Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Mudra ile tanışın

İnsanlar rahatlamak ya da şifa bulmak için türlü türlü yollara başvuruyor. Kimi bu işleri için günlerini verirken kimi de günde 15-20 dakikasını anca ayırıyor. Zaman konusunda zengin olan insanlar ise yoga gibi çeşitli aktivitelere saatlerini verebiliyor. Mudra ise bu işlere merak salmayı düşünenler için zamandan tasarruf sağlayacak bir yöntem. Ama yine de yoga uzmanları yöntemin tam olarak fayda sağlaması için diğer yoga hareketleri ile birlikte yapılması gerektiğini söylüyor.

Mudra yöntemine göre ellerimizde, vücudun ve beynin reflex bölümleri uyarılır. Bu meditasyon türünde hem zihinsel hem de bedensel ferahlama amaçlanır. İnce el parmakları hareketlerinin sinir sistemini uyarması ile şifanın gerçekleştiği kabul edilir. Diğer yoga yöntemleri ile uygulandığında daha çok fayda sağlayan bu yöntemde başı çeken birkaç hareketi sizlerle birlikte inceleyelim isterseniz.

 

1)Gyan veya Jnana Mudra

Baş ve işaret parmağının birleştirilmesi ile yapılan bu hareketle hipofiz ve endokrin hormonlarının salgılanması artar. Zeka ve hafıza gelişir. Depresyon ve uyku sorunu gibi problemlerin çözülmesini sağlar.

 

2)Vayu Mudra

İşaret parmağını başparmağın katlayıp bastırabileceği şekile getirerek yapılan bu mudrada çeşitli gaz problemlerine, Parkinson hastalarına ve kabızlık problemi yaşayanlara önerilir.

 

3) Prithvi Mudra

Meşhur yoga duruşunun resmi sponsoru Prithvi Mudra yüzük ve başparmakların birleştirilerek yapıldığı bir harekettir. Bu hareket stresi azaltır, vitaminleri düzenler, sindirimi ve kilo kontrolünü kolaylaştırır.

 

4) Agni Mudra

Güçlü bir hareket olan Agni, işaret parmağının başparmağının avuca sıkıştırılması ile yapılır. Oturur pozisyonda yaptığınız takdir birçok fayda sağlayan bu yöntem vücutta yağı çözer, kolesterolü düşürür, sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır.

 

 

5) Jal Mudra

 

Serçe parmağının başparmakla birleştirildiği bu el hareketinde vücut suyu kontrol edilir. Cilt hastalıkları, ağız kuruluğu ve tad duyusunun kaybı gibi problemlere fayda sağlamaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası