Naltrekson kullanımı Crohn’da iltihaplanmayı Azaltıyor

Date:

Penn Eyalet Tıp Koleji’nde Naltrekson üzerine yapılan araştırma çalışmasında Crohn hastalarında inflamasyonun azaldığı gözlemlendi.

Crohn hastalığı sistemde, karın ağrısı, ishale neden olan ya ve kilo kaybına yol açan kronik iltihabi bir barsak hastalığıdır. Crohn hastalığı için tedavi, inflamasyonu düşürmek üzere tasarlanmıştır, ancak bu tedavide enfeksiyon ve lenfoma gibi nadir, ancak ciddi yan etkiler ile ilişkili durumlar olabilir. Araştırma endorfin ve ekefalinler, opioid sistemin bir parçası, iltihap gelişmesi veya devamında bir role sahip olduğunu göstermektedir.

alkolikler ve uyuşturucu kullanıcıları için temiz kalmak, bu bağımlılıklardan kurtulmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir ilaçtır. Ağrıyı düzenler ve hücre büyümesi, onarımı ve inflamasyona katılır, vücudun opioid sistemini inhibe eder. Naltrekson hücrelere bir bağlanan yle bloke vücudun kendi enkephalins dahil opioidlerin etkilerini artırarak ,üretimine katkıda bulunır.

“Crohn hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, araştırmalar, çevresel, genetik, mikrobik, bağışıklık ve immün olmayan faktörlerin karmaşık etkileşimi içeren bir açıklama yaparlar,” diyor Profesör Doktor Jill P. Smith. “Biz opioidlerin sistemin katılması durumunda na müdahale ettiğini ve bunun da  yoluyla inflamasyon karşıtı bir sonuca yol açacağını düşünüyoruz.”

Araştırmacılar, aktif Crohn hastalığı olan 40 hastayı çalışmaya aldı. Hastalara 12 hafta boyunca naltrekson ya da  plasebo verildi. Tüm hastalar daha sonra 12 hafta boyunca naltrekson almaya devam ettiler. Bu hastalar hangi tedaviyi aldıklarını bilerek devam ettiler, sağlık kuruluşu  çift kör çalışma yaptı.

Naltrekson ile tedavi edilenlerin yüzde seksen sekizi plasebo ile tedavi edilen hastalara yüzde kırk oranla Crohn Hastalık Aktivite İndeksi puanlarında en az 70 puanlık düşüş vardı. CDAI Crohn hastalarında semptomları ölçmek için kullanılan bir puan sistemidir. Araştırmacılar bir yanıt düşündüren tedavinin en az 12 hafta sürmesini gerektirir, diyorlar ve bu  tedavi dört veya sekiz haftada istatistiksel fark kaydetti. Sonuçlar Digestive Diseases and Sciences dergisinde yayınlandı.

Gastrointestinal inflamasyon biyopsi örneklerinden kolonoskopi ve skorları üzerine bağırsak görünüşü değerlendirildi. 12 hafta sonra, araştırmacılar plasebo alanlarda hiçbir değişiklik kaydetmedi. Ancak, naltrekson olanların yüzde 78’inin bağırsak yüzeyinde iyileşme yaşandı.

Kolonoskopi üzerinde görüldüğü gibi aşağıdaki 12 hafta boyunca naltrekson yerleştirildi sonra 12 hafta boyunca plasebo aldı ve bu hastalar için, yüzde 70 kolon CDAI puan ve şifa en az 70 puan düşüş yaşadı. Ek bir 12 hafta (24 toplam hafta) naltrekson kullanımı devam hastalarda hastanın 50’sinde (az 150 puan) hafifleme neden CDAI skorlarında bir başka 75-noktalı bir düşüş vardı.

“Biz naltrekson plasebo ile tedavi edilen kontrollere kıyasla şiddetli Crohn hastalığı orta ve olguların klinik ve inflamatuar aktiviteyi artırır raporu verdi,” dedi Smith.

Araştırmacılar Crohn hastalığı olan çocuklarda Naltrekson kullanımında bakmak için klinik deneyler planlama ve Crohn hastalığı olan çocuklarda naltrekson kullanımına ilişkin Gıda ve İlaç İdaresi yetim ilaç statüsü garantiledi. – Smith ve Zagon bir enflamatuar bağırsak hastalığı naltrekson kullanımı için patent tutun ve ülseratif kolit.

Editör
Editörhttps://crohntedavisi.com
Bu web sitesinde Crohn Ülseratif Kolit ve İBH ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Crohn ile ilgili internet üzerinde dağınık, karışık ve yanıltıcı pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu da bir çok crohn hastasının moralini bozmakta, hastalığıyla ilgili yanlış ve yanıltıcı yöntemlerden medet ummasına yol açmaktadır. Bu web sitesi crohn hastalığıyla ilgili bilimsel her tür bilgi ve gelişmeyi okurlarına sağlıklı bir şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Bu web sitesindeki bütün yazılar ve açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi için hekiminizin vereceği bilgileri ve ilaçları esas alın. Bize ulaşmak için bilgi@crohntedavisi.com mail adresine yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Crohn Hastalığı ve Kalp Sağlığı

Crohn hastalığı ile yaşayan kişilerde kalp hastalığı ve kalp...

Prof. Dr. İsmail Gömceli

Anasayfa Hakkında Uyguladığı Tedaviler Akademik Çalışmalar Basından İletişim Prof. Dr. İsmail Gömceli Gastrointestinal sistem ve kanser...

Kuzey Kutbu’ndan Gelen Zombi Virüsleri İnsanlığın Sonunu mu Getirecek?

Çözülen donmuş toprak Neandertal döneminden kalma mikropları serbest bırakıyor...

Klinik Zorluklar: Crohn Hastalığında Anti-TNF’nin Ötesinde Yeni Hedefler Bulmak

Tümör nekroz faktörünü (TNF) bloke eden biyolojik ilaçlar inflamatuar...