Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Analiz, Crohn’un Çocuklarda Hidradenitis Suppurativa ile İlişkili Olduğunu Gösteriyor

Çocuk hastalar arasında Crohn hastalığı ve hidradenitis suppurativa (HS) arasında bir ilişki var gibi görünmektedir, ancak mutlak prevalans düşüktür.

METODOLOJİ:

Araştırmacılar, 40’tan fazla ABD sağlık hizmeti ağından elektronik sağlık kayıtlarını içeren IBM Explorys veri tabanından yararlanarak, yetişkinlerde bulunan bir ilişki olan HS’li çocuk hastalar arasında Crohn prevalansını değerlendirdi.

Popülasyon, 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ICD-9 veya ICD-10 kodlarına göre HS teşhisi konan 12 ila 17 yaş arasındaki 2883 hastayı ve HS teşhisi konmamış 222.186 yaş uyumlu kontrol kişisini içermektedir.

Birincil sonuç 31 Aralık 2019 tarihinde veya öncesinde Crohn tanısı konmasıdır.

Araştırmacılar, HS ve CD arasındaki ham ilişkiyi tanımlamak ve potansiyel karıştırıcıları ele almak için düzeltilmemiş ve düzeltilmiş log-binom regresyon modelleri kullanmıştır.

ÇIKARIM

Düzeltilmemiş analizde, HS’li hastalar arasında Crohn prevalansı %0,69, kontrol grubunda ise %0,17 olarak bulunmuştur.

Düzeltilmiş analizde, HS’li hastalarda Crohn prevalans oranı kontrol grubuna kıyasla 4,90 kat daha yüksek bulunmuştur (P < .001).

Ortak değişkenlere göre ayarlanan 15 ila 17 yaş arası hastaların alt grup analizinde, HS’li hastalarda Crohn yaygınlık oranı kontrol grubuna kıyasla 4,84 kat daha yüksekti (P < .001).

UYGULAMADA:

Bu kesitsel çalışma, pratik uygulamalar için çok ön hazırlık niteliğindedir. Araştırmacılar, “Bununla birlikte, bu gruptaki düşük mutlak CD prevalansı güven vericidir ve hastalara danışmanlık verirken bu bağlam dikkate alınmalıdır” sonucuna varmıştır.

ÇALIŞMA AYRINTILARI:
New Hyde Park, New York, Hofstra/Northwell’deki Donald ve Barbara Zucker Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü’nden Amit Garg araştırmayı yönetti. Çalışma JAMA Dermatology’de bir araştırma mektubu olarak yayımlanmıştır.

SINIRLAMALAR:
Veri tabanında hastalık şiddeti ve süresine ilişkin ayrıntılar bulunmadığından araştırmacılar nedenselliği belirleyememiştir.

AÇIKLAMALAR:
AbbVie araştırmayı kısmen finanse etmiştir. Garg’ın AbbVie ve diğer bazı ilaç şirketleri ile finansal ilişkileri bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası