Ülseratif Kolit ve bağırsak hastalıkları

Yenı̇ Çalışma İskoçya’dakı̇ Crohn Hastaları İçı̇n Tedavı̇ Umudu Sunuyor

Crohn hastalığı nedeniyle tedavi gören hastalar için tedavi seçeneklerini geliştirmeyi amaçlayan yeni bir klinik çalışma İskoçya’da başlıyor. Glasgow Üniversitesi ve NHS Greater Glasgow and Clyde (NHSGGC) tarafından İskoçya’daki hastanelerle işbirliği içinde yürütülen BIOPIC Çalışması, hastaların normal diyetlerinin yarısını sadece sıvı olarak hazırlanmış takviyelerle değiştirdikleri PEN (Kısmi Enteral Beslenme) kullanımını değerlendirecek. Çalışma, The Leona M. and Harry B. Helmsley Charitable Trust tarafından sağlanan 2,1 milyon dolarlık hibe ile finanse edilmektedir ve Ekim 2022’de başlayacaktır.

Crohn hastalığı, şu anda Birleşik Krallık’ta 115.000’den fazla kişiyi etkileyen ve sindirim sistemi zarının iltihaplanmasına neden olan kronik bir durumdur. Belirtiler genellikle zayıflatıcı olabilir ve ishal, dışkıda kan, karın ağrısı ve kilo kaybını içerebilir. Crohn hastalığı tedavi edilemez, ancak tedavilerle yönetilebilir: mevcut seçenekler arasında zarar verici iltihabı yavaşlatabilen veya durdurabilen biyolojik ilaçlar (“biyolojikler”) veya altı ila sekiz haftalık bir süre boyunca uygulanan hazırlanmış takviyelerden oluşan yalnızca sıvı bir diyet olan EEN (Özel Enteral Beslenme) bulunmaktadır.

Ne yazık ki, şu anda mevcut olan hiçbir tedavi tüm hastalar için etkili bir çözüm sunmamaktadır. Reçeteli ilaçlar hastaların yalnızca yaklaşık %40-50’sinde etkili olmakta ve her yıl hastaların %20’si ilaçlara verdiği yanıtı kaybetmektedir. EEN, aktif Crohn hastalığının tedavisinde çok etkilidir. Bununla birlikte, hastaların sekiz haftaya kadar katı gıdaya izin verilmeden sadece hazırlanmış takviyeleri tüketmelerini gerektirdiğinden, uyulması çok zor olabilir.

Hasta sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan BIOPIC (Aktif ileokolonik Crohn hastalığı olan yetişkinlerde BIOlogics ve Kısmi enteral beslenme) Çalışması, İskoçya’daki altı hastaneden biyolojik ilaçlarla tedaviye ihtiyaç duyan aktif Crohn hastalığı olan 80 kişiyi işe alacaktır. Hastalar rastgele olarak ya biyolojik ilaçlarla standart tedaviye ya da altı hafta boyunca biyolojik ilaçlarla artı PEN tedavisine tahsis edilecektir.

Araştırma ekibi, sadece biyolojik ilaçlarla tedavi edilen hastalarla karşılaştırıldığında, biyolojik ilaç ve PEN kombinasyonunun hastaların ilaçlara genel yanıtını iyileştirip iyileştirmeyeceğini ve hastalık remisyonlarını uzatıp uzatmayacağını değerlendirecek.

Araştırma ekibi ayrıca iki tedavi rejiminin hastaların yaşam kalitesi, vücut kompozisyonu ve mikro besin seviyeleri üzerindeki etkisini de ölçecek. Ayrıca, bağırsak bakterileri Crohn hastalığının gelişimine katkıda bulunan bir faktör olarak gösterildiğinden, çalışma bu iki tedavi rejiminin her birinin bağırsak mikrobiyal bileşimini ve işlevini nasıl değiştirdiğini ve bu değişikliklerin hastalık belirteçlerindeki değişikliklerle nasıl ilişkili olduğunu araştıracaktır.

Glasgow Üniversitesi’nde Klinik Beslenme Profesörü olan Konstantinos Gerasimidis şunları söyledi: “Bu yeni diyet rejimi, Crohn hastalığının mevcut tedavisini dönüştürme potansiyeline sahiptir ve hastalar için daha iyi hastalık kontrolü ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

“Mikrobiyomun bu süreçteki rolünün ve diyet ve biyolojik tedaviyle etkileşiminin anlaşılması, Crohn hastalığının altında yatan patogenez hakkında da bilgiler sunacak ve yeni kişiselleştirilmiş beslenme tedavilerinin geliştirilmesini sağlayabilecektir. Bu yüksek kalibreli çalışma, Crohn hastalığının diyetle ilgili nedenlerini çözmeyi ve uzun vadeli hastalık yönetimi için tolere edilebilir, yan etkisiz diyet tedavileri geliştirmeyi amaçlayan mevcut araştırma portföyümüze katkıda bulunmaktadır.”

NHSGGC Gastroenteroloji Danışmanı Dr. Jonathan Macdonald şunları söyledi: “İlaç ve diyet tedavilerini bir strateji olarak birleştirmek Crohn hastalığı araştırmalarında yeni ve heyecan verici bir yaklaşımdır ve hastaların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olacağını umduğumuz bir çalışmada böylesine kilit bir rol oynamaktan mutluluk duyuyoruz. NHSGGC’de odak noktamız her zaman en yüksek standartta hasta merkezli bakım sağlamaktır ve bu çalışma da bu yaklaşımın altını çizmektedir.

“Crohn hastalığının tedavisi olmasa da, bu çalışmanın hastaların yaşam kalitelerini artırırken hastalığı yönetmelerine nasıl yardımcı olabileceğimize bakmamızı sağlayacağını umuyoruz.”

Sorularınız için şu adreslere yazabilir ya da arayabilirsiniz:

ali.howard@glasgow.ac.uk veya elizabeth.mcmeekin@glasgow.ac.uk

0141 330 6557 veya 0141 330 4831

Çeviri: Crohn tedavisi Çeviri Ekibi

Haberin Kaynağı: https://www.gla.ac.uk/news/headline_883583_en.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası