Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Bu Gen Crohn Hastalığı Riskini Belirlemektedir

0 31

Araştırmacılar, hangi varyanta sahip olduğunuza bağlı olarak Crohn hastalığını geliştireceğiniz riski artıracak veya azaltabilecek tek bir geni tespit etmeyi başarmışlardır . Bu aynı gen Parkinson’da da olabilir, yani doktorlar bir taşla iki kuşu öldürebilirler.

Altı yıl önce yutulan bir Heinz sos paketi olmadığında, Crohn hastalığı ciddi bir inflamatuvar durumdur. Esas olarak sindirim sistemini etkileyen durum, bağırsakların ve bağırsakların aşırı, ağrılı ve uzun süreli iltihaplanmasına yol açan bir otoimmün yanıttan kaynaklanmaktadır.

Sindirim sistemini çevreleyen iltihaplanan doku kalınlaşır ve şişirilir ve açık yaralar oluşmasına neden olabilir. Kronik durum, bir kişinin yaşamı boyunca patlayabilir ve ciddi hallerde, doktorlar, hatta ciddi ölçüde harekete geçmeye ve bağırsağın bölümüne neden olan bölümleri kaldırmaya karar verebilirler.

Durumun, genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonuna indirgendiği düşünülürse de, bunların hepsinin bir araya gelmesi halen halen biraz puslu durmaktadır. Crohn hastalığından yarım milyondan fazla Amerikalı’nın etkilendiğini ve Kuzey Avrupa kökenli ve Aşkenaz Yahudilerine iyi geldiğini düşünüyoruz.

Araştırmacılar, Science Translational Medicine’de yayınlanan bu son araştırma için, hastalığın altta yatan genetiği hakkında başka şeyler toplamak için olup olmadığına bakmaksızın 5.700 Yahudi kökenli insanların genomlarından geçti.

Aynı gen içindeki farklı mutasyonların kişinin Crohn hastalığı geliştirme riskini artırabileceğini veya azaltabileceğini keşfettiler. Bir kişinin LRRK2 geninin “kötü” varyantına sahip olması durumunda hastanın durumundaki riskinin yüzde 70 oranında arttığı, ancak “iyi” varyantı olanlar için riskinin yüzde 25 azaldığı ortaya çıkıyor.

Bu genin, makrofaj olarak bilinen bir çeşit beyaz kan hücresinde olduğu gibi, bazılarında da ince bağırsakta bulunan bazı kök hücrelerde biriken atıkların yok edilmesinde rol oynadığı ortaya çıkıyor. Araştırmacılar, bu atıkların hücrelere etkili bir şekilde zarar verdiklerinden ve iltihaba neden olduklarından şüpheleniyoruz.

İlginçtir ki, aynı gen de Parkinson’unki ile ilişkilendirilmiştir; bu, potansiyel bir tedavinin her iki hastalığa da yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/this-single-gene-you-have-determines-your-risk-of-crohns-disease/?utm_content=bufferf58b0&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.