Fodmap Diyeti Nedir?

Date:

Hazel Galon Veloso, M.D.

Hazel Galon Veloso, M.D.

FODMAP diyetini bir arkadaşınızdan veya internetten duymuş olabilirsiniz. İnsanlar “FODMAP diyeti” dediğinde, genellikle bağırsak rahatsızlığına neden olabilecek belirli şekerler olan FODMAP bakımından düşük bir diyeti kastederler. Bu diyet, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve/veya ince bağırsak bakteriyel aşırı çoğalması (SIBO) olan kişilerin hangi gıdaların sorunlu olduğunu ve hangi gıdaların semptomları azalttığını anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Johns Hopkins gastroenterolog Hazel Galon Veloso, “Düşük FODMAP diyeti çok kısıtlayıcı olan geçici bir beslenme planıdır” diyor ve ekliyor: “Yeni bir diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşmak her zaman iyidir, ancak özellikle düşük FODMAP diyeti çok fazla gıdayı ortadan kaldırdığı için kimsenin uzun süre takip etmesi gereken bir diyet değildir. Hangi gıdaların sizin için sorun teşkil ettiğini belirlemek için kısa bir keşif sürecidir.”

FODMAP nedir?
FODMAP, ince bağırsağın zayıf bir şekilde emdiği kısa zincirli karbonhidratlar (şekerler) olan fermente edilebilir oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller anlamına gelir. Bazı insanlar bunları yedikten sonra sindirim sıkıntısı yaşarlar. Belirtiler şunları içerir:

Kramp
İshal
Kabızlık
Mide şişkinliği
Gaz ve şişkinlik
Düşük FODMAP diyeti nasıl çalışır?
Düşük FODMAP üç aşamalı bir eliminasyon diyetidir:

İlk olarak, belirli gıdaları (yüksek FODMAP gıdaları) yemeyi bırakırsınız.
Daha sonra, hangilerinin sorun yarattığını görmek için bu gıdaları yavaşça yeniden tüketmeye başlarsınız.
Semptomlara neden olan gıdaları belirledikten sonra, diğer her şeyin tadını endişesiz bir şekilde çıkarırken bunlardan kaçınabilir veya sınırlayabilirsiniz.
Veloso, “Diyetin eliminasyon kısmını sadece iki ila altı hafta boyunca uygulamanızı öneriyoruz” diyor. “Bu, semptomlarınızı azaltır ve SIBO’nuz varsa, anormal derecede yüksek bağırsak bakteri seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Daha sonra her üç günde bir, herhangi bir semptoma neden olup olmadığını görmek için yüksek FODMAP’li bir yiyeceği diyetinize teker teker ekleyebilirsiniz. Belirli bir yüksek FODMAP gıdası semptomlara neden oluyorsa, bundan uzun süre kaçının.”

FODMAP diyetinde ne yiyebilirim?
Semptomları tetikleyen gıdalar kişiden kişiye değişir.

IBS ve SIBO semptomlarını hafifletmek için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bağırsakları ağırlaştıran yüksek FODMAP gıdalarından kaçınmak önemlidir:

Süt bazlı süt, yoğurt ve dondurma
Tahıl, ekmek ve kraker gibi buğday bazlı ürünler
Fasulye ve mercimek
Enginar, kuşkonmaz, soğan ve sarımsak gibi bazı sebzeler
Elma, kiraz, armut ve şeftali gibi bazı meyveler
Bunun yerine, öğünlerinizi aşağıdaki gibi düşük FODMAP gıdaları etrafında şekillendirin:

Yumurta ve et
Brie, Camembert, cheddar ve feta gibi bazı peynirler
Badem sütü
Pirinç, kinoa ve yulaf gibi tahıllar
Patlıcan, patates, domates, salatalık ve kabak gibi sebzeler
Üzüm, portakal, çilek, yaban mersini ve ananas gibi meyveler
Doktorunuzdan veya beslenme uzmanınızdan FODMAP yiyeceklerinin tam listesini alın.

Kimler denemeli?
Düşük FODMAP diyeti, IBS ve SIBO hastaları için tedavinin bir parçasıdır. Araştırmalar, insanların %86’sında semptomları azalttığını ortaya koymuştur.

Diyet ilk ve en kısıtlayıcı aşamada zorlayıcı olabileceğinden, diyeti doğru bir şekilde uyguladığınızdan – ki bu başarı için çok önemlidir – ve doğru beslenmeyi sürdürdüğünüzden emin olabilecek bir doktor veya diyetisyenle çalışmak önemlidir.

Veloso, “Zayıf olan hiç kimse bunu kendi başına denememelidir” diyor. “Düşük FODMAP diyeti kilo vermek için değildir, ancak çok fazla gıdayı ortadan kaldırdığı için kilo verebilirsiniz. Zaten çok düşük kiloda olan biri için daha fazla kilo vermek tehlikeli olabilir.”

Bir Doktor Nasıl Yardımcı Olabilir?
Diyet değişiklikleri IBS ve SIBO semptomları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, ancak doktorlar genellikle başka tedaviler de kullanırlar. Antibiyotikler ince bağırsak bakterilerinin aşırı çoğalmasını hızla azaltabilirken, laksatifler ve düşük doz antidepresanlar irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafifletebilir.

Diyet değişiklikleri, ilaçlar ve stres yönetimi tekniklerinin bir kombinasyonu genellikle en iyi yaklaşımdır. Size uygun SIBO ve IBS tedavilerini bulmak için bir doktorla nasıl çalışabileceğinizi öğrenin.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...