı durumlarda keratopati teşhisi konur ve daha sonra kendilerinde de İBH olduğu anlaşılır.

Keratopati kendi başına veya sklerit gibi başka bir durumun ikincil bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Genellikle her iki gözde simetrik olarak ortaya çıksa da sadece bir gözde de görülebilir.

Keratopati belirtileri nelerdir?
Göz ağrısı
Gözünüzde yabancı bir cisim hissi
Tahriş
Çok nadiren insanlar görmede azalma meydana gelir

Keratopati nasıl teşhis edilir?
Gözlerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, bir doktora veya göz uzmanına görünmeniz önemlidir. Gözün içine bakmak için özel bir mikroskop ve ışık (yarık lamba) kullanılır. Korneanın kenarında beyaz birikintiler görebiliyorlarsa, bu en yaygın keratopati türünü gösterir.

Keratopati tedavisi
Keratopati genellikle görme kaybına neden olmaz ve genellikle kendiliğinden düzelir. Tedavi gerekiyorsa, genellikle kişinin İBH’sının kontrol altına alınmasına odaklanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.