Yeni Alman Tıbbı’na Göre Crohn Hastalığı

Date:

Crohn hastalığında ince bağırsak, sindirilemeyen bir öfke çatışmasının yarattığı askıda iyileşme olarak adlandırılan açlık durumuyla karşı karşıyadır. Sindirilemeyen, ya bir lokmanın sıkışıp kaldığı ve sindirilemediği ya da bir lokmanın aniden yok olduğu ve dolayısıyla emilemediği anlamına gelir.

İnce bağırsak söz konusu olduğunda, aniden yok olan bir lokma söz konusudur ve bu durum üzüntü vericidir çünkü eksik lokma nedeniyle artık daha azına sahipsinizdir, dolayısıyla bir tür açlıkla da ilgilidir.

Bu gerçek bir lokma yiyecekle ilgili olmak zorunda değildir (açlık çatışmasıyla karaciğerde olduğu gibi) ama elinizden alınan bir oyuncakla da ilgili olabilir. Buna göre açlık, yiyemediğiniz bir lokma ile de ilgili olabilir.

BIYOLOJIK ÇATIŞMA: İşlevine göre, ince bağırsakla bağlantılı biyolojik çatışma “bir lokmayı emememek veya sindirememektir” (ayrıca bkz. mide, on iki parmak bağırsağı, kolon ve pankreas bezi). Çatışma, örneğin bir kişi (aile üyesi, arkadaş, komşu, meslektaş, çalışan, amir, müşteri, öğretmen, öğrenci, sınıf arkadaşı, koç, doktor, yetkililer), bir durum (işle ilgili öfke, okulla ilgili öfke, ilişkiyle ilgili öfke) veya “kabul edilmesi” veya “sindirilmesi” zor sözler (suçlamalar, hakaretler, eleştiriler) veya haberler hakkında öfke olarak yaşanır.

Evrimsel mantıkla uyumlu olarak, lokma çatışmaları endodermden türeyen beyin sapı kontrollü organlarla ilişkili birincil çatışma temasıdır.

ÇATIŞMA-AKTİF FAZI: DHS ile başlayan çatışma-aktif fazı sırasında bağırsak hücreleri çatışmanın yoğunluğuyla orantılı olarak çoğalır. Hücre artışının biyolojik amacı, lokmayı daha iyi emebilmek ve sindirebilmektir. Uzun süreli çatışma aktivitesi ile ince bağırsakta düz bir büyüme (emici tip) gelişir. Jejunumdan daha ince bir duvara sahip olan ileumun distal ucunda, büyüme karnabahar şeklinde de olabilir (salgı tipi). Bu durum bağırsak tıkanıklığına ya da ileus denilen duruma yol açabilir. Geleneksel tıpta bağırsak duvarındaki kalınlaşma kanser olarak teşhis edilebilir (jejunal kanser veya ileal kanser).

İYİLEŞME AŞAMASI: Çatışma çözümünü (CL) takiben, mantarlar veya TB bakterileri gibi mikobakteriler artık ihtiyaç duyulmayan hücreleri ortadan kaldırır. İyileşme belirtileri jejunum (ince bağırsağın üst kısmı) tutulmuşsa ishal ve kusma ve gece terlemeleridir. Karın krampları (motor nitelik) özellikle Epileptoid Kriz sırasında ortaya çıkar (ayrıca bkz. bağırsak koliği). İyileşme sürecinde mantarların katılımı bağırsak kandidiyazı olarak kendini gösterir. Semptomların kapsamı, çatışma-aktif fazın derecesine göre belirlenir.

Çatışma ile eşzamanlı ve senkronize olarak iki özel program başlar.
Biri ince bağırsağın mukozasıyla, diğeri de ince bağırsağın düz kaslarıyla ilgilidir. Ve bu tüm bağırsak için eşit derecede geçerlidir. Her iki özel programda da biyolojik duyu her zaman aktif fazdadır.
Her iki özel program da bu sindirilemeyen lokmayı çözme amacına sahiptir ve birlikte el ele çalışır.
İnce bağırsak lokal olarak, lokmanın etrafında, sıkışmış lokmayı gevşetmek için peristaltizmini* artırır. Bağırsakların geri kalanı istirahat halindedir, bu da kabızlık anlamına gelir. Bağırsak mukozası, kaybolan son lokmayı emmek için yüzey alanını arttırır.

Çatışma çözülürse, bu kalınlaşmış bağırsak mukozası bozulur ve dışkıda bağırsak mukozası parçaları görülür. Peristaltizm lokal olarak sakinleşir, ancak bağırsak uzunluğunun geri kalanında artık kolik vardır, bu da ishaldir.

Kriz, aktif fazın kısa bir tekrarıdır. Dolayısıyla, kriz sırasında kısa bir süre için yine kabızlık yaşarsınız. Çoğu özel programda olduğu gibi, iyileşme aşaması ince bağırsakta çatışma-aktif aşamadan daha belirgindir.

Eğer askıda kalan bir iyileşme geliştirirseniz, kalıcı olarak ishal olursunuz ve bu belirti Crohn hastalığıdır. Dolayısıyla Crohn hastalığının nedeni, tam olarak bu çatışmaya işaret eden bir yol aracılığıyla tekrarlayan, daha geniş anlamda açlık yönüyle sindirilemeyen öfkedir.

Örnek Olay İncelemesi:

Yedi yıldır Crohn hastası olan kırklı yaşlarının ortalarındaki bir kadın, Germanische Heilkunde’nin tanıtım dersini dinledi. Artık sindiremediği öfkesini açlık boyutuyla fark etti ve hastalıktan kurtuldu.

Yıllar sonra bana hikâyesini anlattı.
Evini satmış, çünkü evleniyormuş. Ancak kocasının eski karısına hâlâ nafaka ödenmesi gerekiyordu ve bu yüzden evinin satışından elde edilen gelir yeni kocasının eski karısına ödenmek üzere kullanıldı. Her ikisi de eski karısını finanse etmek için her kuruşunu teslim etmek zorundaydı.

Her ay eski karısı için bankaya para götürüyordu. Eski karısını banka şubesinde yüksek topuklu ayakkabıları ve vizon paltosuyla gördüğünde, açlıktan ölüyormuşçasına hazmedemediği bir öfke çatışması yaşadı.

Giriş dersini izlerken, yaşadığı çatışmanın farkına vardı ve bu eski eşin artık parasının ödendiğini ve ona bir daha asla para göndermek zorunda olmadığını anladı.
Bu arada ilgisiz olan nedenin farkına varmasıyla, çatışma ve aynı zamanda “banka şubesindeki eski eş” olan iz onunla birlikte çözüldü.

Eski sevgilisiyle şubede tekrar karşılaşacak olsa bile, artık bu kadına karşı tamamen farklı bir pozisyonu vardır. Çünkü bugün bunların hepsi geçmişte kalmıştır ve hiçbir önemi yoktur.

Sağlıklı hale gelen bu kadın daha sonra GHK çalışma grubu lideri oldu. Çalışma grubu lideri olarak kendi deneyimlerinden rapor verebilecek kişileri tercih ettim.

Dr. Hummer’ın formülasyonuna sadık kalın, “açlık boyutunda hazmedilemez bir öfke” altında ne hayal etmeniz gerektiğini hemen anlamasanız bile.

Gözlerinizi açık tutun ve kendi çevrenizdeki insanlarda ve hayvanlarda en çeşitli varyantları bulacaksınız.

Çünkü ancak o zaman, böyle bir çatışmanın nasıl hayal edilebileceğine dair bir his edinirsiniz. Ancak o zaman uygun soruları sorabilirsiniz. Sorularınızı tam olarak sormayı öğrenmelisiniz, çünkü ancak o zaman karşınızdaki kişi çatışmasını hemen, şaşkınlıkla, çünkü hatırladığı için anlatacaktır.
Böylece bu bastırılmış acıyı bilinçaltından çıkarır ve şimdiki bilinciyle değerlendirir. Sadece bu bile diğer kişi için pek çok şeyi çözebilir.
Ancak bilgi aynı zamanda sorumluluk, asla unutmamak anlamına da gelir. Terapist ne yaptığını tam olarak bilmelidir! Her çatışma çözülemeyebilir!

*Peristaltizm, bağırsaklar, yemek borusu veya boru şeklindeki diğer anatomik yapıların birbirini izleyen dairesel kasılma ve gevşeme dalgalarıyla karakterize ve içeriğin ileri doğru ilerlemesini sağlayan hareketidir. Mekanik sindirime yardımcı olur. 

Kaynak: https://ghk-academy.info/what-causes-crohns-disease/

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...