Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Upadacitinib Hem Ülseratif Kolit Hem de Crohn Hastalığında Etkili ve Güvenlidir: Prospektif Gerçek Dünya Deneyimi

Scott Friedberg 1David Choi 1Thomas Hunold 1Natalie K Choi 1Nicole M Garcia 1Emma A Picker 1Nathaniel A Cohen 1Russell D Cohen 1Sushila R Dalal 1Joel Pekow 1Atsushi Sakuraba 1Noa Krugliak Cleveland 1David T Rubin 2

Özet
Arka plan ve amaçlar: Upadacitinib, orta ila şiddetli ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CD) tedavisinde etkinlik göstermiş ve ÜK için Gıda ve İlaç İdaresi onayı almış yeni bir selektif Janus kinaz 1 inhibitörüdür. ÜK ve CD’de upadacitinib ile geniş bir gerçek dünya deneyimini rapor ediyoruz.

Yöntemler:

Kurumumuzda resmileştirilmiş bir tedavi protokolünün parçası olarak 0, 2, 4 ve 8. haftalarda önceden belirlenmiş aralıklar kullanılarak Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalarında upadacitinibin klinik sonuçlarının prospektif bir analizini gerçekleştirdik. Etkinliği değerlendirmek için Basit Klinik Kolit Aktivite İndeksi ve Harvey-Bradshaw indeksinin yanı sıra C-reaktif protein ve fekal kalprotektini kullandık ve ayrıca tedaviyle ilişkili advers olayları ve ciddi advers olayları kaydettik.

Sonuçlar: Toplam 105 hasta 8 hafta boyunca upadacitinib ile takip edilmiş, bunlardan 84’üne (44 Ülseratif Kolit hastası, 40 Crohn hastası) aktif luminal veya perianal hastalık nedeniyle başlanmış ve analize dahil edilmiştir. Hastaların yüzde yüzü daha önce anti-tümör nekroz faktörü tedavisi almıştır ve %89,3’ü 2 veya daha fazla ileri tedavi almıştır. Ülseratif Kolit için 4 ve 8 haftalık tedavide, sırasıyla 25 hastanın 19’unda (%76,0) ve 27 hastanın 23’ünde (%85,2) klinik yanıt ve 26 hastanın 18’inde (%69,2) ve 27 hastanın 22’sinde (%81,5) klinik remisyon elde edilmiştir. Daha önce tofasitinibe maruz kalanların 9’undan 7’si (%77,8) 8 hafta içinde klinik remisyon elde etmiştir. Crohn Hastalığında, 17 hastadan 13’ü (%76,5) klinik yanıt ve 17 hastadan 12’si (%70,6) 8 hafta içinde klinik remisyon elde etmiştir. Fekal kalprotektin ve C-reaktif protein düzeyleri artmış olanların sırasıyla %62 ve %64’ü 8. haftada normale dönmüştür. Hem Ülseratif Kolit hem de Crohn Hastalığında sonuçlar 2. hafta gibi erken bir dönemde görülmüş ve klinik remisyon oranları sırasıyla %36 ve %56,3 olmuştur. Akne, 105 hastanın 24’ünde (%22,9) görülen en sık bildirilen advers olaydı.

Sonuçlar:

Ülseratif Kolit veya Crohn Hastalığı olan medikal dirençli hastalardaki bu büyük gerçek dünya deneyiminde, upadacitinib’in daha önce tofacitinib maruziyeti olanlar da dahil olmak üzere hızla etkili ve güvenli olduğunu bildiriyoruz. Bu çalışma Chicago Üniversitesi Kurumsal İnceleme Kurulu tarafından onaylanmıştır (IRB20-1979).

Anahtar Kelimeler: Crohn, İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı, Tofasitinib, Ülseratif Kolit, Upadasitinib,

Telif Hakkı © 2023 AGA Enstitüsü. Elsevier Inc. tarafından yayınlanmıştır. Tüm hakları saklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası