Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Sigara ve Crohn Hastalığı

0 140

Pek çok çalışmada sigara ve Crohn hastalığı (CD) gelişimi arasındaki ve hastalığın klinik, endoskopik ve cerrahi nüksü için bağımsız bir risk faktörü olduğu bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bu içilen sigara sayısında ve bir kişi sigara edilmiş zamanın uzunluğu ile ilgili bütün bu alanlarda nüks ve hastalığın şiddetine bağlı önemli bir artış olduğu gösterilmiştir. Ex-sigara hastalığı ile sigara içmeyen tekrarlamasına benzer bir risk. Sigara içenler ameliyat olması daha muhtemeldir ve onların operasyonları aşağıdaki hastalığa daha hızlı geri dönüş var.

CD’de Sigaranın olumsuz etkileri nedeni hala anlaşılamamıştır.

Sigara nedeniyle birkaç olası faktörler hastalığın nüks için bir yatkınlık oluşturmada önemli bir rol oynar görünür:

  1. CD bulgusu granülomlar, sık sık kan damarlarının duvarları içinde bulunan ve iltihabın bir işareti vardır – bağırsak kan akımı CD patogenezinde erken bir eleman içerir. Sigara bazı işçiler CD gelişimi ile ilişkili olan bir vaskülit neden olabilir.
  2. Bu bağırsak mukus bileşim ve bağırsak duvarının bu nedenle koruyucu bir bariyer değiştirebilir.
  3. Ayrıca, CD patogenezinde bir rol oynar bulunmuştur bağışıklık tepkisini etkileyebilir.

Eğer CD varsa duman ahmaklıktır! Bu eğlence uyuşturucu yanı sıra tütün içerir!

Sigara da diğer hoş olmayan etkileri olduğunu unutmayın. Bu genel uygunluk azaltır ve kanser, kalp hastalığı ve kronik bronşite neden olabilir. Bu, özellikle kadınlarda, cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.