Reklam Bölümü
Basından

Sigara ve Crohn Hastalığı

Pek çok çalışmada sigara ve Crohn hastalığı (CD) gelişimi arasındaki ve hastalığın klinik, endoskopik ve cerrahi nüksü için bağımsız bir risk faktörü olduğu bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bu içilen sigara sayısında ve bir kişi sigara edilmiş zamanın uzunluğu ile ilgili bütün bu alanlarda nüks ve hastalığın şiddetine bağlı önemli bir artış olduğu gösterilmiştir. Ex-sigara hastalığı ile sigara içmeyen tekrarlamasına benzer bir risk. Sigara içenler ameliyat olması daha muhtemeldir ve onların operasyonları aşağıdaki hastalığa daha hızlı geri dönüş var.

CD’de Sigaranın olumsuz etkileri nedeni hala anlaşılamamıştır.

Sigara nedeniyle birkaç olası faktörler hastalığın nüks için bir yatkınlık oluşturmada önemli bir rol oynar görünür:

  1. CD bulgusu granülomlar, sık sık kan damarlarının duvarları içinde bulunan ve iltihabın bir işareti vardır – bağırsak kan akımı CD patogenezinde erken bir eleman içerir. Sigara bazı işçiler CD gelişimi ile ilişkili olan bir vaskülit neden olabilir.
  2. Bu bağırsak mukus bileşim ve bağırsak duvarının bu nedenle koruyucu bir bariyer değiştirebilir.
  3. Ayrıca, CD patogenezinde bir rol oynar bulunmuştur bağışıklık tepkisini etkileyebilir.

Eğer CD varsa duman ahmaklıktır! Bu eğlence uyuşturucu yanı sıra tütün içerir!

Sigara da diğer hoş olmayan etkileri olduğunu unutmayın. Bu genel uygunluk azaltır ve kanser, kalp hastalığı ve kronik bronşite neden olabilir. Bu, özellikle kadınlarda, cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Editör

Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to top button
Close