Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Kalprotektin Testi Nedir?

0 447

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD), bağırsak sisteminin şu anda tedavi edilemeyen iki ciddi kronik hastalığı olan Crohn Hastalığı (CD) ve Ülseratif Kolit’i (UC) içerir. İBH semptomları, irritabl bağırsak sendromu (İBS) gibi inflamatuvar olmayan hastalıkların semptomlarına büyük ölçüde benzemektedir. Fekal kalprotektin, İBH tanısında mükemmel bir vekil belirteç olarak kendini kanıtlamıştır ve daha ileri invazif tanı prosedürleri için hastaların güvenilir bir şekilde seçilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, dışkıdaki kalprotektin, mukozal iyileşme ile yakından ilişkili olduğu için tanı konmuş hastalarda hastalığın izlenmesi için de kullanılabilir. Yüksek kalprotektin değerleri bağırsaktaki aktif enflamasyonun göstergesiyken, orta düzeydeki fekal kalprotektin değerleri hafif organik hastalığı temsil edebilir. Fekal kalprotektine ek olarak, İBH hastalarında terapötik takibin bir parçası olarak biyolojik ilaç çukur seviyelerinin (TDM) izlenmesi standart bakım haline gelmektedir.

Kalprotektin, bağırsaklardaki iltihabı tespit etmek için kullanılan bir dışkı (fekal) testidir. Bağırsak iltihabı, örneğin bazı bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkilidir ve iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) olan kişilerde hastalık aktivitesi ve şiddeti ile ilişkilidir. Kalprotektin testi tanı koydurucu değildir ancak İBH ile inflamatuvar olmayan bozuklukları ayırt etmek ve İBH’nın şiddetini izlemek için kullanılabilir.

Kalprotektin, iltihaplanmaya yanıt olarak beyaz kan hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. Bağırsaklarda iltihaplanma olduğunda, nötrofil adı verilen beyaz kan hücreleri vücudun o bölgesine gider ve hastalık veya enfeksiyonla mücadele etmek için kalprotektin salgılar. Gastrointestinal sistemdeki iltihaplanma IBD’nin bir göstergesi olabilir. İBH, sindirim sisteminde uzun süreli iltihaplanmaya neden olan kronik durumlar için kullanılan şemsiye bir terimdir. İBH örnekleri şunları içerir: Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı.

Bir sağlık uygulayıcısı, bir kişinin inatçı sulu veya kanlı ishalinin nedenini araştırmaya yardımcı olmak için kalprotektin testi isteyebilir. Bu test, bakteriyel bir enfeksiyonu tespit etmek için dışkı kültürü, yumurta ve parazit testi (O&P), dışkı beyaz kan hücresi testi ve/veya dışkıda gizli kan testi (FOBT) gibi diğer dışkı testleriyle birlikte istenebilir. Bir doktor iltihaptan şüphelenirse, C-reaktif protein (CRP) veya CRP yoksa eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) gibi vücuttaki iltihabı tespit eden bir kan testi de istenebilir. Testler hem kişinin semptomlarına neyin neden olduğunu belirlemeye yardımcı olmak hem de benzer semptomlara sahip durumları ekarte etmek için yapılır. Bu, şüphelenilen nedenlere bağlı olarak ek kan ve dışkı testlerinin yapılabileceği anlamına gelir.

Kalprotektin Testi Neden İstenir?

İBH’li bir kişide alevlenmeye işaret eden semptomlar varsa, hem hastalık aktivitesini tespit etmek hem de şiddetini değerlendirmeye yardımcı olmak için kalprotektin testi istenebilir. Örneğin, bir kişinin kalprotektini orta derecede yükselmişse, orta derecede yüksek kalıp kalmadığını, artıp artmadığını veya normale dönüp dönmediğini görmek için birkaç hafta sonra test tekrarlanabilir.

Kalprotektin dışkı testi herhangi bir durumun kesin tanısını koymak için kullanılmaz. Ek teşhis adımlarının gerekli olup olmadığını belirlemek için faydalıdır.

Bağırsak biyopsisine kıyasla bu test invazif değildir, bağırsak hazırlığı gerektirmez ve etkilidir. Bazı durumlarda doktor yine de kolonoskopi ve biyopsi önerebilirken, bu testin sonuçları doktorun reçete edilen ilaçların İBH hastası üzerindeki etkisini anlamasına yardımcı olur ve bu bilgilerle skopiye gerek kalmadan tedaviyi ayarlayabilir.

Kimler kalprotektin dışkı testi yaptırmalıdır?

İBH semptomları, gastrointestinal sistemdeki enflamasyonun yeri ve şiddetine bağlı olarak değişir. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı zaman içinde alevlenip gerileyebildiğinden, belirtileriniz kronik (uzun süreli) veya akut (kısa süreli) olabilir.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere birçok İBH semptomuna IBS, bazı kanserler veya enfeksiyonlar da neden olabilir.

Bu semptomların bir kısmı veya tamamı kalprotektin dışkı testi ihtiyacına işaret edebilir:

sulu ishal
kanlı ishal
Kramp
mide ağrısı
açıklanamayan kilo kaybı
rektal kanama
Şişkinlik

Kalprotektin dışkı testi nasıl yapılır?

Bu testi yaptırmak için bir dışkı örneği vermeniz gerekecektir. Dışkının kıvamı testin teşhis kabiliyetini etkilemeyecektir.

Doktorunuz testten önceki günler veya haftalar boyunca belirli maddeleri kullanmamanızı söyleyebilir. Bunlar şunları içerir:

ni̇koti̇n ürünleri̇
alkollü i̇çecekler
nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ağrı kesici ilaçlar
Doktorunuz numunenizi almanız için size steril bir kap verecektir. Verdiğiniz numunenin kap dışında herhangi bir yüzeye temas etmemesi çok önemlidir. Örneğinize su ve idrarın dahil edilmemesi de önemlidir. Bu maddeler test sonuçlarınızı çarpıtabilir.

Dışkıdaki yüksek kalprotektin seviyeleri ülseratif kolit, Crohn hastalığı, kolorektal kanser veya enfeksiyona işaret edebilir.

Orta veya düşük seviyeler, bağırsaklarda çok az iltihap olduğu veya hiç olmadığı anlamına gelir. Bu, semptomlarınızın viral bir enfeksiyondan veya IBS’den kaynaklandığını gösterebilir.

Kalprotektin seviyeleri μg/g (gram başına mikrogram) olarak belirtilen sayısal değerlerden oluşan bir referans aralığı içinde ölçülür. Iowa Üniversitesi Patoloji Bölümü Laboratuvar Hizmetleri El Kitabı’na göre, kalprotektin dışkı testi için referans aralığı şöyledir:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.