Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Banyodaki Duşlarda Crohn Hastalığını Tetikleyen Bakteriler

0 54

Bilim insanları banyo duşlarının Crohn hastalığını tetikleyebilecek zararlı bakterileri yayabildiğine inanıyor.

Uzmanlar duş başlıkları ve boruların içinde gizlenmiş olabilecek bir patojenin etkisiz hale gelmesi için yıkanmadan önce suyu kısa bir süre için boşa akıtmayı öneriyor.

Bakteri – Mycobacterium avium alttür paratüberküloz – hayvanlarda, özellikle de sığırlarda Johne hastalığa neden olan ve önemli ölçüde insanlarda Crohn hastalığı (CD) ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Lancaster Üniversitesi’ndeki araştırmacılar İngiltere genelinde yaptıkları testlerde 10 çeşit bakteri buldu.

Ayrıca bakterinin nehir sularından savrulan ince serpintilerde mevcut olduğunu ortaya koydu.

Sağlık ve Tıp, Lancaster Üniversitesi Fakültesi’nden Profesör Roger Pickup, şunları söyledi: “Biz ilk kez sularda mycobacterium avium alttür paratüberküloz bulduk.

“Su sistemi ile gelir ve diğer bakteriler ile duş tüpleri içinde bir biyofilm oluşturur ve daha sonra  büyür ve yıkanırken duş suyu yoluyla gelir.

“Biz duşu kullanmadan önce suyu kısa bir süre için akıtmak gerektiğini, Lejyoner hastalığına karşı önlemlerde olduğu gibi, özellikle belli bir süre suyu akıttıktan sonra suyu kullanmayı öneririz.”

Evlerdeki duş ve nehirlerdeki hem ince su püskürtülerinin insanları bakterilere maruz bırakabilir ve bunun Crohn hastalığı gelişiminde bir rol oynayabileceğini kanıtlamaya yönelik ilk çalışmadır.

Takım İngiltere’de farklı bölgelerden evlerdeki duşları inceledi ve 30 bağımsız harita örnekleri çıkardı.
Önceki çalışmalar aynı ekip tarafından İngiltere’de nehirlerin  hayvancılık ile tarım arazilerinin üzerinde bulunması nedeniyle bakterilerin varlığını tespit etmişti.
Ekip Wales Nehri Taff yukarısında toplanan su serpintilerinde beş örnek bakteri bulundu.
Araştırmacılar bu Cardiff Crohn hastalığı hastaların önemli kümeleri, kısmen, inhalasyon ince su nedeniyle olan Rüzgar kaynaklı River sprey mümkün olduğunu söyledi.
Önceki çalışmalarda inhale bakteri Crohn hastalığı için sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Hastalık çocuklarda sık sık öksürük boğaz ve akciğerler hafif inflamasyon ile başlar.
Crohn hastalığı sindirim astar inflamasyon nedenleri ve kilo kaybı, ishal yorgunluk ve mide bulantısı neden olan uzun vadeli bir durumdur. Sık sık ülser geliştirebilir ve gıda onları bağırsaklarda geçerken acı olabilir.
Bu durum İngiltere’de yaklaşık 250.000 kişi acı tahmin edilmektedir. Çoğu olanlar da genetik olarak gelişmekte olan Crohn için bertaraf.
Tedavisi yok ama birçok hastada Belirtiler genellikle kendi diyet değiştirerek yönetmek öğrenebilirsiniz.
Hastalık her yerde anüs ağzından gastrointestinal sistem boyunca bulunabilir.
Bakteri insanlarda tespit etmek zor olsa Crohn hastalığı başlangıcı bağlantılı olabilir inanılıyor. Hemen hemen herkes hastalığı tanısı da bakteri ile enfekte bulundu.
Araştırma patojenler dergide yayınlandı.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/10986400/Could-bathroom-showers-trigger-Crohns-disease.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.