Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

‘İyi’ bağırsak bakterileri Crohn hastalığını çözebilir

0 14

Araştırmacılar, belirli “iyi” böcek türlerini getirerek bağırsak bakterileri dengesini düzeltmek, Crohn hastalığını, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen ağrılı, iltihaplı bir bağırsak rahatsızlığını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Crohn hastalığının belirtileri arasında sık görülen ishaller, ateş, kramplar, yorgunluk, rektal kanama ve açıklanamayan kilo kaybı sayılabilir.

Crohn hastalıının sebebi bilinmiyor ve henüz bir tedavi mevcut değil. Bazı hastalar semptomları hafifletmek için ameliyata gereksinim duyarlar veya ilaç veya takviyeleri kullanırlar; bunlar rastgele görünebilir.

Science Translational Medicine dergisindeki raporda yazıldığına göre antibiyotik yardımı ile “bağırsak mikrobiyomundaki bakterilerin önemli bir kısmının silinmesi” gerekiyor.

Ardından, üreaz olarak bilinen zararlı bir enzim içermeyen bakteriler bağırsaklara geri gönderilir, böylece semptomlar iyileşebilir.

Yazarlara göre, farelere ve az sayıdaki insana yönelik yapılan araştırmalar bu yaklaşıma umut vaat etti.

Pennsylvania Üniversitesi’nden Perelman Tıp Fakültesi’ndeki gastroenterolojinin bölüm başkan yardımcısı Gary Wu, “Bu süreçte yer alan tek bir enzim, hedeflenebilir bir çözüm olabilir” dedi.

“Fikir, mikrobiyota ait kompozisyonu, bu özelliğinden yoksun bir şekilde” mühendislik yapabileceğimiz “olacaktır.”

Araştırmacılar, Crohn hastalığı olan 90 çocuğun dışkı örneklerini analiz etti ve onları sağlıklı 26 çocukla karşılaştırdı.

Crohn hastalarında proteobakterilerin bol olduğu bulundu.

Araştırmacılar, bu “kötü” proteobakterin, üreyi amonyak haline getiren üreaz enzimini barındırdığını ve Crohn hastalığında bağırsak dengesizliğini beslediğini belirtti.

Dolayısıyla, mücadele yollarını aramak için laboratuar farelerine döndüler.

Raporda, farelere antibiyotik vankomisin ve neomisin vererek kolonoskopi öncesi kullanılan bir bağırsak temizleme ajanı ile “yeni kurulan bakteri topluluğunun kendisini kurması için bakteri yükünü önemli ölçüde azalttığını” gösteren rapor ortaya çıktı.

Araştırmacılar farelerde bu bağırsakları temizleme yaklaşımını denediler ve daha sonra Escherichia coli adlı tek bir bakteri türü sundular.

E coli, üreaz enzimi için negatif olursa, farelerin bağırsak sağlığı düzeliyordu.

E. coli üreaz içeriyorsa, fareler bağırsak iltihabı ve kolitinde kötüleşme yaşıyordu.

Araştırmacılar şu ana kadar beş insana da antibiyotik ve kolonoskopi hazırlığı yaptıklarını ve bağırsak bakteriyel yüklerinin 100.000 kat azaldığını bildirdiler.

Bu, “iltihaplı bağırsak hastalığı olan hastalarda bağırsak mikrobiyotunun bileşiminin yapılması için mühendislik yapmanın mümkün olabileceğini” belirtti.

Penn’in araştırmacılar tarafından Philadelphia Çocuk Hastanesi ile işbirliği içinde yapılan yeni bir araştırma, bu yaklaşımı daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için yol gösterecek.

Wu, “İnsanlardaki bakteri yükünü etkin bir şekilde azaltabildiğimize göre, şimdi mikrobiyota farelerimizde elde ettiğimize benzer şekilde farklı bir konfigürasyonda mühendislik yapmak mümkün olabilir” dedi.

“Artık çözüme daha yakın olsak da, yapılması gereken daha çok iş var” dedi.

Kaynak: http://www.thejakartapost.com/life/2017/11/16/good-gut-bacteria-may-solve-crohns-disease-study.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.