Crohn hastalığına ait granülomalarda Mycobacterium’un PCR ile tespiti

Date:

Gut dergisinin Kasım sayısında bildirilen bir çalışmada, Crohn hastalığına ait granülomalarda Mycobacterium’un tespiti, belli bir alt gurubunda hastalığın infeksiyöz kaynaklı olabileceğini işaret etmektedir.

Crohn hastalığı etyolojisinde Mycobacterium avium subsp. Paratuberculosis (Map) rolü halen belirsizliğini korumaktadır. Lümen içi mikroflorada Map bulunması kontaminasyon olasılığı nedeni ile bu belirsizliği daha da derinleştirmektedir.

İrlanda’lı araştırmacılar subepitelyal granülomalarda Map DNA’sını tespit etmek için “laser capture microdissection” (LCM) ve “polymerase chain reaction” (PCR) yöntemlerini kullanmışlar.

Cerrahi olarak çıkarılmış ve formalin ile tespit edilmiş 15 Crohn hastalığına bağlı granülomatöz doku çalışma gurubu ve 12 adet başka hastalıklara (10’u barsak, 2’ si barsak dışı) ikincil gelişmiş granülomatöz doku kontrol gurubu olarak kullanılmış.

PCR’ın güvenirliliği, formalin ile fiske dokularda 435 bp ve 133 bp’lik insan APC geni sekansları çalışılarak test edilmiş.

Araştırmacılar daha sonra Crohn granülomlarında Map spesifik IS900 genine ait küçük fragment (155 bp) tespiti için “nested primers” ları oluşturmuşlar.

Map kültürü pozitif inek barsaklarından LCM ile isole edilmiş granülomalar pozitif kontrol olarak kullanılmış.

Ayrıca PCR ürün spesifisitesi direk DNA sekans yöntemi ile doğrulanmış.

Bulgular;

Tüm örneklerde APC geni küçük fragmenti amplifiye olmuş.

Mikrodiseksiyon ile alınmış 15 Crohn granülomu nun 9’unda, 155 bp’lik IS900 geni amplifikasyonu ile Map DNA’sı tespit edilmiş.

Dr. Ryan ve arkadaşları, Crohn hastalığı olanların bir kısmında, granülomlardan Map DNA’sının tespit edilmesi için, LCM yönteminin kullanılabileceği sonucuna varmış. Ancak formalin ile fiske edilmiş materyallerde, uyumlu sonuçlar alabilmek için Map spesifik IS900 geninin kısa DNA fragmentlerinin kullanılmasının gerekli olduğu belirtilmiş.

Granülomalarda Map DNA’sını gösterilmesi hastaların bir kısmında etyolojinin infeksiyöz olabileceği yorumunu yapmışlar. Alternatif görüş olarak, bulaşıcı bir ajanın etken olmayabileceği ancak mycobacterial DNA’nın lokal sitokin cevabını değiştirerek patogenezde etkili olabileceğini söylemişler.

Gut 2002; 51: 665-70

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...