Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Crohn Hastalığı Tedavi Seçenekleri

0 16

Tedavi seçeneklerinin bir kombinasyonu, hastalığınızı kontrol altında tutmanıza ve dolu dolu ve tatmin edici bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Tüm hastalar için işe yarayacak standart bir tedavi olmadığını unutmayın. Her hastanın durumu farklıdır ve tedavi her durum için takip edilmelidir.

Crohn hastalığı ve diğer IBD çeşitleri için tedavi, ilaç kullanımını, diyet ve beslenmede değişiklikleri ve bazen GI yolunuzun etkilenen kısımlarını onarmak veya çıkarmak için cerrahi prosedürleri içerebilir.

İlaç Tedavisi
Crohn hastalığını tedavi eden ilaçlar, bağışıklık sisteminizin semptomlarınıza neden olan anormal enflamatuar tepkisini bastırmak için tasarlanmıştır. Enflamasyonun bastırılması yalnızca ateş, ishal ve ağrı gibi yaygın semptomların hafiflemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak dokularınızın iyileşmesine de olanak tanır.

Semptomları kontrol etmenin ve bastırmanın (remisyonu tetiklemenin) yanı sıra, semptom alevlenmelerinin sıklığını azaltmak (remisyonu sürdürmek) için de ilaç kullanılabilir. Zaman içinde uygun tedavi ile remisyon dönemleri uzatılabilir ve semptomların alevlenme dönemleri azaltılabilir. Günümüzde Crohn hastalığını tedavi etmek için çeşitli ilaç türleri kullanılmaktadır.

Kombinasyon Tedavisi
Bazı durumlarda, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, etkinliğini artırmak için ilk tedaviyle birlikte çalışacak ek bir tedavi eklemeyi önerebilir. Örneğin, kombinasyon tedavisi bir immünomodülatöre bir biyolojik ilacın eklenmesini içerebilir. Tüm tedavilerde olduğu gibi, kombinasyon tedavisinin de riskleri ve faydaları vardır. Tedavilerin birleştirilmesi İBH tedavisinin etkinliğini artırabilir, ancak ek yan etki ve toksisite riski de artabilir. Sağlık uzmanınız, bireysel sağlık bakım ihtiyaçlarınız için en etkili tedavi seçeneğini belirleyecektir.

Diyet ve Beslenme
Crohn hastalığı belirli gıdalara karşı kötü reaksiyonların sonucu olmayabilir, ancak beslenmenize özel dikkat göstermeniz semptomları azaltmaya, kaybedilen besinleri yerine koymaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Crohn hastalığı teşhisi konan kişiler için iyi beslenmeyi sürdürmek çok önemlidir çünkü Crohn genellikle iştahınızı azaltırken vücudunuzun enerji ihtiyacını artırır. Ayrıca ishal gibi yaygın Crohn semptomları vücudunuzun protein, yağ ve karbonhidratların yanı sıra su, vitamin ve mineralleri emme kabiliyetini azaltabilir.

Crohn hastalığı alevlenmeleri yaşayan birçok kişi, yumuşak, yumuşak yiyeceklerin baharatlı veya yüksek lifli yiyeceklerden daha az rahatsızlığa neden olduğunu fark eder. Diyetiniz esnek kalabilir ve tüm gıda gruplarından çeşitli gıdalar içermelidir, ancak laktoz intoleransınız olduğu tespit edilirse doktorunuz muhtemelen süt ürünleri alımınızı kısıtlamanızı önerecektir. İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında beslenme hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu web yayınını izleyin.

Ameliyat
Uygun ilaç tedavisi ve diyetle bile, Crohn hastalığı olan kişilerin üçte ikisi ila dörtte üçü yaşamlarının bir noktasında ameliyata ihtiyaç duyacaktır. Ameliyat Crohn hastalığını iyileştirmese de, GI yolunuzun bazı kısımlarını koruyabilir ve sizi mümkün olan en iyi yaşam kalitesine geri döndürebilir.

İlaçlar artık semptomları kontrol edemediğinde veya fistül, fissür veya bağırsak tıkanıklığı geliştiğinde ameliyat gerekli hale gelir. Ameliyat genellikle hastalıklı bağırsak segmentinin çıkarılmasını (rezeksiyon) içerir, daha sonra sağlıklı bağırsağın iki ucu birleştirilir (anastomoz). Bu prosedürler semptomlarınızın uzun yıllar boyunca ortadan kalkmasına neden olsa da, Crohn sıklıkla yaşamın ilerleyen dönemlerinde tekrarlar.

Ameliyat hakkında bilinmesi gereken önemli şeyler:


5 yıllık bir süre içinde yapılan çalışmalar, Crohn hastalarının %18’inin sonunda ameliyata ihtiyaç duyabileceğini göstermiştir. Bu oran son birkaç yıl içinde önemli ölçüde azalmıştır.
Hastalığın nedenine, ciddiyetine ve konumuna bağlı olarak farklı türde prosedürler uygulanabilir.
Crohn hastalarının yaklaşık %31’i ilk rezeksiyondan 10 yıl sonra ikinci bir rezeksiyona ihtiyaç duyabilir.

 

Bilgilendirilmiş Kararlar Vermek


Piyasadaki tüm ilaçlar ve tedaviler konusunda kafanız karıştıysa, yalnız değilsiniz! İBH son derece karmaşık bir hastalıktır ve tüm tedavi seçeneklerinin risk ve faydalarını doktorunuzla birlikte gözden geçirmeniz önemlidir. Bakımınız hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilecek mevcut araçlar ve kaynaklar hakkında daha fazla bilgi edinin. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.