Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Uzmanlar Yeni Crohn İlacını Tartışıyor: Risankizumab Yaşlı Crohn Hastalarında Güvenli – 2

Uzmanlar yuvarlak masa toplantımızda DDW’de sunulan bir post-hoc analizinin bulguları tartışılıyor.

FORTIFY idame çalışması ile birlikte ADVANCE ve MOTIVATE faz III indüksiyon çalışmalarının post-hoc analizinde araştırmacılar, orta-şiddetli Crohn hastalığı olan hastalarda risankizumabın (Skyrizi) güvenlik profilini değerlendirdi. Çalışmaların analizi yakın zamanda düzenlenen Sindirim Hastalıkları Haftası (DDW) konferansında sunuldu.

Dört özel yuvarlak masa toplantısının bu ikinci bölümünde MedPage Today, alanında uzman üç lideri bir araya getirdi – moderatör Jason K. Hou, MD,opens in a new tab or window of Baylor College of Medicine in Houston, Shirley Cohen-Mekelburg, MDopens in a new tab or window, of Michigan Medicine in Ann Arbor, and Jill Gaidos, MDopens in a new tab or window, of Yale School of Medicine in New Haven, Connecticut — yaş gruplarına göre risankizumabın güvenlik profili üzerine sanal bir yuvarlak masa tartışması için.

Aşağıda konuşmalarının bir transkripti yer almaktadır:

Hou: Bir sonraki tartışma bildirimiz Dr. [Jean Frederic] Colombel’in risankizumabın farklı yaş gruplarındaki hastalarda güvenliğini incelediği ve özellikle ileri yaş grubundaki hastalarla ilgilendiği bir bildiri.

Dr. Gaidos, bu özet hakkında herhangi bir yorumunuz var mı?

Gaidos: Evet, kesinlikle. Sadece biraz giriş yapacağım. Bu, ADVANCE ve MOTIVATE olan risankizumab için indüksiyon çalışmalarından ve ardından FORTIFY olan idame çalışmasından elde edilen verilerin post-hoc analizidir. Buradan, tüm klinik çalışmalardan, tüm faz III klinik çalışmalardan, çalışma deneklerini dört yaş grubuna ayırdılar. Yani <18, ≥18 ila <40, ≥40 ila <65 ve daha sonra 65 ila 80 yaş grupları vardı ve bu kohortların her birinde özel ilgi alanına giren advers olaylara ve advers olaylara gerçekten baktılar.

Konuşmak için bu çalışmayı seçtim çünkü ustekinumab [Stelara] ile benzer bir güvenlik çıkarımında bulunuyorduk, ancak bu gerçekten hastalarımızla bunun gerçekten güvenli olup olmadığını daha iyi tartışmak için daha fazla bilgiye sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Ve özellikle genel advers olaylara baktılar. Ciddi advers olaylara bakmışlar. Tedavinin kesilmesine yol açan advers olaylara, ciddi enfeksiyonlara, TB [tüberküloz] ve herpes zoster dışındaki fırsatçı enfeksiyonlara baktılar. Daha sonra özellikle herpes zoster’e bakmışlardır. Aşırı duyarlılık, yan etkiler, hepatik olaylar ve enjeksiyon bölgesi reaksiyonlarına bakmışlardır. Ve gerçekten de kohortlar arasında, hiçbir kohort için ortaya çıkan spesifik bir güvenlik sorunu yoktu, ancak özellikle 65 ila 80 yaş arasındakilere bakıldı.

Tekrar ediyorum, bunun gerçekten önemli olduğunu düşündüm çünkü bu piyasada yeni bir ilaç. Hastaların her zaman güvenlilikle ilgili soruları vardır, özellikle de elimizde sadece birkaç yıllık klinik çalışma verileri varken, ki bu hasta kohortlarının klinikte gördüklerimizle uyuşmadığını biliyoruz. Kliniğe gelen hastalar daha hasta olma eğilimindedir ve daha fazla ilaca maruz kalma, enfeksiyon riski ve endişeleri vardır.

Bu nedenle, bu bulguları hastalarımızla tartışabilmemiz için bunu gruplara ayırmaları ve enfeksiyonlara bakmanın yanı sıra potansiyel yan etkilerin her birini ayırmaları gerçekten hoşuma gitti.

Cohen-Mekelburg: Jill ile aynı fikirdeyim. Bu çalışmanın risankizumabın klinik çalışma popülasyonundaki güvenlik profilini doğruladığını düşünüyorum. Bence, bunun gerçek dünyadaki deneyimlerle birebir örtüşmediğini belirtmek gerekir ki bu da risankizumabı daha fazla kullanmaya başladıkça çok ilginç olacaktır.

Dikkate alınması gereken bir husus da, bu çalışmanın bir parçası olan yaşlı yetişkinlerin gerçekten küçük bir yüzdesi olduğudur. Sanırım indüksiyon çalışmalarında %5, idame çalışmasında ise %8’i 65-80 yaş arasındaydı. Pek çok çalışmada yapılmayan, 80 yaşına kadar olan hastaları dahil etme kriterlerini gerçekten dahil ettikleri için onlara tamamen destek veriyorum.

Bana göre bu, özellikle yaşlı hastalarımızla güvenlik hakkında konuşurken ortak karar verme açısından çok güzel. Ancak yine de, daha fazla gerçek dünya verisi elde ettikçe neler olacağını görmek ilginç olacaktır.

Hou: Evet, bunlar mükemmel noktalar. Bence hastaların gelip bize sorduğu en büyük sorulardan biri de bu, değil mi? Yeni tıbbi tedavilerden bahsederken güvenlikten bahsediyoruz. Ve bu yeni ajanlardan bazılarını aldıkça, en azından biyolojiklerde iğneleri daha olumlu güvenlik profillerine doğru hareket ettiriyor gibi görünmemiz cesaret verici. Bunlar aynı zamanda cesaret verici, sanırım bazen IBD’de [inflamatuar bağırsak hastalığı] olmanın avantajı ve dezavantajı, bu ajanların diğer hastalık durumlarında önemli pazar deneyimine sahip olmasıdır. Bu da bizim için dozajın önemli ölçüde farklı olduğu durumlar dışında deneyim kazanmamız için bir fırsattır ve elbette bu veriler uygun bağlamda ele alınmalıdır.

Sinyallerin gözlemlenmesi beni de çok cesaretlendirdi, ancak Shirley’in de belirttiği gibi, sonuçta bu yaş grubunda sadece 80 hasta vardı. Ve indüksiyon ve idame için takip sadece bir yıl. Ve tabii ki uzun vadeli güvenlik konusunda daha çok endişeliyiz. Dolayısıyla bu, daha fazla uzunlamasına veri takibi ile görmemiz gereken bir şey ve eminim gelecek toplantılarda bunun gibi özetler göreceğiz. Yani güzel bir ekleme.

Gaidos: Yuvarlanarak geliyor, değil mi?

Cohen-Mekelburg: Çok ilginç bulduğum bir şey var ve bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Risankizumab reçetelemeye başlarken klinik olarak karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri vücut üstü enjektör. Bizim için bu, hemşirelik personelimizi eğitmemizi ve özellikle de hastaları bunu kullanmaları için nasıl eğitmeleri gerektiği konusunda eğitmemizi gerektirdi. Bu nedenle, özellikle bunun ve ayrıca potansiyel uygulama sınırlamalarının bilincinde olduk. Örneğin, belki de en iyi ince motor becerilerine sahip olmayan veya görme bozukluğu olan yaşlı hastalar, bu uygulamayı nasıl etkiler?

Bence bu çok ilginç bir konu olacak. Ve bu özette kullanım engelleri veya bir yan etki örneği olarak yanlış ateşleme hakkında herhangi bir bilgi görmedim, ancak bunu daha fazla kullanmaya başladığımızda bunun da çok ilginç olacağını düşünüyorum.

Gaidos: İnce motor becerileri açısından vücut üstü enjektörün şırıngadan daha kolay olacağını düşünüyorum, çünkü gerçekten sadece yüklüyorsunuz, vücudunuza yapıştırıyorsunuz ve sonra devam düğmesine basıyorsunuz. Tamamen yeni bir uygulama şekli olduğu için çok ilgimi çekti, hastalara soruyorum, acıyor mu? Herhangi bir sorun yaşadınız mı? Çünkü diğer insanlara deneyimlerinin ne olduğunu anlatabilmek istiyorum.

Ve çoğu insanın herhangi bir sorun yaşamadığını söyleyebilirim. Birkaç hastam bana ilk kez kullandıklarında, gerçek enjeksiyon kısmından ne bekleyeceklerinden emin olmadıkları için biraz atladıklarını söylediler. Ama aynı zamanda bana hiçbir şey hissetmediklerini ve içeri girmediğini düşündüklerini söyleyen hastalarım da oldu, ama aslında içerideki ilacı görebiliyorsunuz ve diyorlar ki, iyi, aşağı iniyor ve hiçbir yere sızmıyor, bu yüzden sanırım doğru yaptım. Ama evet, bu hepimiz için bir öğrenme deneyimi oldu.

Hou: Bunlar harika noktalar. Bu özeti tekrar özetlemek gerekirse, sunduğunuz için teşekkürler Dr. Gaidos. Crohn için risankizumabın güvenliğine odaklanan bazı post-hoc analizlerimiz var. Bu analiz, 65 ila 80 yaş üstü hastalarda önemli güvenlik sinyalleri olmaksızın cesaret verici bulgular gösteriyordu. Yorumladığımız gibi, klinik çalışma ortamında takip için sahip olduğumuz kısa sürenin yanı sıra bu yaş grubunda hala mütevazı sayıda hasta olması açısından bazı önemli sınırlamalar vardır.

Ancak Dr. Cohen-Mekelburg’un da belirttiği gibi, 80 yaşına kadar olan hastaları dahil etmiş olmaları güzel. Ve bize en azından bu yapılandırılmış klinik çalışma formatında güvenlik sonuçları gibi bazı önemli şeylere bakmak için bazı veriler sağlıyor.

Daha fazla veri ortaya çıktıkça ve bu kohortta daha uzun süre takip edildikçe daha fazlasını göreceğiz. Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası